Çocuklarda kağıt vs. yeme

nehir soruyor: 10

Merhaba, 
Ekin şu sıralar kağıt yırtma ve hatta karton kemirme ve koparınca da yemeye verdi kendini. Bu ne anlama geliyor bilemiyorum. Dişine göre, kemirebileceği şeyleri algılıyor sanırım ve özellikle karton kutuları, kitap sırtları ya da kitapların köşelerini hiç affetmiyor, kemire kemire ıslatıyor ve bir bakmışız kitabın, karton kutunun bir parçası Ekin'in ağzında.
Şimdiye kadar 6 dişi çıktı: 2 alt- 4 üst olmak üzere. Azılar için erken diye duydum, köpek dişleri ile ilgili de bir kabartı görmedim.
Nedendir sizce, yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


iptal_uye

biz erken mi başladık acaba bu kağıt yeme işine. maymun mamalara burun kıvırır ama kağıtları bir tatlı kemiriyor, ağzında çeviriyor ki sorma. gözetimsiz vermiyoruz aslında ama hangi ara kemirmiş anlayamıyoruz :) aslında oldukça sakıncalı olduklarını düşünüyorum. sonuçta kimyasallarla bezeli hepsi


nehir

Bez kitapları Ekin'e kabul ettirmek imkansız gibi malesef. Ben de ısırınca kopmayacak ama onun da dişine uygun bir şeyler arayıp duruyorum. Bu sıralar bir levha mıknatısımız var (fotoğraf çerçevesinin arka yüzünü kaplayan ve fotoğrafı metal çerçeveye tutturan bir magnet) onu çiğniyor ve koparamıyor ama en büyük zevkimiz kitaplığın önüne oturup ilk 2 rafı yavaşça aşağı indirerek yerdeki kitap cennetinin meyvelerinden kemirmek :)))

Şimdi yazarken aklıma geldi: bu kağıt yeme işi ben işe başladıktan epey sonra ortaya çıktı ama bağlanma anksiyetesinin de en şiddetli olduğu 12-15. aylık döneme denk geliyor, bir alakası var mı ki acaba? Ben bu durumu fizyolojik bir eksikliğe yorarken psikolojik çıkmasın ????

Gerçi kabloları da aynı iştahla kemiriyor Ekin...Aklım karıştı bakalım sırada ne var.

Çocuk büyütmek karmaşık bir işmiş vesselam...


Aysegul_

Demir eksikliği var mı acaba, onda da toprak ve kağıt yeme olabiliyor.


iptal_uye

bu ay kan tahlilimiz var, bakalım ne çıkacak. ama benim tahminim kaşınan dişler ve kağıt yırtmak onlar için çok eğlenceli :))


yasemin_ekin

bizde de var aynı durum. Kitap veremiyorum eline, hepsini hallediyor pıtırcık. Yalnız değilmişim, sevindim.  Telefon sarj aletlerini de keşfetti, zaten allah korusun boynuna dolanır diye vermek istemiyorum, saklıyoruz hemen ama kablo kemirmek de biz de var. Yoksa evde minik bir fare mi besliyoruz :))YesilAnne

Draysegul' e katılıyorum. Demir eksikliği belirtisi olabilir. Küçükken bende çok yermişim kağıt, toprak vs. demir eksikliğim çıkmışcalemity

bize doktor kağıt yeme alışkanlığı varmı diye sormuştu neden dediğimde çinko eksikliğinde olur demişti:S


ikicocukannesi

enteresan?
cinko testi istemis miydi peki,
cıkmısmıydı testte eksiklik?nehir

Biz de Ekine demir damlası kullanıyoruz, güç bela da olsa yemeklerini de yiyiyor. Ama beslenme tablosuna demirden zengin gıdaları eklemek gerekir mi bilmem?

Bu arada gece yatmadan önce yada sabaha karşı sütüm kalmamışsa Aptamil Junior 4 lük mama da götürüyor, onda da demir ilavesi var.

Çinkoyu ben de duymamıştım. Sanırım kan değerlerine baktırmak gerekecek, ufff şu kan aldırma olayı varya gözümde nasıl büyüyor anlatamam :(((

Bu arada dün sorumu sorduktan sonra evdeki gözlemlerim farkında olmadan arttı, gördüm ki Ekin kablo, plastik kapaklar, cep telefonu vs. kısaca zararlı ne varsa onları kemirmeye hevesli. Sanki seziyormuş gibi oyuncak olmayan ne varsa (örn: paketi açılmamış bulaşık süngerinin paketini dişleyerek süngerden  bir parça kopardı :)) ) ısırmaya çalışıyor.

Minik farelere sevgiler


flamingo

merhaba,
bence kagit kitap yemeleri disleriyle alakali.
su aralar dis kasintisi yuzunden zaten ne bulurlarsa agizlarina goturup isiriyorlar. kitaplarda onlar icin bulunmaz nimet hem dis gecirebilyor hem islatip koparabiliyor. endise edecek bir durum yoktur bence. zaten goruldugu uzere hepimizin bebeklerinde boyle bir istek var :)Cevaplamak için Üye ol