öcüü korkusu nasıl yenilir????

tugba25 soruyor: 6

oğlum aylar öncesınden ogrendı bu öcü denen şeyi :( ilk tanıstıran kv oldu sonra da eltının kızı pekıstırdı fln fln..bız fark edınce cıkolatayı öcü dıye tanıtma metodu denedık bırının tavsıyesıyle,ozaman basarılı oldugumuzu dusunuyorduk bu korkunun gızlıden gızlıye pekıstırıldıgınden habersız(eltının kızı arada hatırlatıyormus).sımdı uykudan sabaha karsı uyanıp yanımıza gelıyor kapıyı da kapatıyor karanlıktan korksa kapıyı kapatmaz cunku bu kez daha karanlık oluyor.neden bunu yaptıgını sordugumuzda öcüden korkuyorum dıyor,tarıf ettıgı sey de babaya bı adam fıguru,bana da sınegın daha buyugu.onu böö yapıp korkutuyormus oyle soyluyor bıde.benzer seyler yasayanlar var mı aramızda nasıl bır yol ızlemelıyım fıkrı olan?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ketrin

Ben oğlunuzun durumunu okuyunca kendi küşüklüğüm geldi aklıma. Daha 6-7 yaşlarındaydım çok korkak bir çocuk olmasamda o sıralarda devamlı bir adam figürü görür ağalayarak babamı çağırırmışım. hatırlıyorum hala gözlerimin önündedir hep. babam o gecelerde benle beraber yatmıştı ama gidince yine aynı figür karlımda dururdu. Daha sonra bir gece yine bağırdığmda babam geldi yanıma nerede adam göster dedi gösterdim. kapının hemen karşsında ve gel dedi ben ona haddini bildiricem dövüp sobaya atıcam. güya dövdü:)) o günden sonra gelmedi birdaha o adam hiçbir gece... bilmiyorum ne kadar doğru yada doğrumu ama ben bu örnekle bağdaştırdım çocuğunuzun yaşadıklarını. Kızımda yaşamadım ama yaşarsam bende babamın taktiğini uygulayacağım:) çok uzun oldu galiba


ketrin

suhande'nin attığı linke gözattımda babam bayağı bilimsel yaklaşmış demekki doğruluk payı var:)


tugba25

ketrin babanızın yöntemi bana da cok cazıp geldı denemeye deger tesekkurler;)

suhande lınk ıcın tesekkurler 


ketrin

Nurlar içinde yatsın babacım benle az uğraşmamıştır. herkesinki gibi. umarım oğulunuza yararı dokunur rahat eder yumurcak.Anlıyorum çünkü onu:)


neretva

Böyle korkularda çocuğa öcü yok demek kesinlikle çözüm değil. Sizin inkar etmeniz onu daha da üzebilir. Öcü dediği şeyi çizmesini teşvik edebilirsiniz. Sonra da onu komik bir hale getirebilirsiniz kağıt üzerinde. Ya da buruşturup atabilirsiniz.


ketrin

bende neden işe yaradı acaba neretva? hiç üzülmemiştim ve babamı kahraman ilan etmiştim beni o adamdan kurtardığı için... bence genelleme yapmamak gerek. denemek yada denememek anneye kalmış ama benim söylediğim zaten öcü yok değildi öcünün üzerine gidip onu yoketmekti... aynı kapıya çıkan farklı bir yol sizinkide..Cevaplamak için Üye ol