dondurulmuş anne sütünün tadı

soles soruyor: 10

buzlukta sakladığım, henüz tarihi geçmeyen sütümün tadı hiç hoş değil. plastik gibi, sabun gibi bir tadı ve kokusu var.
doğru koşullarda saklayıp, çözdüğüm halde durum böyle.
bebeğim de içmek istemedi.,
bu tad normal mi sizce , tadını beğenmediği için mi yoksa biberon istemediği için mi içmiyor?

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


Elcino_mutluatolye

ben de lansinoh posetle dondurdum. benimkiler de cok kotu kokuyorlar, ama neyse ki kuzucuk onlari da iciyor. zaten dondurmadigim sutun tadi da cok kotu bence :) yabanci bir sitede bazi anne sutlerinin boyle koktugunu okumustum... poset kokusu da olabilir tabii bilemiyorum, ama sonuc olarak bozuk oldugunu dusunmuyorum, kizim o kadar cok dondurulmus sut icti ki, hic dokunmadi.


yasemin_ekin

allegroo, Benim başıma geleni sana yazayım, belki yardımcı olur.

3-5 defa yaşadım. Bozulmuş anne sütüm - bu bozulma saklama veya çözdürme koşullarında olabilir- içilecek gibi olmuyodu. Hani bazı şeylerin tadı kötü olsa da boğazından geçirirsin, bir şekilde içersin ya, anne sütünde öyle bir şey söz konusu değil. İçemiyorsun. Ağır bir tat ve boğazda çok ama çok garip bir şey bırakmıştı. Benim dayanamadığım birşeyi kızım da içmez demiş ve dökmüştüm.

Ancak, kızım yaklaşık 9. aydan sonra biberondan anne sütü içmeyi bıraktı. Dondurulmuşu da vardı, yeni sağılmışı da. Biberondan içmemeyi, beni emmeyi seçti. Bu durumda bir buzluktaki sütleri, sabah kahvaltı bulamacında, başka bir annenin yaptıgı gibi anne sütü ile hazırlanabilen mamaların yapımında kullandık. 

Kolaylıklar dilerim.  


soles

ben de bozuk olmadığını düşüyorum daha doğrusu öyle olmasını umut ediyorum.

tadı içilmeyecek kadar kötü değil, burdan bozuk olmadığı fikrine kapılıyorum. ama tercih edilebilecek bir içecek de değil. demek ki ilk zamanlar sütün tadı öyleymiş.


Gulusoy

ben de çok yoğun dondurulmuş süt kullandm ve tadından dolayı kaygılarım vardı ancak biraz araştırınca dondurulmuş sütteki tad farkının normal olduğunu öğrenmiştim. benim uyguladığım yöntem şuydu; oğlum uyanıkken çözdüğüm sütleri içmediği için taze süt veriyordum ama gece uykudan ağlayarak uyandığında donmuş sütleri.. uyku sersemine olmalı gündüz içmediği halde gece verdiklerimi red etmedi.


_Sezin_

Ben 1.5 ay önce dondurduğum sütü dün çözdüm, lansilohun poşetinden. Tadı ve kokusu sabun gibiydi, bi yerden sabun gibi olursa bozulduğunun göstergesidir diye duymuştum. anneme de test ettirdim o da sabun gibi diyince attık (kahrolarak) Ama gördüğüm kadarıyla hep oluyormuş tadında kokusunda farklılık. bozuk olduğunu nasıl anlamalıyım?soles

novo_vida, benimkinde de sabuna benzer bir koku ve tad vardı. ben de 3 poset kadarini doktum. 

doktora durumu anlatip, bozuk mudur diye sordum. bana direk corbasina ya da meyve suyuna karistirarak ver dedi. bozuk olma ihtimali uzerinde hic durmadi bile.

demek ki sik karsilastiklari bir durum diye dusunuyorum.

ben sonrasinda 4-5 poset sutu muhallebi ile ya da corbasina karistirarak verdim. bir rahatsizliga sebep olmadi oglumda.

umuyorum sizde de olmaz.


JEANDARK

benim oğluşum da hiç içmedi dondurulmuş sütleri. Hepsi çöpe gitti.


mamakurt

Benim dondurdugum sutlerde de bahsettiginiz sabun tadi/kokusu olmustu ve konuyu etraflica arastirmistim (Ingilizce sitelerden, isterseniz Ingilizce kaynak da gosterebilirim). O tad sutun bozuldugunu gostermiyor, bazi annelerin sutundeki bir enzimin fazla olmasindan kaynaklaniyormus. Saglik acisindan hicbir sakincasi yok, eger bebeginiz icmeyi kabul ederse tabii.

Kisacasi sutun icindeki lipaz adinda bir enzim sut yagini parcaladigi icin oluyor.

O kokuyu azaltmak icin yapilabilcek seyler: Sutu sagdiktan hemen sonra  bekletmeden dondurmak, posetleri yatay bir sekilde dondurmak (daha cabuk donmasi icin). Bunlar yagin parcalanmasina fazla firsat vermeden dondurmayi sagalyacaktir.

Bir diger oneri de sutu kaynama noktasina yakin olacak (ama kaynamayacak) kadar isitip, sonra hizla sogutmak ve ondan sonra dondurmak. Bu da o enzimi etkisiz hale getirecektir. Ben bu yontemi sahsen denemedim ama sutu bekletmeden dondurmak ise yaradi.

Benim sabun gibi kokan sutlerimi oglum icmeyi reddetti [zaten yemesi icmesi sorunlu bir bebekti o yuzden bir sene anne sutu alsin diye sut sagdim :-( ] ama bir arkadasin ayni yaslardaki kiz cocugu hic sorun etmeden icmisti. O yuzden size kotu koksa da bir deneyin derim, belki bebeginiz icer, sutler de ziyan olmaz..._Sezin_

Teşekkürler mamakurt içime su serptin, diğer poşetleri içirmeye deniycem. oğlum iştahlı gibi hatta memelerle kavga halinde daha tazzikli gelmiyor diye, umarım içer. aslında ben de hemen sağar sağmaz dondurmuştum yatay olarak ama..


soles

ben yatay şekilde dondurdum ama gün içinde birkaç kez sağıp, biriktirip öyle donduruyordum. demek ki bir süre beklediği için böyle oldu. teşekkürler mamakurt.

sütleri çorbasına karıştırıyorum. milupanın muhallebisi ile de yedi. deneyebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol