çingene beşiğinden sonra uyku

minami soruyor: 8

arkadaşlar kızım 6 aylık olmak üzere ve saatlerce gaz sancılarından dolayı ağlamalarından önce battaniyede şimdide çingene salıncağında uyumaya alıştı.sadece gece uykusuna geçtikten sonra beşiğine koyabiliyoruz eğer gazı çok yoksa sabaha kadar arada kaldırıp pışpışlamak zorunda kalsamda uyuyor.ancak gündüz ve gece uykusuna ilk yattığında çingene salıncağında sallamadan uyumuyor naparsak yapalım ağlıyo oraya yatırıp 5 dakka salladıkmı uyuyor ayaktada sallanmıyor ne yaparak salıncakta uyumasını unutturabilirim bilemiyorum çok ağlıyor sallamayınca.gaz problemimiz henüz bitmdedi ama gündüz çok problem yaşamıyoruz bu konuda ama  yavaş yavaş başka bi şekilde uyutmaya alıştırabilirmiyim bunu başarabilen oldumu bana yardımcı olabilmisiniz.şimdiden teşekkürler.....

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


angel34

O gaz sancılarının ne kadar korkunç olduğunu bilirim Allah yardımcınız olsun..Emziriyorsanız mutlaka gazını çıkartmadan yatırmayın ve gazını çıkartmak için bebeğin poposunun hemen üzerine avucunuzun iç tarafıyla hafif hafif vurun..Nurse Harveys gaz ilacı bizde çok etkili olmuştu başka ne ilaç denediysek etkili olmamıştı..Salıncak olayına gelince benim bebeğim hep kendi kendine uyumaya alıştığı için birşey diyemiyeceğim..


nihal38

Benim oğlumda da uyku problemi var oda anakucagında yada ayakta sallanaarak uyuyor :( 

banada herkes çingene salıncagı kurun dedi ama senin durumun gibi alışıp başka şekilde uyutamama korkusundan salıncak yapmadım eve..

bana kalırsa bir müddet daha bekle çünkü bebeğinin bir sorunu var,gaz deyip geçme ne kadar önemli birşeymiş başımız gelince anladık bizlerde..
bebeğin sakinleşsin şuan başka şekilde uyumak istemeyebilir zamana yayarak alıştır ani geçişler yapma en azından ben öyle planlıyorum doktorumuzda öyle söyledi.

Birara bu cocuk nasıl kendi kendine uyuyacak diye kafama takmaktan başka birşey düşünemez uyuyamaz olmuştum :( akışına bırakmaya karar verdim tabi çabalıyorum

günde birkaçkez kucagımda sakinleştirip ninni söyleyip 'hafifte sallayıp' :) beşiğine yatırıyorum bazen 10dk bazende 40dk uyuyor beşikte sonra ağlayarak uyanıyor bende ayağımda sallıyorum uykusuna devam ettiriyorum

nurse harveys i kesinlikle tavsiye ederim iyi bir gaz ilacı.ALLAH BİZE KENDİ KENDİNE 
UYUYAN SAKİN BEBEKLER VERMEMİŞ NE YAPALIM BU DA BİZİM ŞANSIMIZ :))


ema

http://www.nurturia.com.tr/questions/347b3222-f7d4-42d5-b244-9ffa0171a3b8/1/kim-west-metodu-ile-ilgili-yardim-istiyorum-(

bu soruyu ve cevaplarını okumanı tavsiye ederim sana yardımcı olacaktır.Kolay gelsin.
Sanemm

Buradan cevap yazmak kolay uygulamak zor malesef :( Fikir olsun diye birkaç önerim olacak.

Alışkanlıklar bizde olduğu gibi bebeklerde de zor unutuluyor. Yerine koyma metoduyla önce alışkanlığını yıkmak daha uygun olur sanırım.

Çingene beşiğinde ilk bir hafta hafif hafif sallayın, o kadar hafif sallayın ki çok ritmik ve yavaş olsun. Bunun getirisi bebek yine tanıdığı ortamda uykuya dalacağı için daha az huysuz olur; bu olumlu olan yönü. Siz ritmik salladığınızdan dolayı çok uzun bir sallama süreniz olabilir bu da sizin açınızdan olumsuz yönü. Ama alışkanlıklar kolay yıkılmaz sabır gerekli.

İkinci hafta bebeğinizi yatağına koyun ve yine yatağında sallayarak uyutun, bu esnada ona ninniler söyleyin ya da bir müzik listesi oluşturup müzik açın. Bu sallama da çok hafif ritmik ve uzun olabilir. Eğer akşam uykusu ise bu esnada tavana bir çin fenere asılıp kırmızı gece lambası takılabilirsiniz. Bebekler kırmızı ışığı sever (anne karnı ambiyansı) bu da sakinleştirici olur.

Üçüncü hafta yine bebeğinizin başucunda olun, yatağını daha az sallayın, yer yer sallamayı bırakın, 5'er dakika aralıklarla başucundaki sandalyeden ayrılmayarak sallayın.  Bu esnada bebeğinizle konuşmayın, onunla iletişime geçmeyin. Bu da uzun sürebilir fakat sabredin.

Tüm bunları yaptıktan sonra (ki bunlar belki bir haftadan da uzun olabilir, bebeğinizin uyumuna ve geçiş sürecine bağlı) bebeğinizin isteklerini de dikkate alarak bir uyku metodu geliştirebilirsiniz.

Sağlıcakla büyütün...


AyseHumeyra

Biz de gaz problemi yüzünden sallayarak uyutuyoruz bebeğimizi. Hatta uyurken sık sık sancilaniyor ve sallamaya devam edince uykusuna devam edebiliyor.Bu gaz olayı bitsin yatağında uyumaya alıştırmak istiyorum. Yukarda arkadaşların yazdığı gibi geçiş yavaş yavaş ve bebeği rencide etmeden olmali, eğer beceremezsem, düşünüyorum da eğer uyku kalitesinde sorun yoksa sallamaktan ne zarar gelir eminim biraz daha büyüdüğünde kendiliğinden uyumayı da öğrenir. Ama bu konuyu bebekle bir çatışma vesilesi ve stres nedeni yaparsak esas o zaman problem olur bence. Belki biraz zorlaniriz an bugünler de geçer gider. Genel olarak baktığımda bebekliginde sallandigi için uyku problemi yaşayan çocuk görmedim çevremde. Ah ah gazli bebeğin halinden ancak yaşayan anlar! :)


CokBilmis

Benim kızımın gaz sorunu filan yoktu. 6. ayından sonra gündüz uykularını çingene beşiğinde uyumaya başladı. Ama gece uykularını muhakkak yatağında uyuttuk. Gerçi birkaç sefer hasta olduğunda filan gece uykularını da beşiğinde uyudu.

21. ayında kendiliğinden beşikte uyumaktan vazgeçti. Şu an 30. ayında hala misafirliğe gittiğimizde gündüz uykularını beşiğinde uyuyor.

Beşik büyük rahatlık. Bence boşuna panik yapmayın, rahatlığını sürün, zamanı gelince kendisi bırakıyor beşiği zaten.Cevaplamak için Üye ol