kızımın uykuy soru

gayementese soruyor: 10

herkeze slmlar benim 2 yaşında kızım var ve yaklaşık 1 aydır uykumuzda bozukluklar olmaya başladı gece ne kadar gec yatarsa yatsın sabaha karsı 3 veya 4 kalkıyor sonra uyumak istemiyor uykusu oldugu halde ve o sekilde kalktımı butun gün sebebsiz yere aglıyor ve hiçbir şeyden mutlu olmuyor bu uyku bozuklugu sorunuyla ilgili bir bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum sizmdeden teşekkur ederim

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

Bizim kızda da oluyor aynı sorun ama bir farkla: Uyumak istemiyor diye bir bahene kabul etmiyorum ben.

Sabaha kadar uyanmadan uyanan kızım 23. ayında uyanmalara başladı. Ama asla taviz vermedim. Yanıma yatmak istedi. Eşimle aramda yatıyor. Uyanıyor, ağlıyor, bağırıyor ama ne eşim ne de ben yataktan çıkmadığımız gibi ne ışığı açıyoruz, ne de onunla konuşuyoruz. Sonunda bölük pörçük bir uyku uyumuş olsak bile gece kalkılmayacağını öğreniyor kızım bu şekilde.

Yılbaşında arkadaşlardaydık. 5 çocuklu 4 aile idik. Sadece benim kızım kendi rekorunu egale ederek 10.30'da, kendi isteği ile arka odaya geçip yattı. Diğer çocukların hepsi gece 2,5'a kadar ayaktaydılar. Ve muhabbetlerimizden biliyorum ki o çocukların hepsi de gece uyanmalarında anne ve babaları ile ışığı açıp, salona geçip, çizgi film izleyip, ayakta sallanıp vs bir şekilde oyalanan çocuklar.

Gerç onlar bu durumdan hiç şikayetçi değillerdi. Ben de değilim. Yani sonuçta tercih sizin. Çocuğun gece uyanması normal, vereceğiniz tepki ise sizin ailenize özel. İsterseniz uyanmayı sorun etmez, çocuğa bir çizgi film açar, siz de yanında koltukta uyursunuz. Ya da sabaha kadar cbeleşir ama çocuğu yataktan kaldırmazsınız :)


gayementese

sizin dedginizide yaptım ama olmuyor zaten dogdugundan beri uyku problemi var uyumak istemiyor ama bu ara dahada sıklaştı ne tv acıyorum nede lambayı ama genede bir degişiklik olmuyor. sorunda bu zaten ne kadar taviz vermesemde ne kadar engellemeye calışşamda başarılı olamadım bu yüzden daha başka bir yol yöntem biliyorsanız rıca ederim anlatın yoksa uykusuzluktan bir gün ölücem nerdeyse 2 hafta oldu günlük 2 yada 3saatlık uykuyla işe geliyorum artık iste uyuklamaya başladım benim için baya zor bir durum yanı o yüzden yinede bilgileriniz için teşekkur ederim


CokBilmis

Nerede yatıyor? Yani o uyumadığında siz ne yapıyorsunuz? KIzınız uyumadığı süre içinde ne yapıyo?


Refika

Bende çok bilmiş arkadaşıma katılıyorum.Uyumayan çocuğa ışık açmak,konuşmak vs aktiviteler gece için  tam tersi bir etki yapıyor hele ki birde TV seyrettirilmesi çok büyük hata.

Ama şunuda belirtmek isterimki benim oğlumunda çok ciddi uyku sorunu vardı,en sonunda  yediği baz şeylerin kendisine dokunduğunu tesbit ettik ,hangisi olduğunu henüz tam anlamamakla beraber  doktorumuzun yasakladığı yiyacekleri yedirmediğimiz  zaman  oğlumun gayet güzel uyuduğunu gördüm,yani uyku sorunu bazen karakter değil fiziksel bir sıkıntıdan da kaynaklanıyor olabilir.Huyu böyle deyip geçmemek lazım.


gayementese

kızım kendi odasına ve kendi yatagında yatırıyorujm zaten gece kaltkımı uykudan yatagından kalmıyorum ve hiç ses cıkarmadan bekliyorum ama bazen aglaya başladımı ve uzun süre agladımı tıkanıyor kendisi astım hastası o yüzden cok aglamasına musade edemiyorum ve onu sakınleştırmeye calışıyorum o zaman biraz daha iyi oluyor ama yarım saat sonra yine kalkıyor yediklerine zaten dikkat ediyorum yanı yemekten yada ona dokunacak şeyleri yedirmiyorum o yüzden artık n e yapıcagımı bilmiyorum yada nasıl davranacagımı doktora götürdügümde doktoru onu sakınleşytırmamı ve yanıma almamı söyledi calıştıgım için senin sıcaklıgını arar dedi onuda yaptım bu sefer temelli uymuyor yanı anlıycagınız biraz uyumak için nerdeyse her yolu denedim ama başarılı olamadımCokBilmis

Tamam, anlaşıldı :) Bİzim kızdan bir farkı yok.

Tek fark: Kızım 23. ayından bu yana bizimle yatıyor. Arada uyanıyor, ağlamaya başlıyor. Hemen teskin ediyorum. Sarılıyorum, "Bak, baba uyuyor, uyanırsa kızar" diye tehdit ediyorum. Babası o arada " Hııııı, kim ses çıkarıyor orda? Hemen sussun bakayım, kızarım haaaa" filan diyor :)) Arada saydırıyorum "Ayşe uyumuş, Ahmet uyumuş" vs :) "Gece olmuş, bak karanlık, uyumamız lazım" diyorum. Esniyorum. Uzatırsa arkamı dönüp "Eeee, kızdım ama, uyuyacağım ben, sen beni rahatsız ediyorsun" diyorum. Eğer "Anne, bana dön yüzünü" derse "Uyursan dönerim" diye rüşvet teklif ediyorum :)))

Off of :) Aklınıza gelen her numarayı deniyorum. Çoğu zaman sabaha kadar uyuyor amakesinlikle düzenli olarak değil. Arada gene geliyor krizi, sabaha kadar saaat başı mızırdanıyor.


gayementese

allah sizede kolaylık versin uyumayan bir cocukla ugraşmak kadar zor hiç bir şey yoktur bizler kedileri köpekleri bile uyutuyoruz ninili söylüyoruz:))) yanı degişen pek birşey yok  bitki cayarı denemk isteim özel yapılmışi gece cayları var cocuklar için o dile kar etmedi :))))))) artık sansıma inş düzelirlir........


gayementese

bulgur hamur işi ve cerez turu şeyleri daha hafifi yiyecekler yemesi gerktigini ve özellikle meyve tuketmesini söyleri ama geceleri muz vermeyin dedi gelde elma ayva gibi meyveleri verin dedi o zamandır hazımzılık cekmiyoruz birde süt ve süt ürünlerine yatmadan 1 saat once tüketilmesi gekektigini söyledi yatmasına yakın içtigi süt gaz ve miyde agrısı yaparmış bizim doktorumuz bunlara dikkat etmemiz gerektigini söyledi birde lifli gıdaları cok tuketmesi gerkiyormuş sizde deneyin isterseniz.CokBilmis

Bizim kız da akşam yemeğini 4-5 gibi yiyip, gece yatmadan önce sadece meyve ya da salata yiyor. Belki onun da etkisi vardır, genelde iyi uyumasında.


Refika

Bize öncelikle kuruyemişleri (ben bir tek  ceviz veriyordum kestim) domatesi( pişmiş dahi olsa)  ıspanağı(nitrat nedeniyle)brokoliyi (gaz yaptığı için) kiviyi,süt ürünlerini direkt vermeyi (yalnızca keçi sütü ürünleri peynir,muhallebi vs yi hep keçi sütü ile yapıyorum).Tarhana çorbasını,Kendi yemeklerimizden yedirmek için çok erken olduğunu, yemeklerin içindeki salçanın organik dahi olsa dokunacağını,Gece beslenmesi kesinlikle yapmamamızı (ben zaten yapmıyordum)Yedi-yedi buçuk yemeğini yiyor.Birde  11.30'da  çok az mama veriyorum.Ama 14 aylık olmasına rağmen hemen yatırmıyorum en az 40 dakika   şezlong vaziyeti tutuyorum ki yatırdıktan sonra rahatsız olmasın.(uzun süreli aç kalırsa şeker yüklenmesi tehlikesi olduğu için) çocuk rahatladı inanın.


Önemli olan  bebek olduklarını unutmamak ve besleyici diye herşeyi vermemek,midesine dokunan oluyor gaz yapan şeyler oluyor,gece yüzüstü çok dönüyorsa yedikleri rahatsız ediyor.İşte bu nedenle  dikkatli beslemek lazım.

En önemlisi de sabırlı  ve prensipli olmak lazım.Ben çocukların ebeveynlerle yatmasına karşıyım o zamanda uyumuyorlar.Sağlıklı bir  durum değil.Ama tercih meselesi tabi.


Cevaplamak için Üye ol