çalışan anneler

sgamze soruyor: 5

merhaba arkadaşlar. oğlumla ilgili sıkıntım çok büyük. artık beş aylık oldu ve ben artık çalışmaya başladım. 3 gündür okula gidiyorum ve oğlum anneannesiyle birlikte kalıyor. sadece beş saat yalnız kalıyorlar fakat oğlum sürekli ağlıyor. biberonu ben verdiğimde alıyor ama başkasında  kabul etmiyor. benimle birlikteyken zevk alarak yaptığı hiçbir şeyi yapmak istemiyor. her tel açtığımda ağlama sesini duyuyorum. annem mutlu edebilmek için kendini parçalıyor ama nafile. perşembe günü son noktayı koydu. kapıdan gidiğimde avaz avaz ağlamaktan kıpkırmızı olmuştu benim kucağıma gelince hemen sustu gülmeye başladı.nasıl alışacak bilmiyorum. benimle aynı şeyleri yaşayan tecrübeli anneler varsa yardım istiyorum ne yapmalıyız.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ozgeoyku

bende kızım 5 aylıkken baslamıstım calısmaya emen bır bebektı ve ben yokken 6 7 gun mamasını yememıs zamanla alıstı ama aglamıyordu kızım sadece huzursuzdu ama bız oncesınde 1 saatlık bırakıp gıdıyorduk bakıcıya alıssın dıye... umarım kolayca atlatırsınız bu sıkıntılı donemı...


sgamze

evet o konuda biraz hatalıyız galiba ama herkesi yabancılıyor ağlıyordu kıyamadım ben bırakmaya. şimdi mecbur kalınca iyice kötü oldu. alışması için birşeyler yapmam gerek.


fistikcik

Benim kızım da biberon almadı, bu yüzden ilk işe gitmek durumunda olduğum zamanlar çok zor olmuştu. Biz kaşıkla verdik sağıp bıraktığım sütü, şimdi büyüdü alıştırma bardağıyla içebiliyor. Anneniz kaşıkla vermeyi deneyebilir. Bir de önceden sadece anne sütü aldı ve mama ilk defa veriyorsanız sevmemiş olabilir. Sütünüzü sağıp bırakıyor musunuz ? Biberon alamadığı için aç kalıyorsa huzursuzluğu daha da katlanır tabii. Anneniz biberon için ısrar etmesin, ters tepebilir. Kaşıkla deneyin.

Anneden ayrılma ilk günler zor oluyor maalesef. Eğer imkanınız varsa bir kaç gün tam gün değil, 1 ya da 2 saat bırakın annenize. Kısa süre gittikten sonra geri geldiğinizi görürse daha rahat alışır. Bir de asla o sizi görmeden, ondan saklanarak gitmeyin evden. Her gittiğinizde (henüz anlamadığını düşünseniz bile) "Şimdi işe gideceğim canım, siz anneanneyle sütünü içeceksiniz, oynayacaksınız, uyuyacaksın, uyanacaksın, akşam olacak ben geleceğim" diye anlatın.
Bebekler annelerinin endişelerini sezerler. Onu bırakıp gittiğiniz için siz endişeleniyorsunuzdur mutlaka. Bunu sezdiği için daha çok huzursuz da olabilir. Mümkün olduğunca endişelenmemeye çalışın.


Malik

bende calişan bır anneyım ben bebegımı 9 aylıkken başladım bakıcıya bırakmaya verırken ılk başlarda fazla anlamadı oyun gezme sandı bakıcım cok ıyı evıne göturuyorum şımdı sabahları gıderken gırmek ıstemıyor ama akşamlarıda aglayarak alıyorum gelmıyor kapıları suratıma kapatıyor alışır annenınız sızınle berabe r oldugunuzda sız işle ılgılenın annenız onunla ılgılensın ozaman daha ıyı olur sgamze

herkese önerileri için teşekkür ederim. tüm söylenilenleri yapmaya çalışacam umarım faydalı olur....Cevaplamak için Üye ol