Otizm-kabızlık ilişkisi hakkında

ersinc soruyor: 9

Herkese merhaba,


10 aylık oğlum var, bazen otizmin belirtilerini görüyorum onda. Oğlumun doğumundan 6-7 aya kadar gazla ilgili sorunları vardı. Sonraki süreçte, sürekli kabızlık çekti, yeri geldi eşim kulak çubuğuyla makatını uyararak kaka yapmasını sağladı. İnternette birçok kaynakta otizimle bağırsak sorunlarının ilişkilendirildiğini gördüm. 

Aranızda otizmli evladı olup, bağırsak sorunları yaşayan var mı?

Saygılar,

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ilaydaaa

Ne gibi belirtileri var bağırsak sorunu disinda biraz daha ayrıntılı paylaşırmısınız.bende o dönemler aynı kaygıları yaşamıştım.şimdi biraz daha rahatım ama yinede beni zaman zaman düşündüren davranışlarda bulunuyor:-(bağırısak problemine dönecek olursak her otizmin olacak diye bir kural yok


ersinc

Merhaba,


Öncelikle görüşleriniz için teşekkür ederim.

Sayın ilaydaa, kendi başına kakasını yapamıyor. Annesi çubukla uyardığında da önce katı ardından normal şekilde yapabiliyor. Sayın buregmus'un bahsettiği tüm ilaçları ve yöntemleri denedik ama fayda sağlamadık. En son doktorumuz magnezyum verdi,ve - annesini emmeyi 5. ayda bıraktığı ve hazır mamaya alışamadığı için- süt ve süt ürünlerini 1 ay boyunca vermememizi önerdi.
 "Otizm belirtileri" tabi ki kabızlıktan önce gelen problem olmalı doktoruyla görüştüğümde otizm belirtileri yok dedi. 
Aslında göz kontağı yerinde, birlikte oyun oynayabiliyoruz. denileni anlıyor ama emekleme henüz başlamadı. 
Bazı yabancı kaynaklarda otizm-bağırsak sorunları arasında tıbbi anlamda araştırmalar yapılıp, hatta bu sıkıntıyla ilgili aşı da geliştirilmiş. 

Saygılar,


ersinc

Sayın buregmus,


Aslında kendini ara ara kasması ve kanat şeklinde ellerini çırpması otizmi anımsattığından, otizmi araştırmaya başladım. Ardından barsak sorunlarıyla otizmi ilişkilendiren kaynaklar bulunca " benim oğlumda da barsak sorunu var acaba?" diye kendime sorular sormaya başladığım için bu soruyu burda sorma ihtiyacı hissettim. Söylediklerinizde haklısınız, durup dururken böyle bir araştırma sonucu kendimi sıkıntıya soktum da denebilir. Annesi oğlumuzun gelişmesi hakkında ters bir durum hissetmediğini de söylüyor aslında. Hoş, annelerin içgüdüsüne de güvenmek lazım.

Çok teşekkürler, beni rahatlatan cümleleriniz için.

Saygılar,


bayselif

merhaba ,

oğlunuz bahsettiğiniz kadarıyla normal davranıyor aslında.Annenin yedikleri , stresli olması , hazır mamalar kabızlıga neden olabiliyor.Bunun için egzersiz , sıvı beslenme ve masaj tavsiye ederim ki bence denemişsinizdir.
Birde çok fazla uyaran kullanmayın bence , en azından bir müddet deneyin ama bir rutin olusturun naçizane.Örneğin her öğle yemeginden sonra yada aksam yemeginden sonra atıyorum 3-5 dk alaturkada oturtur gibi oturup , karsısında kaka filan deyip , uygular gibi yapabilirsiniz , sizi anlayacagı sekilde demek istiyorum.Birkaç gün bu sekilde deneyebilirsiniz.Tuvalet tutma da cocukların sık basına gelen seylerdir , nedeni açıklanmasa da erkek çocuklar biraz daha fazla kabızlık çekiyor , çünkü yapmak istemiyorlarmış.Beslenmesini de tesvik edebilirsiniz.Hurma , armut , kayısı vb. bagırsak düzenleyicilerle , hatta biogaia gaz damlası bir müddet kullanılabilir , ev yapımı yani mayalı probiyotik yogurtlar işe yarayabilir..
Diğer hareketlerine gelince , bir dönem çoğu kişi çocuguyla ilgili şüphe yasayabiliyor , çünkü bebeklerin çoğu otizme işaret eden hareketleri normalde de yapıyor.Örnegin oğlum çamasır makinesinin dönmesine bayılırdı , normalde 2 dk bir seyle ilgilenmezken,onun karsısında hareketsizce 5-6 dk baktıgını bilirim , endişeleniyoruz hal böyleyken.
Ancak kanat çırpması, kendini kasması ( el ve kollarını uzatarak sıkma ise ) bunlar da normal.
En önemli belirtisi sessiz kalmaları (anne-baba bilmemek gibi ), adına genelde tepki vermemeleri , göz kontağı kurmamaları.Ama bunların tek birisi bile otizmli oldugunu göstermiyor tabi , hepsi var mı , varsa da devamlı var mı?Mesela birkaç kez adıyla seslendiniz bakmadı , bir defa baktı ise yine çok normal olabilir.
Yasıtları olan başka çocukları izleyin, şimdi mevsim de uygun , parklar bu iş için ideal.
Arada çok farklılık görüyorsanız uzman bir dr arayısına girin , ama yok gibiyse endiselenmeyin derim.
Kolay gelsin.burkatek

Kabızlık için biogaia damlayı öneririm ama öyle ilk günden sonuç beklemeyin düzenli kullandıktan sonra ve diğer önlemleri aldıktan sonra faydalı.

Otizmle ilgili bir durum yok bence de , emekleme konusunda oğlum 11 aylıkken emekledi, 14 aylıken yürüdü

Arkadaşımın oğlu 7 aylıkken emekledi, 17 aylıkken yürüdü ikisinde de otizm yok.

Huy, fiziksel gelişim, şartlar vs değişebiliyor.


london

AHMET AYDIN TAS DEVRI DIYETI

BU KITABI HEMEN ALIN
ICINDE OTIZM HAKKINDA BIR BOLUM VAR
ORADA YAZANLARI HARFIYLE UYGULAYIN
BIRDE INGILIZ KARBONATI ICIRIN COCUGA
HERGUN BIR TEPELEME CAY KASIGI KARBONATI AGZINA ALSIN UYUMADAN HEMEN ONCE USTUNE BOL SU.SODIUM BI CARBONAT ILAC DEGILDIR MIDENIN VE PANKREASIN SALGILADIGI BIR ENZIMDIR.BILGINIZE


seciloz35

Uzman bir kişi tarafından teşhis konmayan bir durum söz konusu..kendi kendinize çıkarımlar yapmayın bence...bir çocuk psikiyatrı ile görüşün bence.


paleolitik

Merhaba, otizm ve bağırsak arasındaki bağlantı iyice belirginleşmeye başladı. Hatta sadece otizm değil, hiperaktivite, egzama, alzheimer vs birçok hastalığın bağırsakla bağlantısı olduğuna dair onlarca bilimsel yazı okudum. Kendimde de deneyimliyorum. Beslenme Bülteni adlı sayfanın forum bölümünde bu konu ile ilgili uzman görüşü alabilirsiniz. Ayrıca İstanbulda yaşıyorsanız Kanuni Sultan Süleyman hastanesinde görevli Dr.Hasan Önal'dan hem otizm teşhisi hem de bağırsaklarıyla ilgili bilgi almanız mümkün. Çok geçmiş olsun. 


terelelli

Merhaba,

Otizimle barsak problemlerinin evet ilişkisi var aslında şuanda yapılan pek çok araştırmaya göre baarsaklarımız vücudumuzun merkezi her sorun aslında baarsaklardan başlıyor. Otizimliçoçuklarda GAPS dietinin çok faydalı oldugu kanıtlandı probiyotık alımı kalojen alımı şeker kesimi ve enn önemlisi Gaps dieti…bu dietşle kabızlık problemlerininde minimalize edildiğide kanıtlanmış.

 

Öncelıkle sizde zaten endişelerinizn yersiz olduğunu fark etmişsiniz. Biraz acabamı diye didiklemeyi bırakın keyfine bakın Jyavrunuzun multimedya ile olan ilişkisini kesin mümkün meltebe sadece radyo / müzik açık olabilir..bol bol konuşun zeka geliştirici oyunlar kartlar,kitaplar edinin..

Kabızlık konusunde ise daha çok küçük karbonat filan vermeyin. Makatını hiçbir şekilde uyarmayın bu sizde sorunu çözüyormuş gibi görünse de sorunu daha kompleks hale getirir..ve şöle düşünün biri sizin makatınızla oynasa kulak çubuğu ile hoş mu olur orda ki kaslar sinirler oldukça narindir ve birazda tembel..siz uyardıkça uyarılmadan yapmamaya başlayacak tembelleşecek lütfen yanlış anlamayın ama uyarmayın bırakın kendi haline.

Sorunun temelini bulmak lazım yavrunuzun alerjik bir problemi olabilir? Kabızlıkla birlikte döküntü,egzama,kabuklanma, reflü problemi var mı?

Alerijde sık belirtilerden biridir kabızlık.

Günlük su sıvımı alımı nasıl beslenmesi nasıl? Hep katı gıdamı yiyor?

 

Alerji problemi yok ise:

Probiyotik alımını arttırmanızı öneririm yavrunuza yoğurdunu özel probiyotikli yoğurt mayalarıyla evde kendiniz yapın..mayayı bulamazsanız ki ben internetten alıyorum danem veya bizim marka maya eczanelerde şase(toz) probiyotikler satılıyor.

Bunun yanında mutlaka kefire başlayın

Her yemeğine mutlaka kemik suyu koyun ama kemik suyunu yapımını iyi araşltırın içindeki kalojenlerişn çıkması için çok çok kısık ateşte uzuunnn zaman kaynaması lazım fermentemutfağım die bir site var kendi adıma bizim beslenmemiz de ve kemik suyu yapımında burayı takip ediyorum ben.


Cevaplamak için Üye ol