yoğurt yapımı

azraesra soruyor: 10

arkadaşlar 5.ayımızı doldurduk ve ek gıdalara başlayacağız.doktorumuz yoğurdumuzu kendimiz yapmamızı önerdi.ben yoğurt yapımı hakkında hiçbişi bilmiyorum..hangi süt le yoğurt yapmam gerek ölçülerle birlikte bi yardım lütfen..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


aicha_hero

Merhaba soruyu sorman cok iyi olmus bana bugün doktorumuzun önerisi aşağıdaki gibi oldu.ekgıda bilgisi veren doktorumuz  hipp organik veya aptamil 2den 60cc ölçekle 1tatlı kaşığı yoğurtla mayalamamı önerdi.ilk 1 yıl inek sütü alerjisine karşın formül sütü kullanmamı istedi???Sizlerde bu şekilde mi mayalıyorsunuz?


nurcan_eymen_efe

ben günlük inek sütüyle mayalıyorum.kavanoz mamalarının kavanozununa 2 tatlı kaşığı yoğurt (yoğurtun içine biraz süt katıp karıştırın) koyup kapağını kapatıyorum.süt herkesin dediği gibi elinizi yakmayacak sıcaklıkta olsun.kavanozları fırına koyuyorum fırını 50 derecede çalıştırıyorum ara ara kapatıyorum,5-6 saat kadar kalıyor fırında,gayet güzel oluyor.


ozdenin_oykusu

ben keçi sütü kullanıyorum.maya olarak da babymix.arzumun yoğurt yapma makinesi sağolsun :)


azraesra

sonnurguven maya olarak ne kullanıyorsun?
ozdenoyku keçi sütünü nerden temin ediyorsun marketlerde satılıyormu? hangi marka?pastörizemi?


lacivert0

ineksütü alerjisi olsaydı çok büyük ihtimalle anne süütü alırken  ortaya çıkardı. ayrıca yoğurt için inek sütü kullanılabilir. ek gıdaya geçerken amaç yavaş yavaş yetişkin yiyeceklerine hazırlamak değil mi? niye formül süt ile mayalıyorsunuz.

ben günlük inek sütü ile mayalıyorum. güvendiğim bi yerden açık süt alıyorum her gün 1 litre kaynatıp ılıtıyorum. cam kavanoza koyuyorum etrafını sofra örtüsü ile sarıyorum içine 1 tatlı kaşığı yoğurt ekliyorum (mayayı her defasında bir önce mayaladığım yoğurttan alıyorum) kavanozun ağzına süzgeç kapatıyorum hava sıcaksa üstünü örtmüyorum soğuksa süzgecin üstüne küçük bir havlu atıyorum.

3 saat sonra hazır oluyor ve buzdolabına kaldırıyorum. çatalla yenecek kıvamda güzel bir yoğurt oluyor. mayayı fazla atarsanız veya çok uzun süre dışarda kalırsa ekşi olur.azraesra

arkadaşlar peki bu yoğurdu 1 gün içindemi tüketecek?2.gün vermicem yani değilmi?


azraesra

çok teşekkür ederim ayrı ayrı hepinize,iyiki varsınız,cevap yazan elleriniz dert görmesin:)


azraesra

yapınca mutlaka neticeyi yazıcam sonnurguven çok saol:)ozdenin_oykusu

keçi sütünü bol ana diye bir firma var.bolu da keçi sütü ürünleri yapıyor ve istanbuldaki anlaşmalı şubelere (şarküteri,market vs.) gönderiyor.pastorize ve günlük.ömrü 2 gün.salı ve cumaları geliyor.http://www.bolana.com.tr/ bu linki inceleyebilirsin.


azraesra

ilk deneme son derece başarısız oldu...kay marka keçi sütü maya olarakta babymix aldım...100 cc süte bir çay kaşığı babymix kullandım..3 saat bekledim..açtığımda hala süt gibiydi...nerde hata yaptımm??????????????????????????helppppppp


Cevaplamak için Üye ol