nOrmal doğum-bel fıtığı

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CokBilmis

Ben yapmadım ama yapmayı çok istiyorum.

Açık ameliyatla omurgama 6 adet vida taktılar. İlk doğumum da sezaryen. Buna rağmen doktorum, normal doğum yapabileceğimi söyledi.

Zaten hamilelik omurgaya aşırı yük bindiriyor. 10 ay o halde dolaştıktan sonra en fazla 24 saat sürecek doğumda daha büyük sıkıntı olmaz herhalde.


jildando

ben yaptım hemde iki kere:)
Gerçi tedavi göreli çok uzun zaman geçmişti, pek problemimde kalmamıştı.
Ne hamilelikte ne de doğumda herhangi bir sıkıntım olmadı ama her iki hamileliğimde de 10 kilo aldım sadece, zaten kilolu da değildim. ilk bebeğim doğduktan sonra sadece iki kere tutuldu belim, birinde ana kucağında kaldırırken birinde de oyun grubunda oynarken, biraz zor oldu iyileşmem, yardımcım yok o yüzden kendim taşımaya devam etmek durumunda kalmıştım, ama gene de bir kaç gün içinde iyileştim.
Benim fıtığım uzun süreli fizik tedavi ve sporla geçmişti, ( tam geçmedi tabi ama en azından ağrılarım bitti) sizin durumunuzu bilmiyorum tabi, gene de doktora danışmakta fayda var bence.


jildando

bence doğum doktorunuzla değil, fıtık için sizi tedavi eden doktorunuzla konuşun, o bu konuda daha doğru yönlendirir sizi diye düşünüyorum.


CokBilmis

Fıtıktan bahsederken bile olumsuz konuşan doğum doktoruyla normal doğum hayali kurmayın zaten bence.

Ya sezaryanı kabul edin, rahatlayın. Ya da yol yakınken doktorunuzu değiştirin. Belli ki normal doğum yaptırmamak için bahaneler arıyor şimdiden.


kapibara

Benimde bel fıtığım var ancak doktorum bunun normal doğum için engel olmadığını söylüyor.Doktorunuz normal doğum ile uğraşmak istemiyor olabilir.revve

Bende de fıtık var..Doktoruma bunu söylediğimde normal doğum için engel teşkil etmeyeceğini söylemişti..Başka şartlardan dolayı ben sezaryanla doğum yaptım...İçinize sinmiyorsa başka doktorlarında fikrini alabilirsiniz..


nurus

bende varım.l1 ve l5 te kayma.ameliyat olamdım ama 2ay fizik aldım.hapşırırken bile beli tutulan ben,22 kilo aldım hamileliğimde..

 
 birkez bile belim tutulmadı.ama zaten hamileyken çok dikkat ediyorsunuz oturmaya kalkmaya birşeyler çekiştirip taşımaya.her an kontrollü insan.zaten insan hamileyken kiloyu sadece karnına almıyor,eşit oranda dağılıyor kilo.ayaklarda alıyor,bacaklarda alıyor,parmaklar bile şişiyor herşey eşit yani..

 zor bir normal doğum yaptım 4,300 kg. 39+5 te bir kız çocuğu dünyaya getirdim.sadece 3 dikişim var.epidural yaptırdım ama keşke yaptırmaydım.1 saat sonra kızım dünyaya geldi.şimdi ise epidural in vurulduğu yerde , biryere uzanırken çekiyormuş gibi bir his oluşuyor.

 siz hiç korkmayın.fizik doktorunuzun ne dediği daha önemli.kadın doğumcular gerçekten çok tuhaf,insanı zorluyorlar resmen sezeryana,hele ki ilk hamilelikse..iyice araştırın ve tuzağa düşmeyin.normal doğumu ısrarla ve herşeye rağmen bir daha diyorum ki; '' her kadının yaşaması lazım gelen müthiş bir an ve his...'' 10 kez doğursam hepsini tüm acılara rağmen normal isterdim..


enduruyanim

merhabalar benim bel fıtığım var ve doktor engel değil dedi..

ama benim kızım 41 haftalıktı sezeryanla almak zorunda kaldılar..dolayısıyla yapamadım :(
niyetiniz bu yöndeyse doktorunuzda sakınca yok derse bence yapmalısınızenduruyanim

ha bu arada arkadaşımın trafik kazası nedeni ile omurgasında platin var..ama epidural ile normal doğum yaptı no problem :)


jildando

Bence size en dogru cevabi fitik icin gittiginiz doktor verecektir.

Hamilelikte de vucudunuzun agirlik noktasi degisecek ve belinize farkli bir yuk binecek, fitiginizin hangi omurlarda olduguna gore sizi yonlendirebilir belki. İsin uzmani olmayan cevrenizin ne dedigine cok takilmayin bence, herkesin hastaligi ve tedavisi kendine ozeldir.

Saglikli dogumlar dilerimCevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Ella ertesi gün hapı ve emzirme 3

14 aylık bebek 3

118 6H
Son: selmaalpkayra,

Kızımın gözünde kayma var 6

Hamilelik te ilaç kullanımı 1