Emziremeyip mamayla besleyen var mi?

selencem soruyor: 4

Benim sutum yetmedigi icin 1 ayliktan beri ceme mama takviyesi yapiyoruz. 2 hafta once de sutum tamamen bitti. Irsi bir durum, ne denediysem de olmadi. Simdi 3.5 aylik ve 2 saatte bir 120cc mama yiyor. Bu konuda tecrubesi olan var mi? Bu sekil beslenme iyi mi sizce?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


nitroma

@selencat sütümün az da olsa yettiğine sevindim o zaman :) geceleri de 3 saatte bir 75cc yiyor.biz de 3.ayda herhangi bir aşımız olmadığı için gitmedik bu ay.15 gün sonra 4.ay kontrolümüz var.sanırım ufaktan katı gıdalara başlatacak.bir an önce başlamayı o kadar çok istiyorum ki en azından mamalar azalmış olur o zaman çünkü.


albatros

Merhaba,
Benim de sütüm azdı ve çok uğraştım emziremedim. Pompayla (hastanedekilerden) çekip geldiği kadar süt verirken aynı zamanda mamaya başladık. bir arkadaşım benden bir hafta erken doğurdu ve sütü acı çektirecek kadar fazlaydı. Doktorumun da tavsiyesiyle onun fazla sütlerini aldık. Zaten Anadoluda süt annelik yok mu, işte öyle birşey :)
 4. ayda meyve suyu, sonra meyve püresi... Katı gldalara geçtik. Emziremediğim için çok üzüldüm ama elimden geleni yapmaya çalıştım olmadı. Malt bile içtim. Doğumda 2,5 kilo almıştım, loğusalıkta, süt olsun diye o kadar abuk sabuk yedim ki , daha fazla kilo aldım. 
Katı gıdalara geçtiğimizde çok zorlanmadı. formül mamadan hiç hoşlanmadım. O nedenle, doğal besinlere çabuk geçtik. Uzun süre emzirilince katı gıdalara geçişte zorlandıklarını duydum.Ben de kendimi anne sütü çok alamadı ama en azından zorunlu mama dönemi kısa sürdü artık doğal besinleri rahat alıyor diye teselli ediyorum :)
not: yukarıda söz ettiğim bebek rondo olmadan hiçbirşey yemiyor ve annesütünü tercih ediyor. onlar çok zorlanıyorlar.
Süt annemizle buluştuğumuzda oğluma yiyecek birşeyler veriyorum, elindeki dil peyniri zevkle yiyip, süt kardeşine gösteriyor. O da dikkatle inceliyor bakalım ne olacak? :) 


mugmela

ben de 37 haftalik dogan ikizlerimi en basindan beri mamayla besliyorum. Hastanede basladik kadehle ki kadeh cocuga eziyetmis, eve gecer gecmez biberona basladik.
Su anda 6haftaliklar ve gunde 600-800 cc arasinda dengeyi kendileri bulur dedi doktorumuz. Her ogun yaklasik 100-110 aliyorlar , geceleri  bazen 120 oluyor ve uyku aralarini 4saate cikariyorlar. Gunduzleri 2.5 saatte de beslenebiliyorlar, o zaman biraz azaltiyorum mesela 80-90 cc gibi.
Mamayi psikolojik olarak hic dusunmemistim ikiz beklememe ragmen, aslinda onceden bu fikre kendini alistirmak lazimmis sonradan strese girmemek icin. Simdi bir sagista 20 cc sutum anca geliyor. Bebeklerimin biri istikrarli emiyor, belki sutu artiirir diye dusunuyorum ama o da hep meme ister oldu...


selencem

İkiz anneleri icin mama genelde kacinilmaz bir care. Baska turlu sut yetmiyor ve zaten ufak olduklari icin buyumeleri aksayabiliyor. Gene de mamaya ragmen emmeleri cok guzel. Birakin memeci olsunlar :))
Cevaplamak için Üye ol