Elinden tutarak yürüme

laralara soruyor: 10

merhabalar

kızım 11 ayı biraz geçiyor. emeklemiyor bir türlü. sanırım emeklemeyecek de. yürüteçle geziyordu. tatilde yürütece binemeyince elinden tutup yürütmeye başladık. şimdi ona o kadar alıştı ki artık yürüteç istemiyor. bütün gün sadece elinden tutup yürütülsün istiyor. eşimle nöbetleşe yürütüyoruz ama belimiz kopuyor. sıralamıyor. tay tay duramıyor. bir yere tutunup ayağa kalkamıyor. yani henüz yürümesine çok var gibi. ama bizim belimiz koptu. gerçi elimizden alığı destek her geçen gün azalıyor gibi ama yine de 2 haftadır bizi bitirdi. acaba ne zaman yürür? bir de tutunarak ayağa kalkmıyor olması beni biraz endişelendiriyor ki genellikle pek endişeliyimdir malesef..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


muratefekerem

Benim küçük oğlan da aynı şekildeydi emeklemeden önce elimizden tutup bizi tam 4 ay gezdirdi 11 aylıkken tutunup kalkmıyordu emeklemiyordu. 12 aylıkken emeklemeye başladı gene bizi peşinde gezdirdi biz de artık çok yorulmuştuk ve artık istediğini yapmadık onu kendisinin yürümesi için cesaretlendirdik karşılıklı durur birbirimize gitmesini sağlardık böylece 14 ay bitiminde kendisi yürümeye başladı. Bu arada oğlum kilolu ve hantal bir bebekti oturduğu yerde oyun oynar etrafındaki oyuncaklara uzanarak ulaşmaya çalışırdı alamasa da kızmazdı çok sakindi ben geç yürümesini buna da bağlıyorum


meriden

Benim oğlum 8 aylık emeklemeye başladı, 10 aylıktan beri de sizin vaziyetteyiz, belim koptu bitti. Şu an tek elimle yürüyebildiğine şükrediyorum, buda 1,2 haftadır ancak. Ondsn önce iki elimle kol altından tutup yürütüyordu kendini. Nasıl da beceriyor beni katakuliye getirip yapmicağım belim koptu derken bir bakmışım ben yine iki büklüm bunu gezdiriyorum :), ne yaptığı da belli değil bir oraya bir buraya sallana sallana gidiyoruz. Siz yine iyisiniz:) belimden ne zaman çıt diye bir ses gelecek ve öylece kalacağım diye bekliyordum. Ne zaman nasıl ve neden :) başladık buna bilemiyorum da..

Ama rahat kalkıyor filan bizimki. Şu an tek elle yürümeye hakkaten razıyım:) bizimkinde daha biraz sürecek gibi, sallantı var daha, bakalım.Bu ara yürüteç de ancak bu yürütme işi başlayınca aldık, biraz oturturuz belimiz 5 dakika dinlenir diye, 10-11 aylıkken.


sharlavuk

Yürütmeyip kendi haline bıraksanız, belki çabalamaya fırsat lazım ona, yürütec kullanan bebekler geç emeklermış, yürüteçle heryere varabildikleri için bir hedefe uzanıp emeklemeye çaba göstermiyorlar


alyanin_annesi

benim kızım da 12 aylıkken elinden tutarak yürümeye başladı, ve bu 16,5 aylık olana kadar dewam etti. Ne zaman anneannesinde 1 hafta kaldık, orada annem onu tutunmadan yürümeye alıştırdı. Salondaki tüm koltuk ve eşyaları kenara çekip ona geniş ve eşyasız bir alan yarattıktan sonra yavaş yavaş onu da cesaretlendirerek yürütmüş...Çok yorucu bir dönem ama bu da diğer tüm yorucu dönemler gibi geçiyor:) Buarada kızımda da tutunup kalkma çok sonraları gerçekleşmişti


7bitirdi

ilk arabam tarzı birşey deneyebilirsiniz belki. ona tutunup yürüdüğü zaman size daha az ihtiyaç duyarmoms

tum cocuklar bu donemden geciyor, beller sırtlar kopuyor ama gelip gecici bi donem. 3-4 ay surmeyecektir. bizim kucuk 8aylıkken sıraladı 14 aylık yurudu. elinden tutup yurume durumu 2 ay surdu. simdi tutmak istemiyor  kendi kendine takılıor. onun da ayrı zorlukları var.


cerenkrm

off offf bizde sırayla yürüttük eşimle. neredeyse 3 hafta falan sürdü. Sanırım onları teşvik etmek cesaretlendirmek ve yapabilirsin demek gerekiyor. yani önüne oyuncaklar koyun, onları yakalayabileceği şekilde olanlardan sanırım yakala beni fred gibi bir oyuncak vardı. Ve bence alyanın annesinin dediği gibi, eşyaları kaldırıp ona gezebileceği alanlar yaratırsanız ve her çağırdığında gitmezseniz , 1 ağlar 2 ağlar üçüncüde baktı kimse gelmiyor ben giderim der, valla ben artık öğle yapıyordum yani cok ağlatmadan tabiki de, en fazla 1 dakika yani geliyorum sen beni bekleme git al bak ben burdayım gibi telkinlerle sizi de görebileceği şekilde durursanız sanırım olabilir.


laralara

Peki sizce hala tutunarak ayaga kalkmaması normal mi? Ben cok tefirginim de bu yuzden..:(reoc

Elinizden tutup yürütüyorsa bence pek de sorun yoktur;ancak siz yine de bacak kaslarının güçlenmesi ve ileride tek başına kalkıp yürüyebilmesi için cesaretlendirin. Kızım 6 aylıkken geri, 7.5 aylıkken ileri emekledi.8 aylıkken sıralamaya başladı.Çok hareketli old. için erken yürüyeceğini düşündük; ama 12.5 aylıkken yürümeye başladı.Daha 2 gün önce. Tek elden tutup yürütme dönemimiz ise 1.5 ay kadar sürdü.Evde tabiri caizse deli danalar gibi koşturuyor, beni mahvediyordu :) Aslında 11 aylıkken birkaç adım atmıştı; ama araya azı dişi girdi.Sizin de öyle bir durumunuz veya hastalık varsa etkisi olabilir.


asyagezgini

Benim kızım da dokuz buçuk aylıkken tutunup ayağa kalkmaya başlamıştı.Durum böyle olunca hemen yürüyecek sanmıştık.Çünkü geri kalan kısımlar sizinle tamamen aynıydı.Yani sürekli elinden tutulsun ve yürüsün istiyordu.Emekleme bizde de yoktu.Dolayısıyla etrafı keşfetmek için hep bizim elimizden tutup yürütmemizi istiyordu.Yürümeye başlayana kadarki süreç gerçekten yorucuydu bizim için.Çünkü bu süreç tam 1 yaşına girene kadar devam etti.Yani kızım tam olarak 1 yaşını kutladıktan 5 gün sonra artık bizsiz yürümeye başlamıştı.Umarım bu süreç sizin için bu kadar uzun sürmez ve kısa zamanda sizsiz yürümeye başlar.Kolaylıklar dilerim.


Cevaplamak için Üye ol