Ankara'da devlet hastanesinde doğum ve sami ulus

amasmid soruyor: 10

İlk doğumumu özel hastanede gerçekleştirmiştim. bu kez maddi durumlar o kadar iyi olmadığından aile bütçesini zorlamadan bir devlet hastanesinde doğum yapmak istiyorum. Şu anda sami ulus'ta takip ediliyorum. Doğumunu sami ulus'ta yapan var mı? Ankaradaki devlet hastaneleri içinde doğum için hangisini tercih etmemi öneririsiniz? son olarak, özel hastanede doğum yapmak ile devlet hastanesinde doğum yapmak arasında çok fark var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


m_eymen

Ben hamileyken çalışıyordum. Kontrollerimi özelde yaptırdım. Daha sonra baktık ki doğum pahalıya malolacak. Sancı her yerde aynı. Acı her yerde aynı. 32.haftadan sonra Etlik Zübeyde Hanıma gittim. İnternetten randevu alıp gidiyordum ve hiç sıra beklemiyordum. Nts hariç tabi. Daha sonra normal doğum korkusu sardı ve özele gidip sezeryan olmak istedim. Eşim istemedi bu sefer dikiş olacak gerek yok diye (sanki kendi kaç kez doğum yaptıysa). Sonra çevremin etkisiyle Etlik Zübeydeye devam ettim. Gayet güzel muayene ediyorlar. En ufak bir şüpheyi gözardı etmiyorlar. Benim bebeğimin kafası büyük, sıkıntılı bir gebelik dedi. Hemen riskli gebeliğe gönderdiler. Birşey çıkmadı çok şükür. Çünkü eşimin tarafının kafası büyük:) Neyse doğum geldi çattı. 16 saat suni sancıdan sonra doğum yaptım. Yemekler gayet güzeldi. Hastalar wcleri pis bırakmasa, wclerde temizdi. Muayene için iyi bir doktor bul. Ahmet okyar eroldu sanırım. Çok iyi bir doktor. Çok konuşkan. İlgi alakaya gelirsen, iyisi de var kötüsü de. Ama şöyle düşünün. Ben doğumu yaptıktan sonra ebe hanım dikiş atarken sohbet ediyorduk. 36 saat mesai yapıyorlarmış. 36 saat mesai yapan (ki böyle bir işi yapan) doktordan ne kadar ilgi beklersin. Ama ben devlet hastanelerine, özelden daha çok güveniyorum. Nitekim Allah korusun herhangi bir müdahele gerektiğinde devlet hastanesi seni özele sevk etmez, ama özel hastane elinde imkanlar olmazsa devlet hastanesine sevk edebilir. Allah yardımcın olsun. Ben doğum yapsam yine Etlik' te yaparım sanırım.


m_eymen

Bu arada benim kardeşim İzmit' te özel bir hastanede doğum yaptı. Gece ilgilenecek hemşire bulamadık. İşleri bitince bakmadılar bile diyor. Sancı esnasında çok bağırmayın, kendinizi de ezdirmeyin tabi. O kadar para özellere vermeyin. Ben hiç pişman değilim.


dilrubaa

Ablam ulus samide doktor, ve kendisi asla orda dogum yapmayacagini soyluyor, pediatri servisini de pek guvenilir bulmuyor ayrica. Cok detay bilmiyorum ama tamamlayici sigorta bildigim kadariyla hamileyken de yapiliyor ve dogumu da kapsiyor, bu sekilde medicanada dogum yapan tanidiklarim var. yani sgkniz varsa tamamlayici sigorta bi arastirabilirsiniz bence.


amasmid

aslında sağlık sigortam vardı ama gebelik düşünmediğim için iptal ettirmiştim. 1 ay sonra hamile olduğumu öğrendim ne yazık ki:( tamamlayacısı sigortanın hamileyken de yapılıp doğumu kapsadığını bilmiyordum, araştırayım hemen.kakamel

Benim özel hastanemin sgk anlaşması olmadığından raporları almak için 2 kez Etlik zübeyde hanıma gittim ve sağlık türkiyede şöyle düzelmiş böyle düzelmişlerin hepsinin palavra olduğunu gördüm. Muayeneye 5er kişi alıyorlar. Ayakta beklemeyi geçtim, muayene olurken herkes görüyor, yalandan bir perde var, ne kadar örtmeye özen gösteriyorlarsa artık. Doktorlar desen soru sormaya cesaret ister, kaldı ki ben konuşmasını bilen, eğitimli bir insanım, altta kalmama yeteneğim ve imkanım var. Oraya giden eğitimsiz bir gariban ne yapsın? Hemşiresinden doktoruna hepsi suratsız, insan ezmeye alışmışlar, karşılarındakinin cahil olmama ihtimali akıllarına bile gelmiyor. Gereksiz tahlil yapmazlar öyle mi? Adam beni bir önceki gün nst raporum var, doğuma da daha 8 hafta olmasına rağmen yeniden NST'ye sokacaktı, neymiş, bana bir gün öncesinin NST'siyle izine ayrılabilir raporu veremezmiş. Ben 8 haftası kalmış ve artık çalışmak istemeyen bir insanım. Çalışmak istiyorum raporu almak istesem anlarım, risk almak istemiyor derim de, zaten izini haketmişim, nst'de sancı çıkmasa ya da çıksa ne değişecek? Ama bu düşünebilecek matematiksel temel zeka bile yok. O hamile halimle NST odasının önüne bir gittim ki, en az 50 kişi, hastası, anası, babası, hapşuranı, beklesen telef olursun. Bunlar benim 2 kez gitmekle yaşadıklarım, orada doğum yaptığımı düşünemiyorum. Allah muhtaç etmesin. Eğer standartları çok önemsemeyen bir insansanız, fazla alıngan değilim diyorsanız gidin, ama ben hamileyken takıllıyorum böyle şeylere, insanların alıklıklarına dayanamayan bir yapım var diyorsanız sakın önünden bile geçmeyin. Zekai Tahir Burak'taki bir doktor hatasıyla ilgili de geçenlerde dogansevda bir arkadaş bir konu açmıştı, konusunu aratabilirsiniz. İmkanınız yoksa ne ala, kaparsınız gözünüzü kulağınızı en nihayetinde 2 gün diyip sabredersiniz ama imkanlarınızı zorlayabilirseniz önünden bile geçmeyin derim.nisabahar

Bir arkadaşım sami ulus da çalışıyor. Orada dogum falan yapilmaz dediğini hatirliyorum . Digerlerininde cok farkli oldugunu sanmiyorum.ilgi bekliyorsaniz orada calisan hocanin ozeline gitmeniz lazım. Onlarda cok pahali.


iflah_olmaz

maddi imkanlar maalesef insanı zorlayabiliyor..ben ankaralıyım ve etrafımda hep ankaradaki doğumevlerinde doğum yapanların hikayeleriyle geçti genç kızlığım....
açıkcası doğumevi değilde bari gazi üniversitesi numune hacettepe falan düşünseniz???

bir ankardaşım 500 tl ye geçen sene batıkent bilgi hastanesinde doğum yapmış ve mennun kalmıştı.bu da bi seçenek olabilir.
bu arada ben medicanada yaptım doğumumu 3.5 sene önce herşey dahil 3000 tl vermiştim.ilgi alaka herşeyden çok mennun kaldım.özel hastanelerinde durumları birbirinden çok farklı.sokak arasında açılan özel hastaneler değil ama bir medicana,güven,tobb,acıbadem vs.bunlar gerçekten sağlığa önem veren kaliteli hastaneler...
SAĞLIKLI DOĞUMLAR DİLERİM...


amasmid

cevap veren herkese çok teşekkür ederim. m_eymen, yazdıklarınla içime su serpmiştin ama sonra kakamelin yazdıklarını okuyunca haliyle moralim bozuldu. kakamel, hatta ilk okuduğumda zannettim ki çalışmak için rapor alıyorsun da o yüzden doktor nts istiyor, meğer tam tersiymiş, zaten yasal hak olan bir şey için niye doktor nts ihtiyacı duymuş çok komik.

ben zekai tahir özel odada doğum yapmış biriyle konuşmuştum, inanılmaz memnundu. ondan feyz alarak ikili tarama testi için zekai tahire gitmiştim ama kakamel'in yaşadığına benzer bir durumla karşılaşmıştım. Belki de özelde takip edilip sonra devlet hastanesin vip odalarda mı doğumak gerekir nedir....  ama o odayı da herkese veriyorlar mı, her zaman boş oda bulunuyor mu o da ayrı bir problem.  
amasmid

bu arada bahsigeçen batıkent bilgiyi aradım, bu sene 1170 tl'ye çıkarmışlar doğum fiyatını, yine de özel hastaneler arasında en uygun fiyatlısı bu sanırım.

evet gazi hastanesi numune hacettepe de olur çok da güzel olur, ama acaba kaçıncı haftadan itibaren kabul ediyorlar? bu hastanelerde doğum yapabilmek için sürekli aynı yerde mi takip edilmek lazım? Şartları konusunda bilgi sahibi olan, daha önce buralarda doğum yapan var mı acaba?


iflah_olmaz

devlet hastanesi her şekilde kabul eder diye düşünüyorum.bi gidip kadın doğum kliniğinden bilgi alabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol