Yürümeyi Öğrenme ve Uyku Sorunu bağlantısı...

ozguranne soruyor: 7

Kızım hep iyi uyuyan bir bebekti. Yalnız son dönemde gece uyanmaya başladı. Aç ya da susuz olmadığına eminim. Akşam güzel yiyor, anne sütü almaya devam ediyor.

Bir süredir sürüyor bu durum. 5'te, 4'te uyandığı oldu. 6 oldu. Geceleri yatma saati 8-8:30. Gün içinde iki kere 1.5 saatlik düzenli gündüz uykuları var.

Gündüzümüz saat gibi, düzenli. Yemek, içmek normal. (Maşallah)
Akşam uykumuz saatinde. Rutinimiz var. Oyun, iki günde bir banyo, üstüne odasına gitme, karartma, emme, uyku. (Akşam uykusu memeye denk geldiğinden beri emerek uyuyor.)

Sorunumuz gece uyanmaları. Uyanır uyanmaz, ayağa kalkmaya çalışıyor. Gözleri kapalı kendini zorlayıp döndürüyor, oturuyor, yatağa tutunup sallanamaya başlıyor ama aslında yorgun ve uykusuz.  Bazen ağlıyor, ama "bir şey istiyorum, ne istediğimi bilmiyorum" ağlaması gibi.

İnternette ve çeşitli yorumlarda büyüme eşiklerinde, özellikle yürüme öncesi bu tarz sorunların oluşabildiğini okudum.  Buna benzer sıkıntı yaşamış olan var mı? Eğer kaynak buysa, yürüyene kadar bekleyeyim, daha sonra sorun düzelmezse uyku metodlarından birine başlayayım diye düşünüyorum. Ama zaten hali hazırdaki sistem çok kötü olmadığı için bozmaktan korkuyorum.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


evren

Bence de bozma, gayet iyiymiş düzeni. Geçici olabilir, Tan'da da oluyor böyle dönem dönem. Bazan uyandığında 2 saat falan uyumadığı da oluyor.  Bakıyoruz bir iki gün sonra diş çıkmış . Ya da rüya görebiliyorlar, hatta kabus. Sonra kendi kendilerine uyuyamıyorlar. Ama bir kaç gün sonra normal düzenine dönüyor.   


ozguranne

Onu yazmayı unutmuşum. Bugün 5:30da uyandı. Uyudu derken, bir anda cin gibi uyandı, bir daha da uyumadı.

Sanırım diş geliyor, dün annem görmüş.

Teşekkür ederim Evren.


hande

bana bu 9-12 ay hacı yatmaz senduromunu anımsattı değil mi Damla nedersin??

http://www.kitubi.com/CommentView,guid,5a491510-d42a-4563-957c-069f2cc0da59.aspx#commentstart

Can 10 aylıkken aynı sorunu yaşamıştım ve Damla'ya sormuştum. Gerçekten de rutini bozmamak biraz sabır istiyor ama gerçekten de 12 ay civarında tekrar rayına oturuyor.


sedaydin

Merhaba,sorunu okuyunca Mutlu'nun yazdıgı post aklıma geldi...
http://bebegimuyuyor.blogspot.com/2009/10/bebegim-yurumek-uzereyken.html


Damla

Evet Hande, Seda'nın verdiği linkte Mutlu da yazmış. Ilgaz'a da olmuştu. Bence üzerinde durmayın Özgüranne. Yorulduysan hafta sonu sabahtan birine satıp uyu birkaç saat.


meltem

Bizde de gece uykulari sorunlu. Gunduz uykusu iki kere birer saat, yeme, icme normal, gece uykusuna dalis meme/biberon seklinde. 8-8.30 gibi uyuyor. Ilk bagirma 12 civarinda oluyor ama genelde kendi kendine daliyor tekrar. Sonra 2 ve 5 rutini var.  Biz yatagina emzik koyduk birkac tane. Aslinda gunduz emzik istemiyor ve emmiyor ama gece uyandiginda, huzursuz oldugunda bazen emzigini bulup, agzina takiyor ve tekrar uykuya daliyor. Bazen de yataginin icinde emekleme pozisyonunda agliyor. Tulumla yatirdigim icin ayaga kalkamiyor. O zaman yanina gidip su veriyorum sonra da emzigini veriyorum daliyor. Bu arada evet Idil de yurumek icin cabaliyor. 


ozguranne

Yeni düzen şöyle kuruldu. (Maşallah)

Gündüz uykuları 1.5 saat 2 kere.(Bazen 1.5 - 1 Bazen 1 - 1.5 olabiliyor.) Akşam 8-8:30 civarı uyku. Uyku öğünü yok. Sabah 4te emip uyku. 6:45 günaydın. Yani çok ideal olmasa da ben pek memnun kaldım.

Ayakta çok rahat durmaya başladı. Sallanıyor da. Yürümesine ramak kaldı sanırım. Ondan mı, doğru yaptığımız bişey mi var, dönem miydi... Bilemiyorum. Cevaplamak için Üye ol