Hidronefroz veya bobreklerde ektazi

tuubis soruyor: 3

Merhaba

Oglum suan 8,5 aylik. Anne karninda 23 haftalikken yapilan detayli ultrasonda sol bobreginin idrar toplama haznesi(bobregin ortasindaki havuz) ust sinira yakin cikmisti. 32 haftalikken 8 mm olmasi halinde dogum sonrasi kontrol onermisti doktor. Fakat 32 haftalikken bir problem gorulmedi.

Cocuk doktorumuz yine de kontrol edilmesi gerektigini soyledi. Bizim ihmalkarligimiz sonucu ancak gecen haftasonu yaptirabildik..

Anne karnindaki durum devam ediyor. 9 mm olmus. Normal deger 5 mm olmasina karsin radyolog buyuk bir problem olmadigini bu saatten sonra daralabilecegini soyledi.

Fakat cocuk doktorumuz bir cocuk nefrologuna gorunmemizi istedi ve muhtemelen nefrolog da sonda takilip film cekilmesini isteyeck dedi.

Benzer durumda bebegi olanlar var mi? Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz? Sonda taktirmak bana biraz urkutucu geliyor..:((

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Yenidenanne

Merhaba,

Gelecek yanıtı ben de merak ettim. Bebeğimin son böbreği için benzer teşhis kondu. 6 aylık olduğunda ultrasonla tekrar bakılacak. Büyüklük devam ediyorsa ileri tetkikler yapılacak, demişlerdi.


tuubis

sanirim kimsede boyle bir sorun yok..:((


lopikcim

benim hamileliğimde bebeğimde böyle bir sorun olmuştu ama bir kaç kontrolden ve doğumdan sonraki ilk haftadaki ultrasond dan sonra ektazinin normal boyutlara indiği gözlendi..o yüzden tedavisinde ne yapılır ya da gelişim süreci nasıldır bilemiyorum, acil şifalarCevaplamak için Üye ol