Tuvalet eğitimi,iletişimi

Demgul soruyor: 10

26 aylık olan oğluma artık tuvalet eğitimi iletişimi adı her ne ise artık beze veda edelim diyorum ancak önceleri kaka yaptıktan sonra söyleyen oğlum şimdilerde kakasından bile rahatsız olmuyor.nerdeyse bezini bile çıkarıp temizlememi istemiyor.bezini açtıktan sonrada bezletmiyor tamam diyorum özendirmek için külot giydiriyorum bak sende anne baba gibi külot giydin artık anne baba gibi çişin kakan gelince tuvalete yapıcaksın diyorum.bugün mesela sabah kakasından sonra altını bezletmedi kahvaltımızı yaptık oğlum çiş varmı hadi tuvalete gidelim dedim bir baktımki yapmış.bazen adaptörüne yaptırıyorum ben bezini almaya gidene kadar o yere birkez daha yapıyor.sizce kaslarımı hazır değil.nerden nasıl başlamalıyım?Biraz dahamı beklemeliyim.hem kaka hem çiş eğitimini nasıl vermeliyim? Yada oğluma göstericeğim kitaplar görsellermi olmalı

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Sanemm

Kaslarının hazır olup olmadığını söyle gözlemlersiniz, çocuğu çıplak bırakın, çişini yaparken farkında bile olmadan  (o sırada meşgul olduğu oyun yada durumdan hiç kopmadan), altına yapıyorsa ve yaptıktan sonra fark ediyorsa kasları henüz hazır değildir.


incigulay

geceden sabaha kadar bezi hala doluysa hazır değildir.onlar çiş ve kakayı kendinden bir parçası olduğu için bırakmak istemiyorlar tuvalet eğitimi kitap veya pc den görsel izletin ama baskı yapmayın biz 3 yaşa doğru bıraktık baskı ve zorlama olmadan kendi bıraktı baştan gündüz bıraktı sonra gece zorlamayın derim


Demgul

Sanemm cim aynen öyle oluyor bezini değiştirmiş oluyorum yeni cişini yadakalasını yapmış oluyor ben bezini yada kıyafetlerini getirene kadar bi bakıyorum yere yapmış bana gösteriyor


nuriye_

Bizdede ayni sorun :/ takipdeyim anneler onerilerinize.


YBeril

Bizde 15 gün bile olmadı başlayalı maşallah korktuğumdan daha kolay oldu,  beril 29 ayını bitirmek üzere (biraz daha bekleyebilirsiniz) hiç tepki vermeyen ve saklanıp tuvaletini yapan kaçan bir çocuk. birden bezi çıkarttık ve sürekli tuvalete götürdüm onu, bende sizin gibi sorup ne zaman çişim var derse o zaman olacak sanıyordum. önemli olan lazımlık yada tuvalete oturabilme vaktinin gelmesi. biz böyle başardık lazımlığa oturdu ilk çişini yaptıktan sonra kopardığım sevinç bangırtısından sonra çocuk her tuvalete götürdüğümde çişini yapmaya başladı. gecede, dışarı çıktığında da işemedi.ilk bir hafta kendisi söylemedi hatta yine nadiren söylüyor çünkü söylemesine fırsat vermeden bazen sormadan direk tuvalete götürüyorum. oturup yapıyor başardım anne başardım diye zıplıyor. ilk gece bağladım bezi hersabah 1 kilo bez çıkaran çocuk hiç işememiş sonra hiç bağlamadım gece de gündüzde yalnızca dışarı çıkınca alıştırma kilodu giydiriyorum çünkü tuvalet bulamama yada arabada altına kaçırma riskine giremiyorum. hamdolsun 41 kere maşallah benimle inatlaşan çocuk hiç dışarıda altına yapmadı.
ikinci hafta nadirende olsa kaçaklar oldu bu benim işe dalmamdan yaptıktan sonra yada yaparken söylediği oluyor, bir iki seferde kakam var diyor tuvalete gidiyoruz çişini yapıyor, bişey geldini biliyor en azından.
çişimiz tuvalette şarkısını çok sık söylüyoruz hatta tuvalette olmadığımızda bile, şimdide kilodunu ve pantalonunu kendisinin çıkartmasını ve işedikten sonra giymesini istedim 2 gündürde bu konuda ileri aşama kaydettik.
nazara gelecek diye çok korkuyorum eşimle aramızda konuşunca bile çocuk sızdırmaya başlıyor..bunu neden mi söylüyorum o kadar korktuğum ve başaramadığımı düşündüğüm bir mesele idi benim için. ve inanamıyorum gerçekten bu kadar rahat ve aniden oluşuna..
İnşallah sizde başarırsınız çok sıkıştırmayın sorgulamayın oyun oynamaya gidiyormuş gibi tuvalete gidin, söylemesini yada tepkisini beklemeyin..her çocuk farklıdır tabiki inşallah kolay atlatırsınız.Sanemm

Farkında olması için çıplak gezdirin ve yaparken yapmadan önce söyle lütfen diyin. Tuvalet için ilk eğitimde 30-40 dakika ara ile teklif etmeksizin tuvaleti oturtun (mesaneyi tutmayı bilmediklerinden bu kadar sık aralıklar) ve çişin varsa yap diyin ve kaldırın. Gün içerisinde ortalama aynı saatlerde kaka yaptığından dolayı o konuda bir sıkıntı yaşamazsınız sadece kaka yaparken sıkılmaması için tuvalette kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.


40 dakika aralıkla tuvalete oturtmayı 3 gün düzenli tatbik edin (mesaneyi tutmayı bir miktar kavrar), 3 günün ardından yavaş yavaş 50-60 dakika yapın. Bir hafta sonucunda tuvalet eğitimi tamamdır. Bu aralıklarda alarm kurmak işinizi kolaylaştırabilir.


Shiningmountain

Bende bir erkek cocugu annesiyim erkekler kizlara gore gec birakirlar. Size tavsiyem lutfen acele etmeyin ne cocugunuzu yorun nede kendinizi. Inanin cocuk hazir oldugunda 3 gune bitiyor bu is ve kimse yorulmuyor. Biz 3 yasi doldurduk takip eden 2 ay icinde 2-3 gunde bile farkliliklar oldu cocukta ve gozlemlerim ile dogru gunun geldigini anladim. Siz de oyle yapin hic acele etmeyin kimseyi de aman geciktin diyenleri de dinlemeyin. Bu konu cocuklarin kisilik gelisimini bile etkiliyor hic baski kurmayin. Sevgiler


Shiningmountain

Bir de evet yukarda da yazmislar en buyuk belirti artik gece bezi ile sabaha kadar tamamen kuru kalkiyorsa artik kaslari tutuyor demektir. Bunu da gozlemleyin diger belirtiler ile ama en onemlisi cocugun hazir olmasi:)mutluannelif

Siz demişsiniz ya nerden başlamalıyım diye ? Hiçbir yerden. Çocuk hazırsa oluyor her şey. Bununla ilgili okuyabilirsiniz bir sürü güzel kitap var benim okuduğum kitap yarım kalmıştı (elimde kaldı aylarca) 29 aylıkken (nihayetinde) hallettik bitirdik o işi. Uzun bir süreçti.

1,5 yaşındayken başlamıştık biz. Beraber tuvalete girmedik aslında uzak tuttum hep onu tuvaletten ama neyse her şeyin bir zamanı var.

Önce kakaları muntazam bir şekilde tuvalete yapmaya başladı. Sonra kakasının aslında çok değerli olduğunu hatırladı ve gece kalkıp kaka yapmak istedi (normalde gece asla yapmazdı) beni uğraştırdı yani bi süre. Vazgeçti külot giymicem bez istiyorum dedi bez bağladım. Çişleri tuvalete yapmaya başladı, kakasını ancak bez bağlayınca yaptı bir süre. Sonra yine bez istedi. İyi dedim hadi zorlama yok sabredicez ne istiyorsa o. Tekrar kaka yapmaya başladık ki tuvalete aynı anda çiş kaka devam etmedik falan filan derken bi bez bi külot... Bir gün anneannesindeyken çiş yaptı ve üzerine kaka. (Yanında değildim o sevinci de yaşayamadım annem telefonda söyledi inanamadım) O günden sonra da bez istemedi. Kaldırdım da zaten bezleri ve gece altını bağlamadım. ( İlk günler birkaç sefer yapmıştım ) 29 Aylıkken bitirdik tuvalet eğitimini, uzundu ve komikti bizim için.

Kitap önerebilirim : Stressiz Tuvalet Eğitimi / Dr.Peter L.Stavinoha, Sara Au

Her çocuğun gelişimi ve karakteri farklı kitapta bahsedilen en önemli şey karakterine uygun davranmanız. Ve ne erken ne geç süreyi de çocuk kendisi belirliyor. Rahat olmak lazım. Bir de kaza olduğunda bunu normal karşılamak çok önemli en ufak şikayetiniz tuvalet eğitimini erteliyor.


lokuum

benim çok saydığım kardeşim diyebileceğim bir yakınım var o kadar güzel tekbaşına yetiştirdiki ikizlerini cidden hayranım diyebilirim. o çocuklar hep kendi uyudu kendi yedi, yardımcısı bile yoktu hiç şikayet etmedi, şimdi ortaokula geçecekler kocaman oldular, hiç tv izlemiyorlar işte nebileyim aburcubur yemiyorlar ve şımarık değiller, ben onun nasihatlarını dinliyorum açıkçası başarılı bulduğum annelerden tavsiye alıyorum çünkü zamane anneleri çok başarısız olabiliyor neyse şimdi o derki çocuk bunlar 4 yaa kadar yoku var herbirinin gelişimi farklı ve erkekler çok daha geç kızlara göre besi bırakıyorumuş. bezi bırakmayı çocuk talep edermiş, öncelikle çişim geldi kakam geldi demeliymiş ve bezi kuru uyanmalıymış der. yani siz istediğiniz kadar zamanı geldi hadi diyin bu inatlaşmaktan ve çocuğu sıkıntıya sokmaktan başka bişi diil. hazır olunca anlarsınız illa 26 aylık oldu bezi bırakacak diye şartlanmamalısınız önümüz de yaz çocuğunuz zamanı gelince ben bez istemiyorum diyecekt,ir. onuda kendinizide sıkıntıya sokmayın.Cevaplamak için Üye ol