nAsıl ek gıda veriyorsunuz

annekuzu soruyor: 6

geçen hafta başladık ki şöyle oldu

kabak kabak kabak
havuç havuç havuç
yoğurt yoğurt yoğurt
şeftali şeftali şeftali

olarak 2.haftaya devam ediyoruz.

herhangi alerjen durum görülmedi.
bu besinleri günlük saat 12 de veriyorum. ve 1 çay bardağını geçmiyor

sizce doğru işlemmi? siz ilk nasıl başlamıştınız?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


eab

Bu soruya gelcek cevapları bende merak ediyorum.Ek gıdaya başlamamızın 3 . günü. Ben yoğutla başladım. Aslında meyveyle başlamayı düşünüyordum ama cumartesi hasta olduğum için pazara gidemedim.Oyüzden 1. gün 3 kaşık ,2. gün 6 kaşık ,3. yani bugün de 9 kaşık ev yapımı yoğurt verdim. Öğlen satlerişnde veriyorum.Cumartesiye kadar yoğurtla devam etmeyi düşünüyorum.Sonra sebze çorbası mı yoksa meyve püresini mi eklesem?


ipekkusgoz

http://www.gurmebebek.com/İlk-ne-vermeliyim--643

Belki bu makalenin size bir yardımı olur.


harikademir

gunde 2-2.5 çay bardagını geçmeyecek şekilde besleniyor kızım. 6.5 aylık.

sabah uyandıgında 180 ml milupa
4 saat sonra karışık yogun sebze çorbası (kabak,havuç,patates,maydanoz, sogan,varsa taze nane, bazen kırmızı tatlı yag biberi, bazen taze fasulye) bu sebzelerin en az  üçünü 1.5 kaşık irmik ya da 1 kaşık bulgur ve 1 tatlı kaşığı zeytin yagı ile haslıyorum. 30 gr da kıyma ya da et. düdüklüde 10 dk pişince yetiyor.

4 saat sonra 100 ml milupa süt + yarım cay bardagı yogurt ya da meyva-genelde kayısı, elma ya da bu ara karpuz :)

aksam 8 gibi meyva rendeli ya da tahıllı muhallebi

gece sut 


gulenozel

Oğlum pazar gunu 6 aylık olacak 15 gündür ek gıdaya başladık ama bize sadece havuç kabak patates kayısı ve elma verildi. İlk basta sebzeleri buharda pişirerek tattırdım öğlen sebze aksam üzeri meyve verdim. Doktorun önerisi ile ayın basından beri öğlen bu 3 sebze+ 1 tatli kasigi zeytinyağı ile yaptıgım çorbayı veriyorum. Aksam üzeri de meyve rendeleyip veriyorum kasık ucuyla pekmez ekleyerek. Milli pedeyatri derneği kamu spotlarında da dediği gibi günde 2 cay bardağı:)

Harika menünü kaptım ama yumurta sarısı göremedim vermiyor musun?


harikademir

Gülen'cim,

yumurta sarısı, pekmez ve peyniri& sabah kahvaltısını 6 ay bitip 7. aya girince dedi doktor.su an 6.5 aylık. 15 gun sonra gidince verecek sanırım.

bu arada menuye ek yapmak istiyorum. gece 3 gibi acıkıyor. uykusunda 180 ml aptamil daha içiyor. yani gunluk 500 ml süt içmiş oluyoruz.


gulenozel

Yahu doktorların hepsi farklı:) benimki pekmezi kasık ucuyla meyve su ve kürelerine koy dedi, yumurta sarısı ve yogurt Pazartesi günkü kontrolden sonra peynir belirsiz:) benim oglan bunların dısında yaklaşık 3-4 saatte bir anne sutu alıyor, ben Emir'le beraber yatıyorum gece 1 nadiren de 2 kere göğsüme dönüp emıyor.Cevaplamak için Üye ol