Doğurmak için eğitim şart mı?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


MCA

ben gitmiştim ama sezeryan olunca gerek kalmadı tabi:) Ayşe Öner'i tavsiye ederim. dünyada doğuran onca kadın var köyde, kentte; hepsi de gayet doğuruyor :) doktor, ebe, hemşire zaten sizi bi şekilde yönlendirir doğum anında diye düşünüyorum.


asna

Degil. Biri suda olmak üzere uç tane normal doğum yaptım, hiçbir kurs, egitim, egzersiz vs. dogum programına katılmadım.


ipekkusgoz

Klasik bir cevap olacak ama annelerimiz,onların anneleri eğitim alarak mı normal doğum yapmışlar?.Tabiki hayır. Hele hele bizler ne kadar teknolojik bir çağda yaşıyoruz onlar da o da yoktu ama çatır açtır doğurmuşlar.

Tabii ki bundan aman napacan doğum kurslarını vs dediğimi çıkarmayın. Üstelik ben de bu kurslara katıldım.36 yaşımda hamile kaldım, kiloloydum vs. Normal doğum yapamama için bir sürü rsikim vardı. Ama yine de gittim. Eşim de katıldı.Keyifliydi ama maalesef normal doğum yapamadım.iri bebek olması sebebiyle.

Ama tavsiye eder miyim, ederim.


nurus

ben acıbadem hastanesinde doğum yaptım 2010 da.tam doğum kursunun başladığı gün kursa girmeden doktoruma merhaba dedim ve kasılmalarımın olduğunu farkedip nst ye bağlandım ve anında bir oda açıldı 3 gün yattım:(( tabiki benim doğumuma kadar ki diğer kursları da kaçırmış oldum.ama hep aklımda kalmıştı.biraz zor bir normal doğum yaptım ( ama iyikide yapmışım yinede ),sonrasında da zorlandığım bazı konular oldu.ama genelde insanın içine doğuyor o anki sorunların  çözümü.içgüdüsel şeyler bunlar..benim hastanem ücretsiz veriyordu bu kursu ama gidemedim.öyle bir imkanınız varsa gidin diyenlerdenim bende..


sevcanvet

doğum eğitimi saçma o sancıda kimse nefes alışverişinize bakmıyor bile, ancak kesinlikle doğumdan önce yenidoğan bakımı ve emzirme eğitimi şart, çünkü o esnada tüm sülale karışıyor önemli olan annenin önceden bilinçli olması..Melody

Ben eğitim almadan normal doğum yaptım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Doktorum ve hemşireler yardımcı oldular.


CokBilmis

sevcanvet + 1:

Ben doğum kurslarının olumsuz etkisi olabileceğini bile düşünüyorum. İçgüdülerini kullanmak erine mantığı devreye sokmaya çalışırsa insan doğumda zorlanabilir. Yine de sezaryen olduğum için fazla atıp tutmayayayım :)

Ama mutlaka gidilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kurs varsa o da yeni doğan bakımı ve emzirme kurslarıdır. Hatta lohusa psikolojisi kursu filan da varsa, ona gitmek de iyi olabilir :) Ayşe Öner'in sayfasında bulduğunuz bütün videoları izlemenizi tavsiye ederim. O kadın işini hakkını vererek yapıyor gerçekten, takdir ediyorum.


CokBilmis

@ asligibi: Vallahi bende öyle olmadı. Belki ömrüm boyunca mantığımı dinlemem öğretildiği içindir. 3 senedir emziriyorum. Ama ilk 3 ay çektiklerimi bir ben bilirim. Anne adaylarının gözünü korkutmayayım :) Emzirme danışmanı bulmadığıma çok pişmanım.

İlk günlerde de sezaryenin acısı ile çok müdahil olamadım. Bebeğimi annemle teyzem köpürte köpürte yıkadılar. Ne gereksizmiş, şimdi düşününce anlıyorum.

Ayşe Öner'in bebek yıkama videosunu eşim uygulamıştı. Uyguladığıma en sevindiğim yıkama tekniğidir. Kızım hala balık gibi suda mutlu olur.

Kızımın tırnağını kesemedim diye üzülmüştüm, halbuki kopartılarak bile halloluyormuş. Evimize 2 hafta sonra gelen yenidoğan hemşiresi göstermişti. Kızım eldivensiz büyüdüyse sayesindedir.

Tüm bunları doğumdan önce öğrensem çok bi süper olurdu bence :) İkinciye mesela, komple hazırım artık :)sevcanvet

emzirmek içgüdüsel değil bencede öyle olsa benim cahilliğimden oğlum hipoglisemiye girmez ve benimde mememde kötü yaralar açılmazdı..


asklepios

sevcanvet ve cokbilmis' e katılıyorum. doğum kursları ve nefes egzersizleri falan güzel de, gerekli değil. her kesimden binlerce kadın doğurttum, bu kursları alanların sayısı öyle azdı ki. kadın normal doğurmak istiyorsa ve şartlar da vajinal doğum için uygunsa (yani sezaryen için tıbbi bir gereklilik yoksa), o bebek siz birşey yapmasanız da doğuyor. ama bu doğum kursları ve nefes egzersizleri kadını motive ediyor kesinlikle. aslolan emzirme eğitimi, yenidoğan bakımı ve postpartum depresyonla başetme üzerine eğitmek kadınları. ilk gebeliğiyse, kadın doğum sonrası başına gelecekleri hiç bilmiyor ve sonrası çötttt.Cevaplamak için Üye ol