Doğurmak için eğitim şart mı?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


ecehankoc

Asklepios un dedigi gibi, siz bisey yapmasaniz da doguyor bebek. Vucut ne yapacagini biliyor. Ben de epiduralsiz, normal dogurdum. Kursa falan da gitmedim.


dilammm

Epiduralsiz normal doğum yaptım. Doğum zamanı gelip çattığında kafanıza koyduysanız olaya öyle adapte oluyorsunuz ki zaten tamamen içgüdüsel olarak (tabiki hemşire ve doktorun da yönlendirmesiyle) gerektiği gibi davranabiliyorsunuz. Ben hiçbir eğitim almadım, çok da izlemedim video falan belki kararımı etkiler mi diye heyecan yapıp. Ama binlerce kez şükrolsun ki doğumum normal oldu. Bir de doktorum demişti ki anne normal doğum yapınca kahraman gibi hissediyor, ama aslında normal doğumda doğumu bebek yapıyor O doğuyor çünkü, geçtiği yolları bi düşünsene hanginiz başarmış oldu bunu sen destek veriyorsun onun işini kolaylaştırıyorsun ve ona hayattaki ilk desteğini sunuyorsun böylece falan gibi şeyler söylemişti. Çok hoşuma gitmişti bu düşünce, akışına bırakın bence bebeğiniz ve siz elbirliğiyle bu işi de hallediyorsunuz çünkü:)


HANCAN

Sukurler olsun en dogalindan bir dogum yaptim ben de. Cok istedim kafaya koydum dogal da dogal diye. Hamileligim boyunca dusturum "bebegime ve bedenime guveniyorum. Bize yardim etmesi icin Allaha siginiyorum" oldu. Bu isin egitimine inanmadigim icin gitmedim kursa falan. Ama onceden nefes bilgim vardi. Bu konuda bilgilnmenizi siddetle oneririm. Sancilarin basladigi geceyi dogru nefes sayesinde sancilar 4 dk ya dusene kadar  ve sanci aralarinda uyuyup gucumu toplamayi bile basararak evde gecirdim. Dogum basladiginda nefes almayi unuttugum bile oldu tabi:) once esim sonra doktorum sayesinde hatirladim diyeyim hatta. Ama hastaneye son asamada gidip cabucak dogurmayi nefes bilgime ve tabi bool bol yuruyus yapmis olmama borcluyum sanirim. O nedenle ikisini de mutlaka ihmal etmeyin derim. Simdiden saglikli dogum dilerim size.


fistikcik

Merhabalar,
Bu eğitimler faydalı olabilirler ancak şart değiller. Hiçbir eğitime gitmeden epiduralsiz normal doğum yapabildim. Ama doğumla ilgili pek çok şey okumuştum, onların bana çok faydası oldu.
Bu sayede :
1. Sancıları tanımayı öğrendim. Neye benzediğini, ne sıklıkta ve ne kadar süreyle gelince hastaneye gitmek gerekiğini. (Daha detaylı okursunuz ama kısaca söyleyeyim . sancılar hiç te filmlerdeki gibi falan değil :) Önce birden hafifçe beliniz ağrımaya başlıyor, önce anlamıyorsunuz. sonra birden sanki belinize hafifçe vuruyorlarmış gibi hissediyorsunuz. Daha sonra bel bölgesine bir baskının yoğunlaştığı biraz kuvvetli bir regl ağrısı oluyor. Son dakikalarda insanı biraz zorlayabiliyor ama o kadar. Hepsi bu inanın. Regl ağrısına dayanabiliyorsanız bunun sadece bir-iki derece yükseği olan doğuma hayli hayli dayanırsınız.

Okuduklarım sayesinde sancıların en başında hastaneye gitmenin gerekmediğini (eğer bir sağlık problemi, riskli bir gebelik ya da gelen suyun yeşil renkte olması gibi beklenmeyen bir durum söz konusu değilse) öğrendim. Hastaneye erken gitmenin saatlerce orada beklemek sebebiyle sinirlerin bozulması, direncin düşmesi ve doktorun da o an beklemeye sabrı kalmazsa sezaryene yönlendirilmek gibi riskleri olduğunu öğrendim. 5-1-1 (5 dakikada bir 1 dakika süren) sancı gelene kadar hastaneye bu sayede gitmedim.
Şu yazıya bir göz atın
http://blogcuanne.com/2011/04/29/dogum-icin-uygulamali-tavsiyeler/

2. Sancılarla nasıl başa çıkılması gerektiğini, bele masaj yapılarak ağrının nasıl azaltılacağını, çömelme pozisyonunun insanı nasıl rahatlattığı ve doğumu kolaylaştırdığını öğrendim. Birden beliren tuvalete gitme isteğinin aslında doğumun bir parçası olduğunu, hatta tuvalette çöemlir pozisyonda olmanın acayip rahatlattığını öğrendim.

3. Pozitif doğum hikayelerini okuyarak hep olumlu düşündüm, doğumum da belki bu sayede pozitif oldu ! Bu hikayeler bana hem cesaret ve güven verdi, hem de pek çok bilgi sağladılar. Mutlaka okuyun :
http://blogcuanne.com/tag/pozitif-dogum-hikayeleri/

Arkadaşların dediği gibi doğum eğitimi belki şart değil, ama emzirme ve yenidoğan bakımı eğitimi alma şansınız olursa kaçırmayın.
Bebeğinizi sağlıkla ve kolaylıkla kucağınıza almanız dileğiyle


ipekkusgoz

Tabiiki hiç bir şey bilmeden, hiç okumadan ,hiç kursa gitmeden doğurmak mümkün. Doktorlar,hemşireler bunun için var. Ama bilginin de bir olumsuzluğu olacağını düşünmüyorum.Seni neler bekliyor, bu işinin doğasının teoriğini bilmek neden kötü olsun ki. Tabii ki pratiğini o an sen çevrendekilerin yardımıyla yapacaksın zaten.Emzirme ve bebek bakımıyla (hatta belki bebek masajı) ilgili eğitimi de doğumdan sonra senin ve bebeğinin özeline göre almanı tavsiye ederim. Doğum öncesi maket bebeklerle uğraşacağına doğum sonrası canlı canlı senin ve bebeğinin o an neye ihtiyacı varsa, ne kötü gidiyor ya da olmuyorsa ona yönelik olmasında fayda var.Ben Ayşe Öner'in kitabını ve daha bir kaç güzel kitap okumuştum. Doğum öncesi izinde de bir iki defa katıldığı kadın programlarına denk gelmiştim ama yine de doğumdan sonra bebek bakımı ve bebek masajı için birileri gelmişti eve.derya_kuzusu

doğuma hazırlık eğitimlerine katılmadım..bol bol okudum ve kendime  mantıklı gelenleri uyguladım çokta güzel bir doğum geçirdim...


mesela sancılarım sıklaşıp bebek doğum kanalına girince bebeğim oksijensiz kalmasın düşüncesiyle enerjimi bağırmaya değil derin nefes alıp vermeye harcadım....

zaten normal doğumda siz hiçbir şey bilmeseniz bile içgüdülerinizle öyle güzel doğuruyor sunuz ki sonra siz bile kendinize hayret ediyor sunuz:))  

kısacası yaradılış gereği bu donanıma sahibiz...
bir avazda kuzunuza kavuşmanız dileğiyle:))


fistikcik

Merhabalar,
Suyun gelmesi korkulacak bir şey değil. Ancak doğumu hızlandıran bir etken. (Hatta bu sebeple uzun süren doğumlarda süreci kısaltmak için kese henüz patlamamışsa doktor tarafından delinir). Bu sebeple su geldikten sonra hastaneye gitmek önerilir. Benim de önce suyum geldi. Sancı hemen yoktu ama yarım saat sonra başladı. Akşam saat 9'da su gelmesi meydana geldi, 9 buçukta sancılar başladı. 11 gibi şiddeti arttı. Gece saat 1'de hastanedeydim ve saat 3'te kızımı kucağıma aldım. Bu kadar hızlı oldu :)
İnsan vücudu öyle ilginç bir mekanizma ki aynı süreç herkeste farklı yaşanabiliyor. Bu bilgileri edinin, ama her doğumun farklı olduğu, kiminde önce sancı olurken bir başkasında önce su gelmesi olabileceği aklınızda olsun. Sizin süreciniz de tamamen farklı gelişebilir.


ipekkusgoz

Ben o dönem dr. back up'a üyeydim, onlar gönderdiler eve hemşire. Ama www.doğumakademisi.com ve www.hamileokulu.com sitelerini inceleyin.Onların da öyle destekleri var.Hatta doğum akademisinde emzirme günü diye bir programları vardı, hala vardır belki. Hamile okulunun sahibi Asude Hanım mutlaka yardımcı olacaktır bir şekilde.

Annenizin bebek hemşireliği yapmış olması ne kadar güzel. Baştan bir sıfır önde başlayacaksınız her şeye:). Ben doğumdan önce bebek bakımı seminerine annemle mi gitsem acaba diye düşünmüştüm ,belki sizin için çok daha faydalı olur bu şekilde, anneniz de bilgilerini tazelemiş olur ki ben unutmuş olacağını sanmıyorum. Siz öyle düşünüyorsunuz diye  dedim.ipekkusgoz

Öff fıstıkçık ne güzel anlatmışsınız ya, içim gitti yine:) Doğumdan önce bir sürü doğum hikayesi, kitap vs okumuştum, dediğim gibi doğuma hazırlık ve nefes kursuna da gitmiştim ama tam 40. haftada ne bir sancı ne su ne bir şey hiç bir şey yaşamadan, hissetmeden sezeryan oldum.Allahtan epidural ile sezeryan oldum da ucundan kıyısından tuttum olayın:).

Evet kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kadının farklı doğumlarında bile farklı işleyebiliyor her şey.


fistikcik

ipekkusgoz, içiniz gitmesin. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız en önemlisi. Hem mutlaka bir normal doğum deneyimi yaşamak isterseniz iş sadece oğlunuza kardeş yapmaya karar vermeye bakar :)Cevaplamak için Üye ol