Doğurmak için eğitim şart mı?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


ipekkusgoz

Tabiiki fıstıkcık, bunun için ne kadar şükretsem azdır, binlerce onbinlerce şükür.Doktor iri bebek oluşuna rağmen normal doğumda ısrarlı olursam başımıza gelecekleri anlattı.Önce hafifinden başladı, omzu takılabilir, hatta çıkabilir dedi. Bu önemli değil ,düzeltilir hiç de arıza kalmaz dedi. Ama kafası doğum kanalından çıkmak üzereyken birşeyler ters giderse, geri dönüşümüz olmaz ,kaybederiz bebeği dediği an bitmişti her şey...Ama ne kadar istemişim ki normal doğumu, doktorumu çok sevmeme ve güvenmeme rağmen sırf gerçekten iri bebek mi diye check etmek için 39. haftada başka bir doktora gitmiştim.O da aynı şeyi söyleyince bana da başka bir şey kalmamıştı yapacak. Ya doğumda ya da hemen sonrasında tam hatırlamıyorum, doktora buruk bir şekilde sormuştum, aşağı inmiş ,doğum kanalına girmiş miydi diye. Hiç sancı falan çekmediğim için biraz daha beklesem acaba kendisi başlatır mıydı doğumu diye merak etmiştim işte.Ama yok yok, hiç çıkmaya niyeti yokmuş onun demişti.


ipekkusgoz

lila1, demişsiniz ya olasılıkları bilmek rahatlatıyor insanı diye. Hakan Çoker'in doğum için hastaneye gittiğinizde sizi neler bekler konulu bir semineri vardı, o bile (doğuma hazırlık kursuna katılamasanız bile) iyi geliyor insana.


nurus

o ana kadar öğrenilen herşey o sancılıyken  cidden unutulabiliyor.ben bildiğim duaları bile unutmuştum ya :))) okuyamıyordum.o kadar kendiliğinden gelişiyor ki  diğer arkadaşların da dediği gibi.ama keşke yinede öncesinde normal doğum yapan birileriyle konuşsaydım yada bu tarz bir kursa gitseydim diyorum hep.ben suni sancıyla doğum yaptım.ve sancıalrım şiddetlenince hiç ayağa kalkmadım.hastane özel olunca herkes çok farklı davranıyor.aman hasta üzülmesin diye.doktorum istersen kalk falan dedi ama ben kalkmadım.keşke biraz sıkıp dişimi ayakta çekseymişim sancıalrım kızım doğum kanalına çok zor indi.doğumhaneye yatakta götürdüler beni doğum sandalyesine oturmak için ayağa kalkınca bebeğin resmen aşağı indiğini hissettim.ama herşeye rağmen iyiki de normal yapmışım.muhteşem bir an..onca acının sonrasında bu denli özel ve duygusal hatırlanabileceği hiçbir an olamaz.siz kursa gitmeseniz bile abartılı anlatılan acılarla dolu hikayelere sakkın inanmayın.bazı insanlar abartmayı o kadar seviyor ki.samimi bulduğunuz arkadaşınız akrabanız varsa dinleyin.buradan bizde size öneri veya uyarılarda da bulunabiliriz seve seve..


nurus

mar  ' a kesinlikle katılıyorum.yalnız kalmalı insan.ben sancı çekerken odanın dışında 10 kişi falan bekliyordu.hemşireler ve doktor içeri girip çıktıkça kafasını uzatan,el sallayan,ağlayan kişileri gördükçe daha bir geri gidiyordum.doktor bile şaştı kaldı.bir tek annem yanımdaydı.onada nolur çık dedim ve doktor her iki kapıyı da kilitledi ve nazikçe yan odada bile olmamalarını istedi.insan konsantre olmalı.o şekilde görülmek istemiyorsun,sana üzülen anneni veya eşini görmek ve görülmek istemiyorsun.doktor ve hemşire yeter.bu ortam sağlandıktan 15 dk. sonra doğum tamamen başladı ve bitti.şimdiki aklım olsa kimselere haber vermem doğurdum ben derim sonra gelirler..


Zekibo

HIC GEREK YOK BENCE DE. AMA SAKIN KALMAYA YARDIMCI OLABILIR EGER HEYECANLI BI YAPINIZ VARSA. O AN ZATEN ADINI BILE UNUTUYOR INSAN. HEMSIRELER BUNUN ICIN. DOKTOR MUHIM BISEY OLURSA MUDAHALE EDER. GENELDE YONLENDIRIR, HEMSIRE DE DOKTORUN YONLENDIRMELERI DOGRULTUSUNDA YARDIM EDER. DOGUMDA ODADA 5 KISI VARDI, EN COK HEMSIREYLE MUHATTAP OLDUM.DOKTORUN ZATEN ISI BELLI. BENIM OYLE OLDU EN AZINDAN. SANCIYI TEK BASINA CEKIYOSUN. DOGUM BIR CEYREKLIK IS.ipekkusgoz

http://www.kuraldisi.net/product_info.php?cPath=6&products_id=553

http://www.kuraldisi.net/product_info.php?cPath=6&products_id=491

Ben bu kitapları okumuştum doğumdan önce.Birisi doğal doğum yapmış 20 kadın hikayesi.Diğeri ise sezeryanın olumsuz yönlerini anlatan bir kitap.Belki okumak istersiniz.bebek bakımıyla ilgili ayşe Öner'in kitabı oldukça faydalı.Bir kitap daha vardı benim beğendiğim ama onun bilgilerini yarın vereyim, aklımda değil, yanlış olmasın.

mar'ın dediği gibi bilerek girmek hastane kapısından farklı oluyor. Yoksa sizi 'hasta' olarak görüp o şekilde muamele ediyorlar. bana fenalık gelmişti hasta aşağı hasta yukarı demelerinden. Ben hasta değilim, doğum yapmaya geldim demiştim en sonunda.


semaysenur

bnce doğumla ilgili deil ama emzirmeyle alakalı eğitim alınmalıdiye düşünüyorum ...çünkü doğum anında zaten yönlendiriyolar sende ona göre davranıyosun ..sancı gelince istersen ıkınma öyle bi ıkınıyosunki bn çok bağırdım yapamıyorum diye ama een sonunda bi ıkındım çıkıverdi:)EMZİRME KONUSUNDA KESİNLİKLE EĞİTİM ŞART ..AMA PROFOSYONEL BİRİNDEN OLMALI ETRAF SÖYLE TUTUNCA İŞTE MEMEYİDE AĞZINA VERİCEN DER OKADAR ..BN EMZİRME KONUSUNDA ÇOK ZORLANDIM DOĞUM YAPTIĞIM GECE BEBEĞİ ÖLEN BİRİNİN DOĞUMU VARDI ÖZEL HASTANEDE DOĞUM YAPTIM AMA YİNEDE KATTA Bİ HEMŞİRE VARDI GECE VE ÇOK FAZLA İLGİLENEMEDİ MAMA VERMEK ZORUNDA KALDIK VE BN OKADAR UĞRAŞTIMKİ MEMEYİ AĞZINA ALSIN DİYE HAFTALAR NE UYKU NE YEMEK STRES STRES VE SÜTDE FAZLA ÜRETEMEDİ VÜCUT AMA DİRENDİM 40IN SONRA SADECE ANNE SÜTÜ VERMEYE BAŞLADIM BNDE RAHATLADIM KIZIMDA ŞİMDİ ÇOK RAHAT VE USLU Bİ KIZIM VAR MAŞALLAH:) VEL HASIL EMZİRME İÇİN ÖN BİLGİ EDİNMENİ TAVSİYE EDERİM KOLAY VE SAĞLIKLI Bİ DOĞUM DİLİYORUM...


nurus

hastanenin şartlarına bağlı.özel hastanelerin bazılarında kimse birşey diyemiyor.benim doğum yaptığım akşam 12 ye kadar ziyaretçi geldi hey yarabbimm aklıma geldikçe :)))) ne kadar az kişi o kadar rahat doğum derim bem...julyasia

bende hiç bir eğitim almadan normal doğum yaptım.eğitim alsam da anca bu kadar doğururdum diye düşünüyorum :)


bu arada doğumda anneye saygı çok önemli bir şey.doğum yaptığım hastane kayınvalidemlere çok yakındı ve neredeyse tüm komşuları sancı çekerken odamdaydı. hatta hiç unutmam aşk-ı memnu'nun finali vardı ve kadınlar tv'yi açın diye bağırıyordu. 2 sene geçti hala düşünürüm niye hepsini odadan kovmadım diye.


semaysenur

suhande nasıl bi hastanede doğum yapıcaksın bilmiyorum ama bn sancılarımı odada çektim hatta ilk ıkınma denemeleri bile odada oldu eşim ve annem kızkardeşim falan odadaydı bn rahat olamadım için annemlşeri çıkarttırmıştım sadece eşim vardı iikide vardı canım benim bana çok güç verdi çok komik anlar oldu sonra hemşireler anlattı bn kafasını hissediyorum geliyo diye bi çığlık attım ve doğumhaneye tekerlekli sandalyeyle uçurdular :)))))))yani kendini rahat hissedeceğiniz insanları çağır derim ama odada eşinden başkasının o ana şahit olmamalı bnce çünkü bebiş sizin bi parçanız ve o anlar size özel diye düşünüyorum ...Cevaplamak için Üye ol