Bebeğin kaşığı tabağı vs. nasıl ve kaç yaşa kadar sterilizasyon ?

sunny soruyor: 7

Merhaba,


Bu sterilizasyon işi kafamı karıştırıyor. Yapıyorum ama tamamen kafama göre, 

Her öğünde tabak ve kaşık kullanmam gerekiyor bunu sabunla sungerle yıkayıp sonra durulayıp sonra da kettle da kaynamış suda 10 dakika bekletiyorum. Sonra kullanıyorum.

Doğru yapıyor muyum bu işi ?

Ve bunu bebeğiniz kaç ayına gelene kadar yaptınız? 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


jildando

Ben 5-6 aylıkken doktorun da tavsiyesi, banada daha mantıklı gelmesi ile sterilizasyon işini bırakmıştım. zaten bir tek emzik ve biberon steril ediyordum.
Yaptığınız işlem doğru ancak bence artık steril etmeyin, sonuçta bunlar günlük kullanılan şeyler, zaten yıkıyorsunuz sonuçta pis değil, mikrop yuvası değil. Bebeğiniz zaten elini heryere sürüp ağzına götürerek ve bilimum eşyalarıda ağzına sokarak çoktan anti steril takılmaya başlamıştır:)


kem

bence de bırakmalısınız bende sadece biberon ve emziği sterilize ediyordum ve altıncı ayda bırakmıştım.vücudun mikrobada ihtiyacı var.


aytude

hiç bir şeyi sterilize etmiyorum 6. aydan beri, sadece emzikleri arada kaynatıyorum.


dennis

kaşıkların ve tabakların sterilizasyon makinesine sığmadığını fark ettiğimden beri sadece biberon ve emzikleri sterilize ediyorum. diğerlerini su ve sabunla yıkayıp kaynamış su ile çalkalıyorum kullanmadan önce. zaten emeklemeye başladığınca temizlik takıntınızın ne kadar saçma olduğunu fark ediyorsunuz. ben bir ara eve girdiğimde yere basmadan banyoya ulaşıp duş aldıktan sonra kızımı kucaklamamı sağlayacak bir yöntem araştırmaya kalkmıştım ancak banyoya ulaşabilsem bile kızımın benim duş almamı bekleyecek sabrı olmadığından evi yıkıyordu ağlayarak, ben de vazgeçtim! gün boyı ayakkabıya değen ayaklarımla kızımın emeklediği yerlere basmak istemediğim için böyle bir yol aramıştım; zaten ben başarsam bile eve gelen herkese duş alma ya da hamam gibi bir evde terlik giyme (bebekler terlikleri yalamaya çok meraklı olabiliyor üstelik!) konusunda ısrar etme şansım olmayacaktı!
Yaani; süt gibi tükürükle temas ettiği taktirde kolayca mikroorganizma üreten gıdaların bulaştığı biberonlar dışında hiç bir şeyi sterilize etmiyorum ben!!!


selencem

6. ayda azaltip 8. ayda tamamen biraktim.


deyra

10. ayda biberon sterilize etmeyi bıraktım, çatal kaşık hiç yapmadım


yuksel_

tabak-çatal vs hiç sterilize etmedim. Biberon kullanmaya 11 ay gibi son verdik zaten..sadece emzikleri arada bir kaynatırdım o kadar...Cevaplamak için Üye ol