Yogurt

Gulnur_Kaan soruyor: 10

Ikindi ogunu olarak bebegime yogurt vermek istiyorum. Yogurdu mayalayip yapanlar; - Hangi sut ve yogurdu kullaniyorsunuz? Inek sutu bildigim kadariyle 1 yasin altina onerilmiyor... - Tarifiniz nasil? Hazir yogurt verenler; - Hangi marka yogurdu veriyorsunuz? Doktorumuz tam yagli yogurt yedirmenizde sakinca yok dedi ama Ben kararsiz kaldim kendim mi yapsam hazir mi alsam konusunda.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


septik

inek sütü  1 yaşın altına verilmiyor evet.ama bu yoğurt için geçerli değil.süt fermantasyona uğradığı için inek sütünden yoğurt verilebiliyor. ben,uht süt ile yoğurt makinasında yapıyorum.hatta eşim ve ben de alıştık.sadece evde, makinada yaptığım yoğurttan yiyoruz.


murge

Bizim doktorumuz sadece evde yapılan yoğurdu önerdi. Ve istediğiniz sütle yapabilirsiniz dedi.. Biz inek sütü alıp yapıyoruz ama ne yazık ki Ece yemiyor :( Nedense tadını çok sevmedi yoğurdun..


mibrim

bende uht süt ile evde kendim mayalıyorum yarım kilodan mayalıyorum 3gün kullanıyorum..öyle günlük olmasada olabilir demişti doktorum tabi süreyi abartmadıkça..her marka süt ve yoğurttan tutturdum..birde buzdolabımda hazır babymix yoğurdu mutlaka olur dışarı çıkarken kolaylık oluyor,bazende mayalamayı unuttuğumda..ne çok sıcak ne çok soğuk sütü ısıtıyorum serçe parmağım yanmayacak şekilde sonra 1yemek kaşığından az yoğurtu azıcık bir sütle ezip kavanozun içine döküp karıştırıyorum..beze sarıp kaloriferin üzerine koyuyorum..4saatte oluyor..


septik

murge,çorbaların içine katarak yavaşça alıştırmayı denediniz mi?İlk zamanlar benim kızımda yüzünü buruşturup,yemiyordu.Şimdi günde bir küçük kavanozu bitiriyor.


nilaylilayla

Ben de yoğurda yeni başlayacağım.. ama uht süt ve hazır yoğurtla mayalanan yoğurdun hazır yoğurttan farklı olmadığını düşünüyorum...ne gibi artısı olacak?ama belki baby mix'i günlük sütle mayalamak  yararlı olabilir(bebek yoğurdunda extra prebiyotik lifler var..)...yada keçi uht'yi baby mix ile...3.bir alternatif soya sütünü baby mix'le (soya yoğurdu)...bu da farklı bir lezzet oluyor,özellikle süt alerjisi olanlar için...eğer bunları yapamayacaksam da iyi bir marka hazır yoğurt vermeyi düşünüyorum..septik

Genetiği değiştirilmiş ürünler arasında soya ve ürünleri var iken soya sütünü kullanmak ne kadar doğru olabilir bilemiyorum.Evet süt mayalanırken hazır yoğurt kullanılıyor ama her seferinde maya için küçük bir parça ayırdığınızda,o maya ile mayalanır.3.-4. seferden sonra katkısız ev yoğurdu haline gelir kanımca.Hazır yoğurttan farkı da;katkı içeriği olmaması.Hazır yoğurtların hemen hepsi,15 gün buzdolabında kalsa bile ekşimiyor.Uht ile bile olsa evde yapılan yoğurt 4. günden sonra ekşime belirtisi gösteriyor.Bizim dr umuz bebek yoğurdu bile olsa hazır yoğurtlara karşı.Açıkçası, lezzet açısından  ev usulü yoğurda alışması taraftarıyım.Ne zamana kadar bebek yoğurtları yiyebilecekler?


selencem

ben hazir veriyorum, sutas meyveli. baska hiiiic birini yemedi.


nisa06

benim pıtırcık da asla yemiyor hala.ne çorbada ne sade ne benim yaptığım meyvelisini ne bebe bisküvilisini hiçbir şekilde yemiyor.hazır meyveli denememiştim bir de onu deneyeyim bari.hazır mazır ne yapalım yoğurt şart.murge

Septik bugün çorbanın içinde deneyecem yoğurdu..İnşallah yüzünü buruşturup midesi bulanmaz yine :)


soles

Ben günlük sütü, atatürk orman çiftliğinin yoğurduyla mayaladım. Bir kereye mahsus organik bir yoğurt alıp, maya olarak kullanabilirsiniz.

Hazır mama satılan küçük cam kavanozlara her gün sabah mayalıyorum. Sütü önce kaynatıp, sonra ılıtıyorum, böylece suyu uçmuş oluyor. Kavanoza 1 tatlı kaşığı yoğurdu koyup, üstüne sütü ekleyip, karıştırıyorum. Sarıp kaloriferin üzerine koyduğumda akşam üzerine hazır oluyor. 

Bu arada hazır bebek yoğurtlarını maya olarak kullanırsanız yoğurt sümüğümsü oluyor. Cevaplamak için Üye ol