suni sancı teklifini kabul etmelimiyim?

fatima soruyor: 10

mrblar sizin fikirlerinize ihtiyacım var
ben 38 haftalık hamileyim dün kontrolum vardı.doktor baktığında 2 cmlık acılman var dedi herşey  yolunda çocukta aşağı inmeye başlamış.cuma günü büyük ihtimalle doğurursun dedi.cuma günü bekliyo kontrol edecek .suni sançıyla başlatalım dedi.gittiğim hastanenin yoğunluğundan dolayı akşam ve hafta sonları kendi doktorumun gelme gibi bi lüksü yok.kendi doğurtmak istiyo.buyüzden suni sancı teklif etti.ben korkuyorum heyecandan hiç bişi soramadım neden 38 haftada?sizde nasıl davranmalıyım.gerçi gel ilerleme yoksa ileri tarihede atabiliriz dedi.kafam karıştı.galiba heyecan yaptım.
cevaplarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


65 Cevap


pratikanne

Ben beklemeni tavsiye ederim. Acilma kendiliginden baslamis nasil olsa. Eger 40-41. haftaya kadar bebek gelmezse, veya suyun gelir de sancilarin patlamazsa suni sanciya ok diyebilirsin.

Suni sanci hakkinda soyleyebilecegim tek sey, sancilari daha dayanilmaz yapiyor. Dogal sanci daha katlanilabilir bir sanci. Sancilar kendiliginden baslmazsa dogum daha uzun suruyor ve epiduralsiz dogum olasiligi cok dusuyor. Bana ikinci dogumumda luzumsuz suni sanci verdiler. Dayanamayip hemen epidural istemek zorunda kalmistim.


baharb

Bence doguma baska dr gurmesi o kadar kotu degil. Eger alternatifin suni sanci ise bence baska dr girme ihtimalini kabul edebilirsin. Suni sanci keyfi bir mudahale olmamali cunku sezaryebe giden yolu acabiliyor, gercekten anne ya da bebek sagligi icin gerekmedikce yspilmamali


zeynepa

Sevgili Fatima,
suni sancı belki gerektiği zaman uygun bir "ilaç" olabilir ama senin vücudun -eğer önünde bir engel yoksa- kendi kendine doğurmak için yaratılmış zaten. Özel bir durum söz konusu değilse, 42.haftaya kadar yolu var bunun. Bak, sen hissetmeden 2cm açılmışsın bile!. Ben 2cm'e gelene kadar kasılmalarımı epey hissetmiştim.
Belki ilk bebeğin olduğu için ve Türkiye'de böylesine alışık olduğumuz için, muhakkak kendi doktorunla doğurmak istiyor olabilirsin. Bence önce şunu düşün: kendi doktorunla doğurma isteğin doğumla ilgili önemsediğin en önemli şey mi? Eğer bu soruya cevabın "evet"se o zaman sezaryenle doğurma riskini de göze alabilmelisin.
Ama eğer "hayır" diyorsan, en önemli şeyin bebek için en doğrusunu yapmaksa, o zaman suni sancıdan olabildiğince uzak durmada fayda var. Çünkü kadın vücudunun kasılmalarından daha yüksek şiddetle kasılma olmasına yol açan ve doğal kasılmalardan farklı olarak, arada gebenin dinlenmesine izin vermeyen kasılmalar yaratan suni sancı sonucu anne adayları yorgun düşebilmekte veya vücutlarındaki, içinde bulundukları durumdan dolayı korktukları veya rahatsız oldukları için adrenalin salgıları artmakta,ve bu durum rahmin açılmasını durdurmaktadır. Doğum sürecinin uzamasından dolayı da sezaryene yönelme oranı çok fazla olmaktadır.

Yani bu bakış açısıyla başka doktorun seni doğurtması çok da kötü bir seçenek gibi görünmemesi lazım. :)

Umarım herşey pürüssüzce, sen ve bebeğin için en faydalı şekilde sonlanır.


cerenaltintel

Bir problem gördü de mi suni sancı teklif etti, ya da tatile gidecek diye seni acele mi ettiriyor iyice anla bence. Cevaptan emin olunca kararını net şekilde verebilirsin.


fatima

cevaplarınız için çok saolun arkadaşlar.
bugün görüştüm doktorumla açıklık 3 cm olmuş yatıralım seni dedi istemedim.suyun biraz azalmış dedi.bebeğin hareketlerini takip et her an sancıların başlayabilir dedi.
sadece tetikleyeceğiz sancını dedi sürekli ona bağlı kalmayacaksın,her halükarda suni sancı veriliyo dedi.doğum hızlansın diye galiba buda çok enteresan.yani şimdilik sancılarmı bekliyorlum.galiba ağrı eşiğim yüksek bundan dolayı gözetimi altında tutmak istiyo.bakalım oğlum nezaman gelmeye karar verecek.dua edinUlku

hayirlisi olsun fatima.
"ama her halukarda suni sanci veriliyor" diye birsey yok.
su asamada doktoruna guvenini sarsamak istemem :( o yuzden susayim.


fatima

galiba bu lafı söylemesi daha iyi oldu.başka doktorun girmesi daha hayırlı olacak gibi görünüyo.yani herşey oluruna bırakılmalı.


qwertyaszxcv

en doğru kararmaviveportakal

ilk doğumumda önce suyum gelmişti hiç açılma yoktu.Sezeryanı beklerken geceden sabaha 4 cm. açılma oldu.Ama kızımın kalp ayışları yavaşlayınca suni sancı verdiler.Kendi sancından çok farklı olduğu için bencede gerek olmadıkça istemeyin.Allah yardımcınız olsun.


Ulku

fatima, durum nedir? dogum yaptin mi?Cevaplamak için Üye ol