suni sancı teklifini kabul etmelimiyim?

fatima soruyor: 10

mrblar sizin fikirlerinize ihtiyacım var
ben 38 haftalık hamileyim dün kontrolum vardı.doktor baktığında 2 cmlık acılman var dedi herşey  yolunda çocukta aşağı inmeye başlamış.cuma günü büyük ihtimalle doğurursun dedi.cuma günü bekliyo kontrol edecek .suni sançıyla başlatalım dedi.gittiğim hastanenin yoğunluğundan dolayı akşam ve hafta sonları kendi doktorumun gelme gibi bi lüksü yok.kendi doğurtmak istiyo.buyüzden suni sancı teklif etti.ben korkuyorum heyecandan hiç bişi soramadım neden 38 haftada?sizde nasıl davranmalıyım.gerçi gel ilerleme yoksa ileri tarihede atabiliriz dedi.kafam karıştı.galiba heyecan yaptım.
cevaplarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


65 Cevap


Tunam10

benimde önce düzensiz başladı ağrılarım. aynen belime vuruyordu. aşkı memnunun finalini izlerken:) daha düzenli geldiğini farkettim. sonra ağrının şekli değişti. sanki rahmin içinde bir hava aşağıdan yukarı yükselip sırttan en son belimin ortasında kitleniyordu. hiç öyle 10 dk 5 dk değil direk 2 dk da bir. yaseminin dediğine katılıyorum. bence de kişiden kişiye değişir. umarım kolaycacık atlatırsınız da sağlıcakla kucağına alırsın.


DilekCengiz

Belki bir de hekim fikri duymak istersiniz diye düşündüm.
Eğer herşey yolunda, bebeğinizin suyu yeterli, duru, ve kilosu da yerinde ilerliyorsa benim de fikrim kendi doğumunuzun spontan başlamasını beklemeniz olacaktır. Büyük ihtimalle zaten 2 cm açıklığınızdan dolayo suni sancıya kolay cevap verirsiniz ancak spontan başlamış doğumların normal doğum ile sonuçlanma ihtimalı suni sancı ile başlatılmış doğumların normal ile sonuçlanma ihtimalinden yüksektir. Yine de yukarda yazdığım ve aslında birçok başka nedenden ötürü artık bebeğin dışarda yaşama şansı içerde sağlıklı yaşama şansından yüksekse ki onu zaten hekiminize sorarsanız nadiren de olsa 38 haftalıken suni sancı ile başlatılan doğumlar olur. örn gebelik zehirlenmesi, bebeğin intrauterin gelişme geriliği, vs. gibi...
hayırlısı olsun dilerim
dr.dilek


eokucuk

Ben 20 gün önce normal doğum yaptım. 40. haftaya girdiğimde 4 cm açıklığım olmasına rağmen hiç sancım yoktu doktor sabah gel seni doğurtalım dedi acemilik işte şimdi düşünüyorum da keşke 40. haftamın dolmasını bekleseydim kordon sorun olabilir dedi diye tamam dedik. 5.5 saat sürdü doğum 3 saat birşey yoktu ama son 2.5 saat benim için ölümdü suni sancı yüzündenmiş ağrılar normal süreçteki gibi kademeli olarak değil birden ve canını alırcasına giriyor ben dayanamıyorum sezeryan olacağım diye doktorumu ikna ettim. Ameliyathaneye indirdiler, açıklık 6 cm i geçmişti ameliyat masasında normal doğum yaptım. Bebeğimin çıktığını gördüm sonra bayılmışım meğerse ilaç vermişler çünkü doktor beni kesmiş. Kendime geldiğimde bebek Annem ve Eşimle odadaydı bense tarifsiz acılar çekiyordum eşekten düşmüş gibiydim sezeryan olsam bu kadar yıpranmazdım. Yani suni sancı kesinlikle son seçenek olmalı tecrübeyle sabit. Bir de doğum sonrası sıkıntılar var sebep olduğu. 20 gün oldu hala doğru düzgün sütüm yok, göğüslerim kaçıncı kez yara oldu iyileşti, meme uçlarım yok bebeğime mama veriyorum her defasında ağlıyorum vicdan azabından. Pompayla sağıyorum zorla ne çıkarsa göğüslerime ettiğim eziyetin haddi hesabı yok yeter ki süt gelsin diye. Umarım kolay ve sorunsuz doğum yaparsın.


fatima

mrb arkadaşlar
herkese cevaplar için çok teşekkür ederim çrb günü kontrole gittiğimde 4 cm acıklık var seni gönderemem dedi oda olmamasına rağmen bana hemen oda ayarladı neolup bittiğini anlamadan odadaydım sanki başkasının yaşadıklarını izliyorum.tabiii kolumda suni sancı ama hemşirele odasında beklerken suni sancıları üçer beşer hazırlıyolardı çok nadir almayan var oda enteresan çabuk ilerlesin diye galiiba.odalar çok dolu kalmasın....
11.30 başladılar 3.50 gibi doğum gerçekleşti sancılar zordu dirayetli oln ben sona doğru bağırmaya başladım sadece 1,2 dakka dinlendiriyodu sancılar,ama en kötüsü ikinma hissim gelmedi bundada suni sancıyı sorumlu tuttum ama bilmiyorum en kolay denilen yer bana en zor geldi.ağrıyla ıkınmak.vesselam karnımın üzerine çıkarak doğurtuldum.kesi malum oldu hatta içtende dikişim var:(en çok buna üzüldüm.bayıltıp dikiş attılar.çocuğuma bakamadım bile,enteresan olan okadar acıdan sonra ayılmak üzere gülüp duruyomuşuum herkese teşekkür ediyomuşum:)) hiç bişey hatırlamıyorum.yani zorda olsa geçti hatamı ettim evet hataydı beklemeliydim.


Ulku

yani dogum oldu mu? bebegin kucaginda mi simdi? hayirli olsuuuun :)
allah iyilerle karsilastirsin, hayirli evlat etsin, saglik-guzellik-mutluluk hep yaninda olsun :)yaseminn

tebrikler, güle güle büyüt bebeğini fatima. 


ben de tam hayalimdeki doğumu yapamamıştım, hastane prosedürleri diyerek karga tulumba bir şeyler yapıveriyorlar. önceden doktorla çok netleştirmek lazım doğum konusunu ve tüm ayrıntıları. ancak doktorun sözünü dinler hastanedeki ekip, bilmiyorum beni dinlememiş hemen suni sancıyı dayamışlardı zorla. normal doğum için çok hazırlıklı olmak, hastaneyi, doğum ekibini ve doktoru da isteklerimizden haberdar etmek zorundayız. ben bir sorun olmadıkça müdahale edilmesini istemiyordum. sorun da yoktu kendi halinde ilerleyen normal bir doğumdu ama hastaneye 18 saat sancıdan sonra gitmiş olmama rağmen daha açıklığa bile bakmadan suni sancıyı taktılar. monitör, sırt üstü yatış, kımıldamak yok vs. derken ben tamam dedim "yeter bu sancıyla sırt üstü kaç saat yatacağım bile meçhul, istemiyorum normal doğum." vazgeçtim. nöbetçi ekip cidden çok olumsuz bir tavır içindeydi bütün geceyi onlarla geçirmek istemedim. farklı bir ekiple normal doğum yapabilirdim. üzülmüştüm böyle olmasına.

seninki de beklediğinden zor olmuş ama normal doğumla dünyaya getirmişsin oğlunu. tekrar tebrikler.
 fatima

amiiinn çok saolasın çarşamba günü doğdu ben hala inanamıyorum anne olduğuma ve nasıl bakacağıma:)çok ağlıyo:(


EmineKartal

tebrikler fatima, allah anali babali, saglikli sihhatli, mutlu huzurlu büyütsün insallah...
bebegine kavusmussun ya, bundan sonrasini düsün, öncesini degil; gecti bitti.
tekrar tebriklerfatima

hiç aklıma sezeryan gelmedi epiduralıde ebeye sordum bu hastanede sık yapılıyomu nadir dedi ondan tedirgin oldum sonra unuttum onuda.hemde hiç beklediğim gibi değildi çok kolay olacaktı bağırmayacaktım:( ama ıkınırken çığlıklarım heryerden duyuldu anezteziyi annemler bilmiyodu bende bilmiyodum gerçi çok merak etmişler uzun sürmüş dikişlerim bide orda öyle kesik kesik bekledim aneztezi uzmanını doktora ne oklur güzel dik diyerek uyudum.tamamen teslim oldum yani o saatten sonra yapacak bişide yoktu.şükürler olsun sağlıklı doğdu bebeğim


iptal_uye

geçmiş olsun, anasına babasına vatana millete hayırlı evlat olsun. önemlisi sağlıklı olsun inşallah.

doktor çok önemli bence doğum sürecinde. umarım tüm hamile arkadaşlar gönlüne göre doktor bulur ve güzel doğumlar yaşarlar.

fatima hala hamile görünüyor kutucuğun :)) bebişin doğum tarihini gir istersen :))Cevaplamak için Üye ol