Tek uyku

MCA soruyor: 4


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


neretva

Her çocuk farklıdır. Ama tek uykuya geçmek için evet erken. Yine de örnekleri mevcut. Şunu düşünün: gündüz tek uyku uyuması için sabah uyandığı saatten, mesela 7, öğle yemeğine kadar 12 uyanık kalması lazım. Kalabilir mi? Dayanabilir mi? Tek uykuda 12 gibi öğle yemeği yiyip 1 gibi uyur bebekler. Genelde de 3-3:30 gibi uyanırlar. Tek uykuya geçişin en büyük sinyali sabah uykusuna direnmektir veya sabah uykusunu kısa uyumaktır. Bunlar sizde yok sanırım. Denemek için birkaç gün sabah uykusu uyutmayın bakalım. Dayanıp dayanamadığını anlarsınız. Bana kalırsa geçici bir dönem olabilir.

*gündüz uykularını uzatması tek uyku uyumak istemesine mi işarettir sizce? Hayır.
*tek uyku için 15 ay civarı yazılıyor, bu ayda erken olur mu? Olabilir de olmayabilir de.
*biz gezmeye çok çıkarız, pusetinde ve arabada genelde uyur. gün içinde bikaç kez kestirmesi falan düzeni bozar mı? Evet. Ama bazı bebekler için daha çok bozar, bazıları için az. Özellikle öğleden sonraki 3ten sonraki uykular 1 yaşından sonra gece uykusunu kısaltır.
*tek uykunun avantajları/ dezvantajları neler? mesela gece uykusunu uzatır mı? Oğlum tek uykuyla çift uykuyla uyuduğu kadar uyuyor geceleri. Hiç değişmedi. Avantajı, sabah aktivite yapabilmek. Gün içinde 1er saatlik iki teneffüs yerine uzun ve tek bir teneffüse çıkmak.
*bir de kesintisiz uyuması için gece emmesini kesmek istiyorum. bu mücadeleye mi öncelik versem tek uykuya geçişe mi? Bu daha önemli. Gece beslenmesini şimdi kesmezseniz ileride alışkanlık olduğu için bırakması zor olur. Ayrıca ben gece beslenmesini belli bir noktada (8. aydan sonra) bırakmanın emzirme süresini uzattığını düşünüyorum. Anne bunalmıyor ve emzirmeyi toptan kesmeyi düşünmüyor.ozlemada7

Kizim iki ay civari oluyor tek uykuya geceli,sizinki bana erken geldi biraz,gece uyku suresi pek degismedi,fakat gec uyurdu artik saat 22:00 gibi sabah 10'a kadar uyuyor,gecede bi sorunu yoksa 1--2 defa uyanir,cok az emer ve devam eder uykuya,ben bu yuzden kesmedim,gece pek uyanmaz yani.


ema

Bir yaşından sonra tek uykuya geçtik çok rahat ettim gündüz uykusuna 10 gibi yatıyor 2 2,5 saat uyuyordu akşamda 8 8,5 yatıyordu.Bence hem gece emzirmeyi kesmeyi hemde gündüz uykuları düzeltmeyi aynı anda yapabilirsiniz çünkü hepsi birbiriyle bağlantılı.Gündüz 3 saatten fazla uyutmayın ve uykularını yarım saat yarım saat sabaha doğru çekerseniz akşam yatması erkene kaymış olur.Kolaylılar dilerim.


ipekkusgoz

Benim ki de kendi kendine geçti sayılır. Yaz başı parka gitmeler sıklaşınca 11 civarı yattığı ilk uykusu kaymış oldu. Fakat 2 uykuda uyuduğu süreyi birleştirdi. 3 saat uyur oldu. İyi oluyor tabii.Fakat bizde de sabah bir saat kadar erken uyanma başladı son zamanlarda. Ama tek uykuyla ilgili bir durum değil bu.Cevaplamak için Üye ol