8 AYLIK BEBEK VE BESLENME

egedenizi soruyor: 7

Ek  gıda konusunda birçok yazı okudum ama aklımdki soru işaretlerini kısmen giderdiler.Kimi kahvaltıyı bulamaç şeklinde vermek gerekir derken kimi ayır yedirmek gerekir diyor.
Her gün kahvaltıda yumurta verilir mi? Ben saat  8 civarında bulamaç şeklindeki (peynir,yumurta sarısı, pekmez,ceviz, ıhlamurla ıslatılmış bebe ekmeği) veriyorum.Bu karışım sıktı beni, farklı bir şeyler de vermek istiyorum ama ne vereceğimi bilemiyorum.


Kahvaltıdan yaklaşık 2 saat sonra Deniz uyuyor ve öğleye doğru uyanıyor.Uyanınca çorba içiriyorum. (Kıyma veya tavuk koyuyorum içine) Akşamüstü( 4-5 civarı) meyve yediriyorum ve yatmadan önce 8:30-9:00 gibi de yoğurt veriyorum. Gündüz aralarda istedikçe de emziriyorum. 

Ara öğün felan vermiyorum ve kilosu da yerinde.Bu beslenme düzeni yeterli mi? Başka neler yedirebilirim?  


 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


elvan

yumurtayı gün aşırı vermeniz daha iyi olur bence. bulamaç 8 aylık bebek için iyidir. diğer türlü yumurtayı sade sevmeyebilir ya da peyniri. büyüyünce zaten alışıyorlar. kahvaltı alternatifi meyveyle hazırlayabilirsiniz. hele şu aralar meyveden zengin dönemdeyiz. 

bizim beslenme düzeni de bu şekildeydi. 8 ay için güzel bence. kilosu da yerindeyse daha fazlasına gerek yok ;) anne sütü şu aralar çok önemli. fazla da azaltmamalı anne sütü öğününü...


_cereninannesi_

Benim bebeğim de 8 aylık. Ben yurtdışında olduğum için bazı mamaları burda bulamıyorum. Hero Baby var burda eli yüzü düzgün o da türkiyeden geliyor zaten. Ben kahvaltı mamasının hero babynin 8 tahıllı sabah kahvaltı maması içine 3 adet cicibebe bisküvi, bir yumurta sarısı,bir parça  tuzsuz peynir, bir çay kaşığı pekmez koyuyorum.bir tas afiyetle yiyor. karnı iyice doyunca tabii uyku bastırıyor uyuyor kızım.
uyanınca öğlen tarhana vey tavuk suyuna sebze çorbası mutlaka içine pirinç koyarım. onu da bir tas yer,öğleden sonra da meyve püresi bazen meyveli yoğurt. aralarda hep emziriyorum. akşam da yine sebze çorbası (bazen istemiyor o zaman tahıılı gece mamasını tercih ediyorum seviyor kızım) gece yatmadan da iyice emiyor uyuyor bütün gece kızım. bazen gece uyandığı oluyor. o zaman emziriyorum. bu aralar bütün gece deliksiz uyuyor. umarım biraz faydası olur.


wonderwoman

Bence ogun yeterli. Yumurta ise haftada 4 taneyi gecmiyecek sekilde olmali. Doktorumun onerisi corbalari cesitlerndirip ona uygun yemek yapmak. Ben hergun bize yapar gibi yagi sonradan eklenen ve tuzsuz yemekler yapiyorum. Damak tadinin gelismine ve yemek ayirmamasina yardimci olurmus bu ve cok da guzel yiyiyor.


Felicity

Haftada 3-4 gün yumurta, 2 gün dövülmüş 2 adet ceviz ve 2 gün 1 çay kaşığı kadar tereyağ ilave edersen daha iyi olur..Bu saydığım üçü 1 haftada dönüşümlü olacak şekilde..her gün de 1 çay kaşığı pekmez olmalı kahvaltısında..ve sanırım kahvaltıyı ayrı ayrı yeme döneminiz yaklaşıyor, çeşit olsun diye kahvaltısına domates de doğrayabilirsin, ekmek yerine haşlanmış patates de verebilirsin, ben bebe ekmeği yerine yulaf ezmesi veriyorum, çok daha faydalı ve doğal olduğu için..


Felicity

Bir de katı/pütürlü gıdaya alıştıysa melemen, çılbır, gözleme, kek börek, krep de verebilirsin..sahanda peynirli veya sade yumurta da olur..çeşit çok yani..bunların hepsini dönüşümlü verebilirsin artık..

köfte, tavuk balık da vermelisin artık, hatta az yağlı az tuzlu salçasız yemekler de olur..öğlen akşam hiç fark etmez, dönüşümlü olarak verirsin..zaten önümüzdeki ay herşeyi yemeye başlayabilir..muhallebi, sütlü tatlılar, dondurma çikolata dahil olmak üzere..

Hepsi bebeğinin değişime ne kadar açık olduğuna ve pütürlü gıda yiyip yemediğine bağlı..tavsiyem geç kalmadan biran önce köfte vb yiyeceklere başlayıp katı gıdaya geçişini tamamlaması..eline ekmek de verebilirsin, kemirirler, pek severler ;) daha sonra elle yenecek herşeyi verirsin zaten, köfte, tavuk, kek börek çörek vb işte..


ozgu_naz

ben hergün yeni icat çıkarıyorum valla:) ama yumurta gün aşırı veriyorum. yeni favorimiz orman meyveli kefir. ben bebe ekmeği yada biskuvi vermiyorum sabahları. ya kuru kayısı yada incir suda pişiriyorum blenderdan geçirip biraz pekmez kuruyemiş karışımı labne ve g
ün aşırı yumurta. bu aralar dediğim gibi kefir kullanıyorum ama


bediacakir

Ben yumurtayı gün aşırı veriyorum. Kahvaltıda değişiklik olsun diye bazı günler Bathan'a özel menemen yapıyorum. Çok seviyor. Domates, biber yumurta sarılı menemeni hazırlayıp içine gene ceviz, ekmek, peynir koyuyorum. Bulamaç halinde yiyor.Değişiklik oluyor.

Öğünler yeterlidir sanırım. Bunlara ek olarak Batuhan gece sütlü pirinçli mama yiyor sadece.Cevaplamak için Üye ol