Acil yardım otizm olabilir mi dediler

ihb soruyor: 10

merhaba

en yakın arkadaşlarımın çocuklarıda benimkiyle aynı dolayısıya etrafımda aynı aylarda 2 çocuk var.arkadaşımın biri ki kendisiyle çok çok yakınız.bana çocuğumun otistik olabileceğini söyledi ve sürekli çocuğumun hareketlerini izliyor sinirlerim çok bozuk sürekli kendimi çocuğumu izlerken buluyorum benim göremediğim ne gördü çok merak ediyorum ama anormal hiç birşey olmadığı halde bu ruh halinden çıkamıyorum.çocuğumun üzerinde gereksizce bir ilgi oluştu resmen.onlardan 2 ay daha küçük ama hepsinden önce konuştu önce emekledi ve yürüdü.kalabalıktan çok hoşlanmaz ve çok çok yaramazdır sürekli koşar maşallah hareketli bir çocuk burdan otistik olduğunu çıkarmışlar oyuncakla çok oynamıyormuş ama bu daha 1,5 yaşında bir oyuncakla ne kadar uzun oynayabilir ki.ayrıca çok iyi bir doktorumuz var doğumundan bu yana mutlaka fark ederdi ki bende sağlıklı yaşam konusunda çok bilgiliyimdir.şimdi otizmin belirtilerini okuyorum evet hareketlilik falan diyor ama yaramazlığın adı otizmmi oldu yani ben bebekken inanılmaz yaramazmışım annem bağlarmış beni o kadar felaketmişim yani bu genetik olamaz mı kardeşim.psikolojim bozuldu resmen.burada ailem akrabamda yok yani çocuk mecbur yanlız büyüyor ama ben onu sürekli oyun gruplarına falan götürüyorum sosyal gayet.çocuk baby tv yi izliyordu dikkat bozukluğu var bak nasıl sadece ona bakıyor dediler izletmeyi bıraktım bu defda bak hiç ilgilenmiyor oldu.çok yakın ve sıkça karşılaştığım hergün gördüğüm bir arkadaşım alındığımı söyledim ama yinede gereksiz bir ilgi gösteriyor çocuğuma karşı görmek istemiyorum ama kafamı nasıl düzelticem çok uzattım ama tavsiye istiyorum lütfen

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ipekkusgoz

Siz öyle sanıyorsunuz ama o kişi arkadaşınız olamaz.Arkadaşınız olsa oğlunuzda gerçekten otizm belirtileri olduğunu varsayalım, kendi yöntemleriyle sizin içiniz karartmak yerine bir doktora gitmenize ön ayak olarak size yardımcı olmaya çalışırdı.Belli ki kıskanç ya da sizin başınıza gelecek kötülüklerle mutlu olabilecek bir kişiliğe sahip .Uzak durun o kişiden. Dünyada son kalan o kişi bile olsa yüzüne bakmayın bir daha.


nurus

etrafımda saçmalayan,kızdıran,kıskandıran,abartan,kibirlenen,kıyaslayan,kıskandıran,alttan alttan laf sokan o kadar kişi tanıdım ki anne olduktan sonra.herkes kendi çocuğunu övüyor,anlatıyor,methediyor.tamam diyorsun,gülüyorsun,susuyorsun,yutuyorsun ama sağlıkla ilgili bu kadar densizce bir konuşma pes !!!


şu an için sadece susabilirsiniz.en fazla 1 yıl sonra bu günleri hatırlatıp ne kadar kırıldığınızı anlatıp,dostluğunuzu da sınamış olursunuz..


kedidirkedi

Otizm tanısı koyulan çocukların ailelerine sordugunuzda, bir çoğu otizmden şüphelenenin kendilleri değil başkaları oldugunu söyleyeceklerdir. Anne babalar çoğu zaman belirtileri anlamaz, konduramaz ve hatta görmezden gelirler. Tamamen kendi şüpheleri ile çocugunu doktora götüren aile azınlıktadır. Bu davranıs eğitim düzeyi yüksek ailelerde de aynı şekilde cereyan etmektedir.


Arkadaşınız, - iyi niyetli olduğunu varsayıyorum! - çocugunuzun bir takım davranışlarını kendince garip bulmuş, endişelerini sizinle paylaşarak yardımcı olmak istemiş olabilir ancak belli ki bunu sizi incitmeden ve usulünce yapabilecek özelliklere sahip değil ya da işin içinde art niyet var!

Yapabileceğiniz en doğru şey, önce çocuk doktorunuzla sonra da bir pedagogla görüşerek çocugunuz hakkında bir değerlendirme yapılmasını sağlamak. Hem çocugunuzun sağlığı, hem sizin içinizin rahatlaması için.fleez

böyle arkadaşlardan nefret ediyorum,


nedeni bir olasılığı söylemeleri değil de nebilim bilmiş tavırlar falan

ki öyle bile olsa, hepimizin başına heran bişey gelebilir, allah korsun öyle bişey olsa konu komşu denen kalabalığın çocuklarımız ve bizler üzerindeki bakıyı düşünemiyorum

ben birkaç ay baston kullandım ve inanın türkiyede bu bile çok incitici, insanlar yanınızdan "ayyy pek de güzelmiş" diye geçiyor, iltifat mı ediyor kfür mü ediyor belli değil

bir arkadaşımın oğlu doğduğundan beri doktor doktor geziyor, otizm olma ihtimali çok yüksek diyor doktorlar ama hala kein bir teşhis yok, yani bu iş öyle kolayca teşhis konmuyor,

keza çocuk ikibuçuk yaşında kimeyle konuşmuyor, görüp görebileceğiniz en uslu çocuk, parmaklarının üstünden yürüyor, sürekli dişlerini gıcırdatıyor, ve asla adını söyleseniz bile dönüp bakmıyor, sosyal gülümsemesi yok, hatta ben kulaklarının duymadığını sanmıştım ilk gördüğümdevs...

benim çocuğum geç yürüdüğünde bir arkadaş " benim bir arkadaşın çocuğu 8 aylıkken yürüdü, ama onlar çok zekiydi anne baba fizikçiydi, çocukda onlara çekmiş hemen yürüdü" dedi:))) 

akıl vermek ayrı bişey hepimiz ilk çocukta biraz cahil oluyoruz çoğu şeyi biz de etraftan büyüklerimizden öğreniyoruz ama bilmiş tvaırlar, doktor edaları, psikolog edaları bu başka bişey, sürekli kendi çocuklarını överler vs...smmm06

yani okadar sinirlendimki bence o kişi sizin arkadaşınız değil insan otistik olduğunu düşünse bile bunu böyle söylemez ki yani direkte söylenmez bi dr a sor bakalım niye böyle davranıyo falan der ama arkadaşınız maşallah çocuk psikilojisi üstüne master yapmış galiba benim oğlum 3 yaşında hala doğru düzgün oyuncakla oynamaz aşırı hareketlidir arkadaşınıza bi sorun benmkidemi otistik allahım yaa bi kere otizmin başlıca belirtileri var bunu heryerde okuyabilirsiniz isimine bakıyormu ve göz teması varmı bunlar varsa zaten otizim tanısı biraz zor ama kafanızda çok çok kulkunuz varsa dra sorun gerçi drlar bile tanıyı zor koyuyorPasazdm

Çok sinirlendim yazınızı okuyunca.. Arkadaşım bile demyin o kişiye.. Onamı kalmış bu teşhisi koymak.. Siz kendi çocuğunuzu gözlemlemeyin.. Arkadaşlığınızı gözden geçirin. Çocuk dedğiniz tabiki hareketli olacak.. Çocuk bu istediği gibi davranacak.. Benimde yeğenim var biri inanılmaz hareketliydi.. Diğeri yerimden kalksammı kalkmasammı diye kıvranır dururdu.. Ne oldu ikiside okula başladı çok zeki çocuklar.. Bebeğiniz sağlıkla neşeyle tadını çıkara çıkara büyütün.. Boşverin dışardan gelen tepkileri.. Kıskançlıktan herkes birşey söylüyor..


fistikcik

Kedidirkedi'ye katılıyorum. Çoğu zaman otizm konusunda aileleri ilk harekete geçiren çevredir. Kendi çocuğunda bazı şeyleri gözlemlemek ve bu tanıyı kondurmak kolay değildir. Ama bunu yapmanın da bir yolu yordamı, bir adabı vardır. Sizi bu kadar sıkması ve gereksiz yere endişelendirmesi çok yanlış.

Bazı arkadaşlar otistik çocuklar hareketli olmaz demişler. Bu bir yanılgı. Hareketli de olabilirler, çok farklı otizm (ya da benzer sendrom) türleri var. Her durumda hareketlilik ya da eski deyişle yaramazlık otizm belirtisi değildir.

Bebeğinizin konuştuğundan bahsetmişsiniz. Otizmde geç konuşma, ya da konuşamama görülür. Bu açıdan içiniz rahat olabilir. Göz teması yine önemli bir husustur. Çocuğunuz sizinle göz teması kuruyor, ismine dönüp bakıyorsa yine otizm şüphesinden kurtulabilirsiniz.

Yine de daha detaylı bilgi edinmek isterseniz doktorunuza danışın. Internet çok fazla bilgi kirliliğiyle dolu. Okudukça kafanız daha çok karışabilir, sinirleriniz bozulabilir. En iyisi bir uzmana danışmak.

Her durumda bu vesileyle Baby Tv'den vazgeçmeniz iyi olmuş. Televizyonun bu dönemde yarardan daha çok sakıncası var çünkü.


elf_gns

Öncelikle merhaba ben sınıf öğretmeniyim yan alanım da zihinsel engelliler öğretmenliği.Otizm tanısı o şekilde konulmaz detaylı inceleme gerekir.Şu an hangimizin evinde tv yok bilgisayar yok ne kadar engelleyebiliriz ki bakamalarını ancak geciktirebiliyoruz sadece.Otizmli bir çocugun tv bakması ışıklı dönen eşyalarla oynaması  evet otizmli çocuğu çok etkiler.Ama tv ye bakan otizmli mi ozaman ülkedeki tüm çocuklar otizmli!!Ben de bakmalarını onaylamıyorum ama sadece buradan çıkarak  da tanı koyulmaz.

Otizm çeşit çeşittir kimisi çok hareketlidir kimisi hiç tepki vermez kimisi bazı  konularda çok  yeteneklidir bazısı çok ağırdır bazı hafifdir anlaşılmaz bile vs vs...Otizm sebebi bilinmeyen nedenlerden olan doğuştan gelen tedavisi de ancak eğitimle olan bir durumdur.  Bu konuda uzman kişilerce çok küçük yaşta bile tanısı konulabilir.Bir kere arkadsınız bu konuda uzman biri mi?

Çocuğun göz takibi çok önemli  ekolalileri yani tekrarlayayan davranışları var mı kafa sallama el çırpma söylenenleri tekrar etme gibi...Seslenildiğinde tepki veriyor mu etrafındaki olaylara ilgisi ne ?

Bence siz hiç moralinizi bozmayın ama kafanızı ve içinizi rahat ettirmek  adına psikolog ya da pedagoga (özel eğitim konusunda tecrübeli olan) gidin en  doğru yanıtı alın ve rahat edin.Fistikcığın dediğine de katılıyorum internet moralinizi bozabilir. Etrafa da aldırmayın etraf her şeyi çok bilir zaten üzmeyin kendinizi.oykuveannesi

Özel eğitimciyim.ve bu kadar hadsizce bir başkasının çocuğunu onu rahatsız edecek boyutta incelemem.ayrıca otizm tanısı için bu tespitler alakasız.sizin yerinizde olsam sert çıkardım biraz sanırım.içinizi,ferah tutun.


hamdusena

merak ettim ne durumdasınız bebişiniz nasıl 

arkadaşınızınla aranız nasıl 
bu yazıyı yeni görüyorumm işin doğrusu çok şaşırdım acaba arkadaşınız haddini mi aşmış yoksa
iyi niyetiyle mi yapmış benim kardeşim iş yerinden bir arkadaşının bebği için işler pek yolunda gözükmüyor dedi çok ısrar etti  kız öyle götürmüş dr a ama malesef otistik teşhisi konmuş ondan önce 
 sağır olduğu düşünülümş   Cevaplamak için Üye ol