Topuk kanı sonucu m

meralsoylu soruyor: 7

benim 19 günlük bebeğim var 2 kere topuk kanı alındı bugün telefon edip değerlerden birinin yüksek çıktığı topukkanının tekrar alınması gerektiği söylendi aldırdım ama içime bi korku girdi bu konuda bilgisi olan başından geçen varsa okumak isterim biraz araştırdım ama bebeğimde hiç bir belirti yok. oldukca normal bi bebek ne yapacağımı bilemedim.


Bu soruyu cevapla


7 Cevap


eh_iste

Tekrar istemelerinin sebebi bazen hatalar olabiliyor. Bir arkadaşımıda araşmışlardı, tekrar verdiklerinde herşey normal çıkmıştı.
Bir başka tanıdığımın bebeğinde de Tsh değeri yüksek çıkmıştı. Bir ilaç kullandılar düzenli, arada tekrar kan verip değeri kontrol ettiler. Kısa sürede düzene girmişti.
Bazende oranlar düşükse sadece kan tahlili ile takip etmek istiyorlar.
Geçmiş olsun, umarım birşey yoktur varsada önemsiz birşeydir.


berrakduru

meral hanım korkmanız çok normal içinizi rahat tutun dua edin sonuç temizdir inşallah benim bebeğimde 6 aylık bizde de değer yüksek diye ikinci kez topuk kanı alındı ve 20 gün bekleme süreci çok kötü geçti korkular merak kötü çıkma düşüncesi yıpratıyor ama genelde birşey çıkmıyor bazen bebeklerde enfeksiyon olabiliyor bazende kan karışabiliyor oda sizin tahlilde sorun varmış gibi görünüyor bu yüzden emin olmak için tekrarlıyorla 3 tane genetik hastalık var bu kan sonucu çıkınca erken teşhis amacıyla tedaviye başlamak için çok önemli umarım bebeğinizde kanında değerler normal çıkar ve tedavi görmek durumunda kalmazsınız


neretva

Bir anne için zor ama içinizi ferah tutun, topuk kanı alınarak yapılan testlerin sebebi bu testlerle bakılan hastalıklarda erken teşhisin çok çok önemli olması. Mesela çölyak hastalığı bebeğiniz ek gıda alana kadar belirti vermeyebilir. Çölyak hastaları gluten içermeyen gıdalar alırlarsa son derece normal bir hayat sürerler. Gluten aldıklarındaysa sorun çıkmaya başlar. Bunu örnek olarak veriyorum. Yani inşallah yanlışlık vardır, ama yoksa da şimdiden tedbir alıp olası sorunları çözebilirsiniz. Mutlaka ileri tetkikleri yaptırın.


Kozzy

bızım de aynı sekılde TSH degerı ıyı cıkmamıstı. doktorumuz tekrarlattı, fakat bır sonrakı tahlıl sonucu normal cıktı. ben tıroıd hastası oldugum ıcın ozellıkle endıse etmıstım.


pakize_efe

bildigim kadarıyla topuk kanında cıkan herhangi bir anormallik daha sonra normal degerde cıksa da yılda bir kere konrol edilmelidir. ozellikle tiroid. bilginiz olsun.


Ahsen__

benim kızım da hipotiroidi. Tsh değeri yüksek çıkmıştı. Şuan ilaç kullanıyor. İLaç kullandıgı takdirde çok şükür normal bebekten farkı yok ancak ilaca erken zamanda başlanılmazsa çok ciddi geri dönüşü olmayan hasarlar oluyor


violetbird

Neler yaşadığınızı çok iyi anlıyorum. İçinizi rahat tutun.

Kızım Amerika'da doğdu orada doğduğunda topuk kanı alınmıştı, bir sorun çıkmadı. 5 aylıkken burada aile hekimliğine kaydımızı yaptırdığımızda hemşire dosyasına koymam lazım dedi, bir daha topuk kanı aldılar. Daha sonra bizi de arayıp değerlerden birinin yüksek çıktığını söylediler. Hangi değerin yüksek çıktığını sorduğumda doğru düzgün bir yanıt veremediler, testi tekrarlamak gerektiğini söylediler. Sağlık ocağında bir daha kan aldıklarında sonucu ne zaman bildireceksiniz diye sorduğumda, tüm ülke çapında yeni doğan bebeklere bu test yapıldığı için sadece değeri normal değerler dışında çıkan bebeklerin ailelerini aradıklarını değerleri normal çıkan bebeklerin ailelerini aramadıklarını söylediler. Yani bir yanlışlık varsa değerlerimiz normalse bize hiç bir bilgi verilmeyecekti. Bu şüpheyle duramayız diye bir araştırma yaptık, Düzen laboratuvarı diye bir yer bulduk. Çapa/İstanbul düzen laboratuvarı en yakınımızdaki olduğu için önce oraya gittik, sabah toplanan kanlar öğlen Mecidiyeköy'deki merkez laboratuvara gönderiliyormuş, Çapa'ya kan verirsek kanın Mecideyeköy'e gönderilmesi için bir gece daha beklememiz gerekecekti, o yüzden hemen Mecidiyeköy'deki merkez laboratuvara gidip kan verdik. Perşembe verdiğimiz kanın tahlil sonucunu yanlış hatırlamıyorsam Cumartesi öğrenmiştik. 

Dilerim, sizin bebişinizin testinde de bizim kızımızın testindeki gibi sadece bir yanlışlık olmuştur ve her şey normaldir. Ama yanıt veren diğer arkadaşların da dediği gibi bu testlerin amacı erken teşhis, soğuk kanlılığınızı koruyun, değerlerden biri gerçekten yüksek çıksa da uygun tedavi ve/veya ilaçlar sayesinde bebeğinizin diğer bebeklerden hiç bir farkı olmayacağını düşünüyorum.     Cevaplamak için Üye ol