''r'' harfi

ozgeozb soruyor: 5

Merhaba,
Çocukların ''r'' harfini ne zaman telaffuz edebiliyorlar? Ne zamnadan sonra evhamlanmak lazım?
Sevgiler,

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nozturk

Üye olduğum siteden(babycenter) oğlum üç yaşındayken gelen mailde r,l ve s leri doğru söylemede hala problem yaşıyorsa üzülmeyin, bu normaldir diyordu. Nisanda üç buçuk olacak, 1-2 aydır l leri çoğu yerde düzgün söylüyor ama r ler hala y ve s ler hala peltek. Konuşmayla ilgili bu problemler 5 yaşından sonra devam ediyorsa problem  olabilirmiş.


khan

Benim oğlumda da 1-2 ay için endişelenmiştik acaba söyleyemeyecekmi diye ama artık problemimiz yok. Kas gelişimiyle de alakalı bir konu, konuştukça oradaki kaslara daha hakim olup daha kolay döndürüyorlar dillerini. Bence endişelenmeniz için erken.

Ben ilkokula yaklaşırken hala söyleyemiyordum. Ağızda akide şekeri dolaştırma (güzel), bardaktan değil köpekler gibi tastan yalayarak su içme (güzel değil :) gibi aktivitelerle ilgili dil kasları güçlendirilmişti, böylece düzeldi. Şimdi daha medeni taktikler vardır kesin.

Bu arada, misafirliğe gittiğimizde kapıdan girer girmez mutfağa sıvışıp "teyzecim, bir bardak su alabilir miyim?" numarasıyla uygulanan tedaviden habersiz "teyze"yi kandırıp bardaktan su içerdim:) Tastan yalamak çok yavaş, bitene kadar insan tekrar susuyor.


banushka

diğer harfler konusundaki gelişimi iyiyse çok da endişelenmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bazen r ler ile ilgili sorun dil ile ilgili olmayabiliyor.
ben 23 yaşıma kadar r leri tam olarak söyleyebileceğime inanmaya devam ettim. Ancak o yaşımda söyleyememe sebebimim dilim değil, damak yapım olduğunu öğrendim. gerçekten hırrrrr diyemem ama çok iyi hırrr diyormuş gibi yaparım. çoğu kişi anlamaz bile...


sule_bilge

ben de merak ediyordum ne zaman r leri söyleyebilecek diye.


ozgeozb

herhese çok teşekkürler. o zaman konuyu şimdilik rafa kaldırmaya çalışıyoruz :)Cevaplamak için Üye ol