Otizm şüphesi

egedenizi soruyor: 2

Merhaba, komşumun 33 aylık bir oğlu var.Neredeyse 3 yaşına girecek ama konuşamıyor,cümle kuramıyor.Tek tük kelimeler var söylediği. Tablet ve televizyona da çok maruz kalıyor ne yazık ki, uygun bir sekilde uyariyorum ama yine de vazgecemiyorlar anladigim kadariyla.Cocuk inanilmaz hareketli, yerinde hic durmuyor.Bu siralar vurmaya da basladi etrafindakilere, oyun kuramiyor.Oyuncaklarini kirmaya basladi, hicbir cocukla da iletisim kuramiyor.Kendisine seslendigimizde cogu zaman duymazdan geliyor.Kabizlik problemi had safhada ve tatli seyleri cok tuketip yemek yemedigini soyluyor komsum.Bir de sevdigi seyleri cignemeden yutuyor.Canı acıdığında cok fazla tepki vermiyor,ağlamıyor bile. Cok zor uyuyor, gece cok gec saatlerde zar zor uyuyormus.Bazı eşyalarina çok düskün oldugunu da söyleyince komşum iyice şüphelendim.En son dün bir araya geldik ve bir bardak çayı bile icemedik cunkü surekli benim cocuklara vurmaya calisiyordu ya da oyuncakalri yere carpiyordu.Otizm belirtilerine baktigim zaman supheleniyorum ama emin olmak da cok zor.Nihayetinde uzman degilim.Boyle bir durum varsa gec kalinmis olmasinsdan korkuyorum.Ustu kapali doktora goturmedisinin iyi olacagini soyledim ama pek orali olmadi ve goturmedi de.Konuyla ilgili bilgisi ,tecrubesi ya da fikri olan paylasabilir mi?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


SelmaOnurEmre

Kesinlikle doktora götürmeliler. Yaramaz, hareketli, bazı çocuk geç konuşur şeklinde düşünüyor bu tip çocukların ebeveynleri ama geç kalırlarsa da telafisi imkansız olabilir. Tablet ve TVyi derhal hayatlarından çıkarmalılar. Göz teması var mı çocuğun?


egedenizi

Coğu zaman göz teması kurmuyor.Kursa da uzun süreli olmuyor.Geç kalınmasından ben de korkuyorum.Ama acık acık söylemekten de çekiniyorum.
Cevaplamak için Üye ol