KiZima acilen uyumayı öğretmem lazım ama nasıl.

Puccanne soruyor: 9

Tecrübeli anneler yardımınıza ihtiyacım var.kizima bir an önce kendi kendine uyumayı öğretmem lazım ama nasıl???.gece cok sik uyanıyor siz deyin15 ben deyim 25 hatta hiç uyuyamiyor diye bilirim.ki kiZim cingozdur gözünü en ufak seye acar ve kapatmak imkansızdir gece uykusu bölünmesin diye uyanında ya meme veriyorum yada dizimde sallıyorum ama yinede uykuya dalmıyor yani diğer cocuklar gibi hiç baygin yatmadı.ne kadar çabalarsam cabalayim uyuyamiyor oda bu durumdan mutsuz cok üzülüyorum kizimi gece o halini gördükçe kendime kızıyorum uyumayı öğretmedim diye.esimle 1 aydır ayrı yatıyoruz çünkü kiZim yanımda yatıyor mecburen yanımda yatırıyorum cok sik uyanıyor beşiğine yatir kaldır kollarım kopuyor.yatak odamızda park yatağımız var ayriyetten de cocuk odası var cok isterdim odasında yatsın ama maalesef.simdi lutfen bana yardım ediiin gerekirse uzuuuun uzuuuun anlatın ama yeter ki yardım edin bitmiş durumdayım .:(((

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CokBilmis

Kitap okumaya zamanınız varsa 2 kitap tavsiye ederim: http://www.idefix.com/kitap/bilincli-bebek-aletha-j-solter/tanim.asp?sid=LCTOYEAF4B1BD23K15WM

ve

http://www.idefix.com/kitap/bebek-bakim-sorunlarina-mucize-cozumler-kitap-dvd-tracy-hogg/tanim.asp?sid=OETLSTY7NB4B4WY1RZHD

Bu sorunun tek çözümü var: Kızının ağlamasına katlanacaksın. Önce kendini hazır hale getir. Sonra uygulayacağın yöntemi seçersin.


aakin

Canım benim kızım da aynı durumdaydı. hala çok iyi uyuduğu söylenemez. Önce kendini suçlamayı bırak çünkü senin hatan değil bu durum. her çocuk farklıdır. çocukları mışıl mışıl uyuyan anneler kendilerine pay biçerle genelde :) benim kızım doğduğu günden itibaren uyumayı hiç sevmedi. burada 3 saatte bir emzirmek için uyandırmalardan falan bahsediyorlar şaşırıyorum çünkü benimki ilk doğduğunda 15 dakika uyurdu ve saat başı emmek isterdi. İşe başlayacağım zaman kendi kendine uyutmaya karar verdim ve tracy yöntemini denedim. sandığım gibi zor olmadı. çabuk alıştı. şimdi uykuya sallamadan maximum 5 dakikada geçiyor ama bu gece deliksiz uyuduğu anlamına gelmiyor tabi. yine sık uyanıyor ama o 30 kere ağlayarak uyanmalar geçti. en az 3-4 kere kalkıyor. bir de ben her ağladığında emzirmiyordum. gece aynı saatte 2 kere emziriyordum. 10. aydan beri gece beslenmesini de kesitk. uyandıkça su veriyorum tekrar dalıyor. bunun da faydasını gördüm. inşallah üstesinden gelirsiniz. kendini yıpratma bizimkiler de böyle büyüyecek. başka derdimiz olmasın.


eloskovecanuk

kendi tecrübelerimi yazayım. Bİraz uykuyu sevmekle ilgili olduğu kesin ama onun dışında öğretmek de gerekir senin de dediğin gibi..

Ela hep memede uyurdu, zaten kendini hiç sallattırmadı. bir süre sonra memede süt azalınca uykuya dalamadı ve ağlıyodu yatağa yatınca falan da..sonra biraz kucaka sallama gibi uyumaya geçmeye başladık, sonra onu da istemedi...En son bizim yatakta döne döne uyumayı seçti kendi..Ama bunu kendi buldu diyebilirim.

Bigün benim kollarımda derman kalmayınca yatağa koydum ne halin varsa gör gibilerinden:) emziğini de verdim ben de yanına oturdum.Arada masal anlattım şarkı söyledim falan.Tam 45 dakika mızıklaya mızıklaya yatakta döndü ve sonra birden ses kesildi:).Ertesi gece de böyle oldu flan derken artık aynı şekilde 5 dakikada uyuyor..

İlk başta mutlaka ağlayacaktır belki yırtınacaktır...Ama siz her seferinde belki kucağınıza alarak belki konuşarak onu sakinleştirin ve tekrar yatırın. Dediğim gibi bu belki 1 saat sürecek ama emin olun alışması da 2,3 gün alıcak.Yani bu şekilde haftalarca ağlamıycak. Gece uyandığında da aynı şeyleri yapmak lazım ama memeye alışan bir bebek için biraz zor...Gece emdiği meme sayısını da yavaş yavaş azaltmalısınız.Alıştıra alıştıra:)

Bir de gündüz uykusu ne kadar düzenli oluyorsa gece o kadar uzun uyuyo..Gündüz hep aynı saatte uykuya yatması gerek.Belki uyumasa veya 15 dakka bile uyusa düzen çok önemli..Bebekler düzeni sever...Bu arada çokbilmişin önerdiği Tracy Hogg kitabını öneririm bende...Ben tam uyguladım diyemem ama birçok şey var dikkate alma gereken, uyku, yemek ve başka şeyler...


Puccanne

Elosko kiZim cok cadı imkanı yok tek basına uyumaz yatağına koyuyorum hadi ben gideyim arkamdan bas bas bağırıyor yanında dürüyorum kucağına al diyor rahatlasın diye alıyorum bu şeferde gidelim diyor.emzik emmiyor.gece emme sıklığını mecburen sallayarak azalticam.gunduzleri en uzun uykusu 1 saat yoksa yarım saate veya 45 dk ya uyuyor.durum vaziyet buelifnazar

AĞLASADA GİTME BİR SÜRE BU ÇOK ZOR AMA EMİN OL İŞE YARIYOR.(TABİ KARNI TOKSA VE RAHATSIZLIĞI YOKSA YAP BUNU.)


CokBilmis

Hiçbir çocuk kendi kendine yatmaya razı gelmez. Alıştırmanız lazım.


asyaperi

uyku cocugun yapısıyla alakalı evet ama uyku rutını ve egıtımıde buyuk bır olcude fayda saglıyor ama ben uyku egıtımını yanı bır cocuga uykuyu ogretme yolunun aglaya aglaya yanına gıtme sonunda uyur oldugunu dusunmuyorum bahsettıgımız 9 aylık bır bebek ıhtıyacı anne oncelıkle gece beslenmesınden basla derım sonrakı asama uyku olmalı ben kızım 3 aylıkken gece beslenmesını kestım bır gunde degıl tabıkı 4 gun surdu kızkardesımden rıca ettım ve 4 gun yanımda kaldı 11 de emzırdım ve sabah 4 e kdr uyanık kaldık emzıgı bu donemde verdım en az aglatarak sabah 4 kdr emzıkle oyunla fon makınasıyla oyaladım 4 de emzırdım ve uyuttum 4 gunde alısmıstı bunu yaptıkrn sonra uykuya alıstırmak daha kolay olcaktır bır uyku rutını olustur bızımkını ornek verım yatma saatı 10 dıyelım 9 da odanıza gecın lamba kapalı gece lambası acık banyo masaj ardından kısa bır nınnı ve meme genelde memede uykuya dalardı dalmıyorsa emmesı bıttıkten sonra uyutma seklıne karar ver ama bu surecte zaten uykusu sorunlu olan bır bebegı yatagına koydugun zaman aglıcaktır ben yuzu bana donuk bacaklarını acarak kafasını gogsume yaslardım nınnı soylerken uyurdu halada boyle uyuyor bnm ıcın yataga koyup kendı kendıne uyuması sorun degıl onemlı olan hangı sekılde uyumak ıstıyorsa o sekılde uyuması ama gece boyunca uyanmaması suan bazen bır kere uyanıyor ama genelde sabah kdr uyuyor hıc bır zamanda hangı yontemı denedıysem 8 de yatan bır bebegım olmadı suankı yatma saatımız 10 30 acıkcası cokda dert etmıyorum demekkı o saatte uykuya hazır hıssedıyor kendını uyku egıtımı verırken bebegınızın duygularını ve ıhtıyaclarınıda goz ardı etmeyın derım


CokBilmis

@ nergiskokusu: Çocuklar da yetişkinler gibi değişik karakterlerde oluyor. Nasıl ki sakin yetişkinler varsa, doğuştan sakin bebekler de var elbette. Ama sakin insanların genel nüfusa oranı nedir? Sakin bebeğe denk düşme ihtimaliniz de odur.

Ayrıca "Bazı bebekler kendi kendine uyur" demenin soru sahibine de bir faydası yok. Soru sahibi çoğu bebeğin kendi kendine uyumadığını, kendi kendine uyumanı  öğretilebilir bir şey olduğunu fark ederse, uyku eğitimi vermeye daha kolay ikna olur diye düşünüyorum.

Ayrıca ben de çok sakin bir bebektim ve şimdi de sakin ve neşeli bir insanımdır. Ama bunun da çok dezavantajını yaşıyorum. Ve kızımın karakteri bana benzemediği için, sakin ve uysal olmadığı için çok memnun olmuştum. Kızının yerine kendimi koyuyorum ve seni de annem yerine koyup şunu söylemek istiyorum :)

1. Bazı sakin karakterli bebekler sonradan karakter değiştirirler. Eğer ileride (2 yaş döneminde, ilkokul çağında ya da ergenlikte) asi bir karaktere bürünürse, lütfen anlayışlı yaklaş. "Ne oldu benim çocuğuma?" deme. Bırak bu dönemin keyfini sürsün. Her zaman "uyumlu" olmak o kadar zor ki! :)

2. Bazı sakin karakterli bebekleri ise hep öyle sakin giderler. Bu nedenle duygularını ve isteklerini belli edemezler. Mesela diğer bebekler sadece daha fazla ağladıkları için daha fazla ilgili, daha fazla kucak, daha fazla ten teması alırlar. Sakin bebekler ise kendi kendilerini oyalayabildiklerinden daha çok kendi hallerine bırakılırlar. Sen de bu yanılgıya düşme. Kızının kendi kendine uyuyabilmesi, anne kokusu ile uyumak istemediği anlamına gelmeyebilir. Henüz küçük tabii, bu ayırımı yapman zor olur. Ama dillendikçe duygularını ifade etmesi için teşvik et lütfen. Yüksa ömrünün sonuna kadar gülümseyen, neşeli ama diğer duygularını ifadede zorlanan bir insan olabilir.

Sakin bebek annesi olmak kolay ama sakin çocuk annesi olmak, duygusal anlamda farklı bir efor gerektirir. Anneme anlatamamıştım zamanında, sana anlatayım bari... Döküldüm, rahatladım valla :)


yagmur_nehir

Merhaba uykusuz hergece baslikli yaziya yazdim onu okursaniz belki faydasi dokunabilir ;)


Cevaplamak için Üye ol