1 yaş- Korkular başladı :(

busraa soruyor: 1

Oğlumda son günlerde bazı korkular peydahlandı.

Örneğin
  • geçenlerde peluş kuklasını tersine dönmüş -içi dışına çıkmış- iç dikiş ipleri görünüyor (siyah renkte) vaziyette görünce çok korktu.Bence, böceğe benziyordu o halde. ama oğlum, daha önce böcek görüp ondan korkmadı.
  • Çamaşır dolu sepetin yanından geçemedi dün, mesela.Çığlık çığlığa kucağıma çıkmak istedi.
  • Az önce de dolabın kapağını açmış yemek takımının tabaklarına bakarken, tabağın üstündeki balık deseninden korktu.Ben tabağı elime alıp, "bak balık bu, çok güzel değil mi" diye anlatırken o  da bir şeyler söyledi, ardından balığa dokunup tekrar kaçtı :S İlk defa korktuğu nesneyi ona yaklaştırıp açıklama yaptım(1).Öncekilerde, korktuğu şeyi hemen yok etmiştim(2).

daha önceden görüp korktuğu bir şeye benzetmiş olmalı diye düşünemiyorum; çünkü, öyle bir şey olmadı. TV izlemiyor, hayvanlardan da korkmuyor.

Korku çocuk gelişiminin doğal bir süreci,  fakat 13 aylıkken bunu yaşamak erken gibi geldi bana.
1 yaş anneleri, sizler de benzer durumlar yaşıyor  musunuz? 
sizce yaklaşım olarak (1) mi, yoksa (2)mi tercih edilmeli?

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


gullika

büşra biz de aynı şeyleri yaşadık ama inan çok kısa bir dönem ve geçiyor.Nehir en çok ses çıkaran nesnelerden korkardı,annem gelmeden elektrik süpürgesi açamadım birkaç ay.Yaklaşım olarak da elektrik süpürgesini sürekli görebileceği bir yere,koridora koydum sürekli orda durdu uzunca bir süre ve kucağıma alıp bak beraber dokunalım korkulacak hiçbir şey yok dedim sürekli.Zamanla görmezden gelmeye başladı.Hepsi bir dönem ve geçiyor inan
:)Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uyaran eksikligi-otizm 1

nonserveam 2Y
Son: hande,

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 11

Ella ertesi gün hapı ve emzirme 3