Yeşilbahçe anaokulu hakkında?

kedidirkedi soruyor: 6

Merhaba,

İhlas Marmara Evleri'nin oradaki Yeşilbahçe Anaokulu ile ilgili bilgi sahibi olan, çocugu/yakını o okula giden var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


karabey

Eğitim gerçekten çok çok önemli. Çocuğumuzu emanet ettiğimiz elleri çok iyi araştırmalıyız. Biz iyi araştırmadan sadece bir arkadaşımızın tavsiyesi ile Yeşil Bahçe anaokulu na çocuğumuzu sadece 2 gün verdik ve gerçek yüzlerini gördük.

Okul seçiminde şunlara bakmalıyız.
1. Öğretmenleri tanıyın. Kaç aydan beri çalışıyor. ( dikkat edin yıl değil - hiç olmazsa aya bakın )
2. Öğretmenler 2 - 3 ayda bir maaş günlerinde işi bırakıyor mu?
3. Pazarlık yapınca fiyatı hemen 1000 tl den 550 tl ye iniyormu? iniyorsa uzak durun.

8 ekim 2012 tarihinde 3 yaşındaki kızımız Zeynep Meliha' yı İhlas Marmara Evleri - Yakuplu'da bulunan Yeşilbahçe anaokulu na verdik. İlk ay ödemesi, 1 yıllık kırtasiye bedeli ve okul kıyafeti için kredi kartı ile 1200 TL ödedik. 
Kızım ikinci gün çok yüksek ateşli ağır bir hastalığa yakalandı ve 2. cü gün yönetim ile görüşerek okuldan aldık. Okul müdürü - sahibi Derya hanım, kredi kartı iadesinin 1 ay sonra yapılabileceğini söyledi. 
1 ay dolduğunda, bugün 12 Kasım 2012 de kendisini ziyaret ettik. İlgili kurumlara çocuğun bildiriminin yapıldığını, faturasının kesildiğini, bu yüzden 1 aylık ödemenin iade edilemeyeceğini, kırtasiye alınmış olduğunu, okul üniforma nakışa sipariş edildiğini, sonuç olarak hiç bir para iadesinin yapılamayacağını söyledi. Faturamızı istedik yok, kitaplarımızı istedik - yolda, kıyafetlerimizi istedik nakışçıda cevabını alınca Maliye Ve MEB şikayet edeceğimi söyledim.
Sorunuz olursa 0541 876 2803 ten ulaşabilirsiniz.


karabey

Not: bu mesajı bilgisayarımda dikkatle yazıp, buraya yapıştırmak istedim. Yazı anlayamadığım bir şekilde aşağıdan yukarıya doğru sıralandı.


tarik123

MERHABA ,

ANAOKULU SEÇİMİ YAPARKEN ÖNCELİKLE BİR OKULA ANNE VE BABANIN BİRLİKTE GELİP OKULU GEZMELERİ , SEÇİM YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖĞRETMEN DİPLOMALARI VE ÖĞRETMENİN MEZUNİYET BÖLÜMÜ , YEMEK MENÜSÜ , ORTAMIN NEZİH VE DÜZGÜN ŞARTLAR ALTINDA OLUP OLMADIĞI , EĞİTİM PROGRAMI VE TC. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA AİT BİR KURUM OLUP OLMADIĞI GİBİ KONU BAŞLIKLARINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

BİZ KARABEY NICK Lİ BEY EFENDİNİN BAHİSTE BULUNDUĞU OKUL SAHİBİYİZ. BU BEYİN EŞİ OKULUMUZA HALA KAYITLI OLAN BİR VELİMİZİN TAVSİYESİ ÜZERİNE GELİP , OKULUMUZU GEZİP , EĞİTİM SİSTEMİMİZ VE İŞLEYİŞİMİZ İLE İLGİLİ BİLGİ ALIP OKULUMUZU ÇOK BEĞENDİĞİNİ SÖYLEYEREK ÇOCUĞUNUZU OKULA KAYDETTİRMİŞTİR. BU BEY KIZININ OKUL KAYDINDA VE VELİ TOPLANTIMIZDA OKULDA BULUNMAYARAK ZATEN ÇOCUĞU İLE NE KADAR ALAKADAR OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR. ( bir velinin anne yada baba çocuğunun okuluna sadece hesap işleri ile ilgili gelmesini normal bir zamanda hiç uğramadan bir de okul ile ilgili yorumlarda bulunmasını kurum olarak kınıyoruz.)

YAPMIŞ OLDUĞU SUÇLAMALAR İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ HAKKIMIZ SAKLI OLMAKLA BİRLİKTE SİZ SEVGİLİ SİTE ÜYELERİNİ DE UYARMAK İSTEDİK.

BİR OKULU SEÇERKEN ÖNCELİKLE DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ KONULAR İLE İLGİLİ SİZLERE YUKARIDA GEREKLİ ÖZELLİKLERDEN BAHSETTİK.

CEVAP HAKKIMIZI KULLANARAK SAYIN KARABEY

* ZATEN EĞİTİM SEZONU EYLÜL 17 İTİBARİ İLE BAŞLAMIŞ BULUNUP VE KADROMUZDA HİÇ BİR ELEMANIMIZ DEĞİŞMEMİŞTİR. ( zaten veli toplantısına katılsanız görüp tanışırdınız buda ayrı bir soru işareti )

* OKULUMUZ KAMERA KAYDI ALTINDADIR. İLGİLENİPTE TANIŞMA GİBİ BİR LÜTUFTA BULUNMUŞ OLSANIZ ÇOCUĞUNUZUN ALMANCA VE İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİNİ ZATEN TANIR VE GEREKLİ İLETİŞİMİ KURARDINIZ. ( eşinizin veli toplantısında öğretmenleri ile tanıştığını ve her gün çocuğunu alırken öğretmenlerimize övgüler yağdırdığını unutmayalım ki bunlardan haberiniz yok herhalde .)

* ÇOCUĞUNUZU OKULDAN ALMIŞ OLABİLİRSİNİZ NASILKİ KAYIT YAPTIRIRKEN BİR ÇOK EVRAK İMZALAYIP KAYIT DİLERKÇESİ VERİYORSANIZ OKULDAN ALACAKSANIZ SEBEBİ İLE BİRLİKTE DİLEKÇENİZİ KURUMUMUZA BİLDİRDİNİZMİ? ( farklı konular ile ilgileneceğinize önce bunu araştırıp öğrenseydiniz YADA kurumumuza gelip insan gibi oturup konuşarak yapılması gerekenleri sorsaydınız keşke ) biz uyaralımki farklı kurumlarda bunu yaşayaarak kurumu sıkıntıya sokmayınız.

* KIRTASİYE ÜCRETİ HER VELİDEN TÜM ÇOCUKLARIN MALZEMLERİ AYNI OLSUN BİRBİRLERİNİ KISKANIP ÇEKİŞMESİNLER VE SİZ VELİLERİMİZİ KIRTASİYE KIRTASİYE KOŞTURUP FAZLA FİYATLARA ALMAYIN DİYE TOPTAN ALINAN BİR ÜCRETTİR. ( burada art niyetli düşündüğünüzde ortadadır zaten )

* KURUMUMUZA RANDEVU ALMADAN GELEREK Kİ GELEBİLİRSİNİZ BİRDE ÖĞRETMENİMİ DERSTEN ÇIKARIP MALZEMELERİNİ TESLİM ETMESİNİ TALEP EDERSENİZ TABİKİ EĞİTİME ÖNEM VEREN BİR KURUM VE KURUCU OLDUĞUMUZ İÇİN BUNA MÜSADE ETMEYİZ. BİZ SİZE HAZIRLANMASINI VE AKŞAM UĞRARSANIZ ALABİLECEĞİNİZİ ZATEN SÖYLEDİK AMA USLÜBÜNÜZ VE TAKINTIDIĞINIZ DİL DEN DOLAYI DİNLEME GİBİ BİR LÜTUFTA BULUNMADIĞINIZ İÇİN ANLAMADINIZ SANIRIM.

* OKULUMUZ VASITASI İLE ALMIŞ OLUNAN EŞORFMAN VE KIRTASİYE KİTAP VS. GİBİ MALZEMELER SİZLERE TESLİM EDİLECEKTİR. LAKİN SİZ BUNU BEKLEMEYİP BENİM YÖNETİMİME SAYGISIZCA İTAMLAARDA BULUNUP ÇALIŞANLARIMA BAĞIRDINIZ. BUDA SİZİN GİBİ BİR BEYE EFENDİYE YAKIŞMAMAK İLE BİRLİKTE ÇOCUKLARIMIZ AÇISINDAN DA RAHATSIZLIĞA SEBEP OLABİLİRDİ. ŞİMDİ SORUYORUM HANGİ BABA YADA ANNE KENDİ ÇOCUĞU OYUN ODASINDA OYNARKEN VE GAYET MUTLU BİR POZ SERGİLERKEN VE GÖRÜŞME İÇİN BEKLEYEN 2 VELİMİZDE BUNA ŞAHİTKEN " ÇOCUĞUM ZATEN OKULUNUZU HİÇ SEVMEDİ GELMEK İSTEMİYOR " DERSE BİR KİŞİ BUNA İNANABİLİR. ÇOCUĞUNUZ BİZİM OKULUMUZU YADA HERHANGİ BİR ÇALIŞANIMIZI SEVMEMİŞ OLSAYDI VE BURADA KÖTÜ ZAMAN GEÇİRSEYDİ , TUTSAYDINIZ BAKİYİM ONU OYUN ODASINDA TUTABİLİYORMUYDUNUZ. YANINIZDAN AYRILMAZDI BİLE . AMA SİZ KARALAMA İÇİN ÇOCUĞUNUZUN TAVRINI BİLE FARKLI SERGİLEYEBİLECEK BİR BABASINIZ DEMEKKİ. LÜTFEN ÇOCUĞUNUZUN PSİKOLOJİSİ İÇİN ONUN NAMINA KONUŞUP ONUN SÖYLEMEDİĞİ ŞEYLERİ SÖYLEYEREK ÇOCUĞUN KİŞİLİK HAKLARINA VE RUH SAĞLIĞINA İTAMDA BULUNMUŞ OLMAYINIZ. ( Nacizhane bir tavsiye )

* OKULUMUZUN ÜCRETİ 750 TL OLUP EŞİNİZİN TANIDIK VASİTASI İLE GELDİĞİ İÇİN VE MADDİ DURUMUNUZUN İYİ OLMADIĞINDAN BAHSETTİĞİ İÇİN BİZLERİNDE OKUL AİDATINI 550 TL YE DÜŞÜRMESİ İYİ NİYETTİR. ( demekki kimseye iyi niyet göstermeden samimiyete inanmamak gerekirki sizler buna iyi bir örneksiniz. )

* 3 YAŞINIZDAKİ KIZINIZ BİRİNCİ GÜNÜ AKŞAM OKULDAN GÖNDERİLİRKEN GÜLE OYNAYA GİDERKEN VE EŞİNİZ SINIF ÖĞRETMENİNE TEŞEKKÜR EDERKEN SİZ OLMADIĞINIZ İÇİN SANIORIM AKŞAMI KONUŞMALARI SİZİN TARAFINIZDAN YİNE BİR UYDURMACA YADA KARALAMADIR.

TAKDİR EDİLİRKİ ÇOCUKLARIMIZ BAZEN ANNE BABAYI YILDIRMA POLİTİKASI UYGULAAYARAK BİR ÇOK ŞEY İSTERKEN YADA YAPARKEN HAYAL GÜCÜNÜ KULLANARAK SÖYLEVLERDE BULUNUYOR. ( bu konu ile ilgili kaynak kitapları okursanız mutlaka faydasını göreceksinizdir.)

* 2. GÜN ÇOCUĞUNUZ OKULDAYDI VE ATEŞLİ DEĞİLDİ. OKUL KAYDIMIZDA VARDIR.

* OKULUMUZDA TÜM VELİLERİMİZDEN TEYİT EDEBİLİRSİNİZKİ MİKROBİK DERİ ENFEKSİYONU OLAN BİR ÇOCUK OLMAMIŞTIR. BU GİBİ DURUMLARDA ÇOCUĞU ZATEN OKULA ALMAZ VE VELİLERİMİZEDE GEREKLİ ÖNLEMLERİNİ ALMALARI İÇİN UYARIDA BULUNURUZ. HİÇ BİR HHASTALIK OLMAYACAK DEĞİLDİR. TABİKİ ÇOCUKLAR DÖNEM DÖNEM HASTALANIYOR. AMA SİZİN DEDİĞİNİZ Gİ,İBİ OKULDA DEĞİLDE EVLERİNDE BU GİBİ HASTALIKLARINI GEÇİRİP DOKTOR RAPORU İLE OKULA DÖNÜYORLAR. SANIRIM SİZ BU KADAR ÖZVERİLİ OLMAYIP BÖYLE BİRŞEY BAŞINIZA GELDİĞİNDE OKULA GÖNDERECEKTİNİZKİ BU ŞEKİLDE DÜŞÜNÜYORSUNUZ. DEMEK OLUYORKİ BUDA SİZİN KARALAMANIZ VE UYDURMANIZDIR.( bu konu ile ilgilide ayrıca tüm haklarımız saklıdır ve kullanılacaktır.)

* OKUL MÜDÜRÜ DEDİĞİNİZ KİŞİ ZATEN KURUM SAHİBİDİR. ( BUNDAN BİLE HABERİNİZ YOK )

ŞİMDİ BU MADDELERDENDE ANLAŞILDIĞI ÜZRE ÖNCELİKLE ANNE BABAYIM DİYEN İNSANLARIN KENDİLERİNİN GERÇEKTEN ÇOCUKLARINI DÜŞÜNEN BİR ANNE BABA O0LUP OLMADIKLARINI İYİ ÖLÇMELERİ LAZIM BU BİR. AYRICA ÇOCUĞUNU OKULA ATIP GİTMEKLE ÇOCUĞA VELİLİK OLMAZ BU İKİ.

AYRICA UYDURMA VE DÜZMECE YAZILARLA DEĞİL, EĞER BİRİ YADA BİR KURUM HAKKINDA YORUMDA BULUNACAKSANIZ ÖNCELİKLE İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRIĞP ORTALIĞI KARIŞTIRMAK VE GEREKSİZ YAZILAR YAZMAK YERİNE İSPATLARINIZ İLE KONUŞUN . BU YAZINIZI OKUYAN İNSANLARIN İSPATLARINIZZI GÖRMEK İSTEYECEKLERİNİ DÜŞÜNERSEK NE İLE İSSPAATTA BULUNACAĞINIZI ÇOK MERAK EDİYORUZKİ

EĞER BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZİN İSPATINI İSTEYEN ANNE BABALR YADA SİZ VARSANIZ İSPATLARIMIZ LA BURADAYIZ. SİZE BİZDEN BİR İNSANLIK DERSİ OLSUN Kİ BİRİNE BİR ŞEY SÖYLEYECEKSENİZ ÇAMURU HANGİ DUVARA ATTIĞINI VE ÇAAMURUN ASLI OLMADIĞINDA İZ BIRAKMAYACAĞINI BİLMENİZZ GEREKİR. BUDA SİZİN LAFLARINIZIN ASLI ASTARI OLMADAN SÖYLEDİĞİNİZ ZIRVALIKLARIN KANITIDIR.

İYİ GÜNLER .

KONU İLE İLGİLİ İLETİŞİM KURMAK İSTEYENLER VARSA BİZE 0531 981 04 88 NOLU TELEFONDAN ULAŞIP BİLGİ ALABİLİRLER. LÜTFEN OKUYAN SİZ VELİLER ANNE BABALAR BİR KONU İLE İLGİLİ YAZILAN ÇOK YAZI VAR AMA HERKEZ KENDİ SAHASINDAN BAKMAKTA OLDUĞU İÇİN BU SİTEYE DÖKTÜRÜP DURMUŞ . MUTLAKA HAKLI OLANLAR VARDIOR. AMA HAKSIZ OLAN KİŞİLERE VE ONLARIN YAPPTIĞI KARALAMALARA BURADA YER VERMEYELİM . SEVGİ VE SAYGILARIMIZLA .


tarik123

Anaokulu seçmek hiç de kolay değil. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta var: Öğretmen kadrosu, eğitim sistemi, kurumun fiziksel özellikleri...

OKULUN BAĞLI OLDUĞU İLGİLİ BİRİM HANGİSİ BUNA BAKILMALI , KREŞ -GÜNDÜZ BAKIM EVİ - YETENEK GELİŞTİME MERKEZİ- vs... ADI ALTINDA MİLLİ EĞİTİME BAĞLI OLMAYAN KURUMLAR DA MEVCUTTUR.

Okul girişinde, giriş/çıkışları kontrol eden bir görevli bulunmalı.
Okul personeli ilkyardım eğitimi almış ve acil durumlarda ne yapacaklarını biliyor olmalı.


Duman uyarı cihazı ve yangın merdiveni olup olmadığı kontrol edilmeli.
Eğitim ortamının nasıl düzenlendiği çocukların yapacağı tüm etkinlikleri etkiler. Sınıflar aydınlık olmalı, her çocuğun kişisel eşyasını kaldırabileceği, kendisinin rahatlıkla ulaşabileceği, etiketlenmiş bir dolap sağlanmalı, sınıf birkaç belirgin köşeye ya da ilgi merkezlerine bölünmüş olmalı (evcilik, kitap, sanat, blok, masa oyunları, bilgisayar, inşaat, müzik, tabiat vb.). Köşelerde bulunan uygun malzemeler, çocukların erişebileceği, açık, ulaşılabilir raflara yerleştirilmiş olmalı. Çocukların enerjilerini atabilecekleri ve temiz hava alabilecekleri bir bahçe gerekli.
Eğitim yaklaşımında bireysel yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Ayrıca gün içinde çocukların yalnız, grup ve bütün sınıfın bir arada olacağı etkinliklere imkân tanınıyor olması veliler tarafından gözlenmesi gereken bir göstergedir.


Veliler okula ilk ziyaretlerinde bu ilişkiye ilişkin bazı sinyaller alabilirler.
Okulöncesi eğitiminde kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden biri öğretmen-çocuk ilişkisinin tarzıdır.


Okulöncesi eğitim kurumlarında öğretmen başına düşen çocuk sayısı ve sınıfta bulunan çocuk sayısı. 3-6 yaşta öğretmen başına 12 çocuk, 3 yaşa kadar öğretmen başına 4 çocuk ve bir sınıfta iki yetişkin eşliğinde 20 çocuktan fazla bulunmamalı.
Kurumda rehberlik hizmeti verilmeli.


Okul müdürü deneyimli mi ve Okulöncesi psikoloji bölümünde lisans eğitimini tamamlamış mı ?
Okul kadrosunun aynı kurumda ne kadar süredir çalıştığı öğrenilmeli.
Öğretmenin alanda eğitimi ve deneyimi.
konusundaki tavsiyelerimiz şunlardır.

BİZ ANAOKULU. HİZMETİ VEREN BİR KURUM OLARAK ebeveynlere anaokulu seçerken dikkat etmeleri gerekenlerden bazıları, kaliteli bir okul seçmeleri konusunda kısaca dikkat etmeleri gereken konuları elimizden geldiğince belirtmek istedik.


Anne-babalar için çocuğunu bir okul öncesi eğitim kurumuna yerleştirmek hiç de kolay değildir. ”Güvenli bir yer mi? Çocuğuma iyi bakacaklar mı?, Neler öğrenecek?, “Mutlu olacak mı?” “Nasıl bir eğitim kurumu düşünülüyor?”, “Kurumu tercih etmede öncelikler neler olacak?”, “Eve yakın olması mı, yabancı bir dil kazandırması mı?.”gibi cevaplarını aradıkları çokça soru, etraflarındaki kişilerden farklı okullara yönelik duydukları olumlu-olumsuz bilgiler ile kafaları oldukça karışık. Velilerin okulları ziyaret etmeleri, kurum yönetici ve öğretmenleri ile görüşmeleri, belirledikleri soruları sormaları ve okulda gözlem yapmaları sağlıklı bir karar verebilmeleri için önemli.

Çocuklarını dil eğitimi veren anaokullarına yollayabilmeleri gerekir.
Çocuklarımız pek çok sözcük öğrendiler ve telaffuzda büyük ilerlemeler kaydettiler. Basit cümlelerle iletişim kurabiliyorlar. Konuşmaları, masalları, şarkıları anlayabiliyorlar. Bağlamdan kelimelerin anlamını çıkarıyorlar.
Nasıl bir sonuç aldınız?
Çocuklar günün büyük bir kısmını İngilizceyi araç olarak kullanarak öğrenirler. Birçok kazanım öğretilirken İngilizce kullanılır ve İngilizce ayrı bir ders değildir. İngilizce öğretmenleri normal bir okul öncesi öğretmeninin uyguladığı tüm aktiviteleri İngilizce o dilde gerçekleştirir. “Hikâyeler okur, resim ve el işi çalışmaları yaptırır, proje çalışmaları yaptırır, sosyalleşme ve motor beceri gelişimini izler ve çocukları çocukluk döneminin bir sonraki gelişim aşamasına yönlendirir.
Uzmanlara göre yabancı dil öğrenmeye başlamak için ideal yaş 3-4. Okulöncesi eğitim çağında yabancı dil eğitimi alma şansı olmayanlar içinse ebeveynlere iş düşüyor. Çocuklara her iki dilde kitap okumak, şarkılar öğretmek yabancı dil öğretmek için en güzel yollar.
3-4 yaşındaki çocuğunuza yabancı dilde şarkı öğretin


kedidirkedi

Soruyu soralı 2 ay olmuş.


Bu çevrede okul ararken fiziki şartların yanı sıra okulun hangi ilkelerle eğitim verdiği de bizim için çok önemli bir kıstastı. İhlas Marmara Evleri ve yakın çevresinde çocugunuzun kutlu doğum haftası yerine Atatürk haftasını kutlamasını tercih ediyorsanız maalesef seçenekleriniz sınırlı. Seçeneklerden diğerlerinin de fiziki şartları uygun olmadıgından dolayı tercihimiz Yeşilbahçe Anaokulu'ndan yana oldu.

 Evet, eğitim yılının ilk zamanlarında bir takım aksaklıklar yaşandı; evet, formalarda gecikme oldu ama ortada kötü bir niyet oldugunu düşünmüyorum. Çocuğumun öğretmenini çok sevmesi ve okuluna severek gitmesi benim için en önemli şey. Öğretmenler değişebilir, formasız da okula gidilebilir. Can sıkıcı olabilirler ama bunlar telafisi olabilecek konular. Fiziki şartları mükemmel okullar da gördük ancak yöneticileri güven veremediler, çok beğenerek çocuklarını gönderdikleri okullarda öğretmenlerin çocuklara karşı kötü konuşmalarına bagırmalarına şahit olan arkadaslarımız oldu. Yeşilbahçe Anaokulu kusursuz değil belki ama çocukların eğitimi için özveriyle çalışan yöneticileri ve sevgi dolu öğretmenleri var. Dediğim gibi her şey yerine gelir ama çocugunuzun psikolojisine verilen zararların telafisi çok zor.

 Gönül istiyor ki her şey dört dörtlük olsun ama inanın o milyarlar verilerek gönderilen meşhur zincir okullarda çocuklarını okutan arkadaslarım da var ve onlar da başka şeylerden şikayet ediyorlar. Örneğin sırf çok parça olsun diye işlevi olmayan ve fazla parçalardan oluşan fahiş fiyatlı okul formaları ve alternatif sunulmayan ve alınmaya mecbur bırakılan eğitim materyalleri gibi. 

Umarım siz de arzu ettiğiniz gibi bir okul bulur, çocugunuzu içinize sinen bir okula gönderirsiniz.


cocuktutkunu

orada çalışmış bir öğretmen olarak söylüyorum sakın oraya cocuklarınızı yollamayın Cevaplamak için Üye ol