uyumuyor acaba doymuyormu

esma2012 soruyor: 7

kizim bi türlü uykuya dalamiyor diyorumki acaba doymuyormu yani doymadigi icin uykuya dalamiyo olabilirmi'? sonra diyorumki doymuyor olsaydi aglardi ama aglamiyorda. geceleri cok güzel uyuyor acaba gecemi bütün uykusunu aliyor. gündüz uyumadigi icin biraz keyifsiz ne yapicam bilmiyorum. yaninda yatiyorum oda olmuyor kucagimda uyutuyorum 5-10dk sonra gene kalkiyor tam uykuya dalamiyor. ben kizimi tek basima büyütüyorum yani ailem uzakta lütfen bana akil verin

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fistikcik

Kızım da ilk haftalarda gündüzleri bazen 5 dakika sonra uyanıverirdi, en uzun uykusu 30 dakikaydı... Sütüm göğüslerden taşacak kadar boldu, siz de lütfen sütünüzün yetersiz olduğunu düşünmeyin. Bebeğiniz istediği zaman emzirmeye devam edin, ilk 3 ay içinde bebekler memeyi sadece açlıktan değil, anne karnındaki ortamı hatırlattığı, kendilerini güvende hissettirdiği için de istiyorlar. Siz de bu güveni ona her istediğinde sunun.

Anne karnını hatırlatan ortamlar uykuları da biraz uzatıyor. Mutlaka duymuşsunuzdur saç kurutma makinesi sesinin bebeklere etkisini... Anne karnında sürekli saç kurutma makinesinin çıkardığına benzer bir ses duydukları için doğduktan sonra da aynı sesi arıyorlar. Biz tatlı kızımın uykularını uzatmak için böyle bir çözüm bulmuştuk. Odanın bebeğe uzak bir köşesinde saç kurutma makinesi çalıştırıyorduk. Makina çalıştığı sürece uyuyordu, ama kapatır kapatmaz gözlerini açıveriyordu ! Yarım saatten fazla makineyi çalıştırdığımı bilirim... (Internetten saç kurutma makinesi sesi de indirmiştim, ama gerçeği kadar etkili olmamıştı). Anne kalp atışı sesi, su sesi, okyanus sesi de işe yarıyordu, ama en etkilisi saç kurutma makinesiydi.

Bugün o döneme geriden bakınca bir şeyi daha anlıyorum. Evet sütüm boldu, bu açıdaan bir sorun yoktu. Ama kızım çok küçük olduğu için küçük çenesi yoruluyor, tam ememeden uyuyakalıyordu. Midesi tam dolmadığı için de 5 dakika sonra uyanıveriyordu. Buna engel olmak için bebeğinizin 5 ya da 10 dakika emip uyumasına izin vermeyin. Her göğüste en az 20 dakika emsin. Uyumaya meylettiğini görürseniz avuç içlerini oğuşturarak, ağzının kenarına dokunarak, ya da dik duruma getirerek uykusunu açın. En az 20 dakika emmeye devam etsin. (Daha fazla da olabilir, eğer istiyorsa). Diğer göğse hemen geçirmeyin, bir göğsü tam anlamıyla boşaltsın. Böylece sadece su ve şeker ağırlıklı olan ilk sütü değil, yağ ağırlıklı son sütü de alır, daha iyi beslenir. İstiyorsa her emzirmede bir göğsü emebilir, diğerine geçirmek şart değildir. Aksine, 10 dakika sonunda diğer göğse geçerseniz bebek son sütü alamayabilir.
Sevgiler


esma2012

fistikcik kizim bi gögüsümü 10 dk emiyor diger gögüsümü 1saat sonra aliyor onuda 8-10dk emiyor zaten gögüsümü kendisi birakiyor zorla veremiyorum dogudundan beri öyle. yani doydugundan eminim yoksa aglardi


ema

Bende de saç kurutma makinesi işe yaramıştı ağlamasını onla durduruyordum.4.aya kadar saç kurutma makinemiz çalışıyordu özellikle uykuya geçiş sürecinde.


sevcanvet

fistikcik ne güzel bilgiler vermişsin.. ben elektrik süpürgesini 3. ayda keşfetmiştim :(( bu arada ben hatırlamıyorum ama gaz ilacına ne zaman başlanıyordu, ben nutra harveys verince biraz olsun rahatlamıştım..


ema

Oğlumu ağlaması durmayınca dra götürmüştük neden ağlıyor diye dr çok gazı var demişti ve gaz ilacı colinox'a oğlum 17 günlükken başlamıştık.


nihal38

OH BE YALNIZ DEĞİLMİŞİM!! bende saç kurutma makinesi kullanıyorum,hemde çok işime yarıyor..hatta Onur için yeni birtane aldık,tepe tepe eskitiyor :)

Şuan gece 3,benim yaramaz uyumuyor dizimde sallıyorum ve saç kurutma makinesi çalışıyor malesef..Bunun alışkanlık haline gelip kendi kendine uyuyamaması gibi korkularım var ama bir okadar da çaresizim,kurutma makinesi tek silahım

bu durumu;bebeği beşiğe koyar koymaz uyuyan anneler pek anlayamaz :p

esma2012 en azından gece sende bebekte kaliteli uyursanız gündüz idare edersiniz
şükret bence :))


ema


nihal38 merak etme bir zaman sonra saç kurutma makinesinle uyumuyor gürültü rahatsız ediyor onu o zamn kendi kendine uyumayı öğretebilirsin ben çok geç kaldığım için artık işe yaramıyor hareketlenince yatakta durmuyor çünkü.
Cevaplamak için Üye ol