işe başlıyorum ek gıdaya başladım ama için acıyor:(

julide soruyor: 10

 
merhabalar, benim 9.9.2009 doğumlu 5 aylık bir kızım var. 1 martta işe başlayacak olmam nedeniyle sütüm olmasına rağmen ek gıdaya başladım. bir de kızımın bağırsak florası bozulduğu için doktor yoğurt ve gaz maması yedirmem gerektiğini söyledi. oysa ben 6 ay boyunca sadece anne sütü vermek istiyordum. şimdi kızıma sabahları cici bebe, öğlenleri elma püresi, akşam üzere yoğurt, gece yatarken de pirinç unu veriyorum.. aralarda da tabii emziriyorum. fakat elma püresini verdikten bir saat sonra kaka yapıyor ve elma gibi kokuyor kakası. acaba hazmedemiyor mu???

bu arada ayrılık acısı çok kötüymüş..kızım hep emmek istiyor nasıl bırakacam ben bilmiyorum...  ben yokken zorlanmaz mı, durur mu acaba??? 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


annecugun

siz dunyada emin olun ilk degilsiniz ve sizden daha erken ayrılmak zorunda kalanlarda var, hic birsey olmaz yeter ki siz bu yaklaşımınızı bebege hısseuırmeyin. Okurken ben uzuldum bebek annesi boyle olunca uzulmeyecegi varsada uzulur


zeynepanne

ben 2 çocuk annesiyim. ilk kızım 1.5 aylıkken haftada 2 yarım gün, 3 aylıkken fulltime olarak çalışmaya başladım. ikinci kızımda da yaklaşık 4 aylıkken başladım. ben de ağladım, benim de çok içim acıdı ayrılırken. bebeğini bırakmak hiç kolay bir iş değil. ama geçecek. herşey düzene girecek. alışacaksın.
ilk 1 hafta zor geçecek, sonra tempoya alışıp çarkların arasına girdikten sonra nasıl geçtiğini anlamayacaksın bile.
işyerinde sütünü belli aralıklarla sağman gerek ki devam etsin. ben sabah evden çıkmadan emziriyorum. sonra işyerinde sağıyorum. gelince de emziriyorum. sonra yatarken emziriyorum ve sabaha kadar birkaç kere daha emiyor. bizimki de 6.8.2009 doğumlu. ek gıdalara geçtik. kahvaltı, çorba, yoğurt, meyve ve kaşık maması yiyor. aralarda da anne sütü alıyor.
bu arada bebişler annelerinden çok daha kolay adapte oluyorlar değişikliklere hiç korkma. senden çok daha çabuk alışacak. hatta senin yokluğunu anlamayacak henüz. büyüyüp dillendikçe, anne işe ditme demeler başlayacak. lütfen rahat olmaya, stresini bebeğine hissettirmemeye çalış. sen mutlu olursan bebeğin de mutlu oluyor.
büyük kızım hala keşke çalışmasan diyor. ama artık beni daha iyi anlıyor.
ben de her zaman desteğe hazırım. o süreçten 2 defa geçmiş, hatta ikincisini daha çok taze atlatmış bir anne olarak seve seve yardım ederim. her konuda danışabilirsin...
sevgiler ve kolaylıklar diliyorum...

 


julide

arkadaşlar destekleriniz için teşekkür ederim. içim bir nebze rahatladı. geri sayım başladıkça tedirginliğim de artıyor. yokluğuma ve bakıcısına alışması için haftada iki gün spora gidiyorum. ama öyle tedirgin oluyorumki. benim bir iki sorum daha var yardımcı olursanız sevinirim...

x Bakıcımız kendi halinde, 3 çocuğu olan bir kadın. fakat hiç kendine güveni yok. kız ağladığında panik oluyor. uyutma konusunda düzene giremedik. ayağında sallanmayı bile kabul etmiyordu benim kız. kadın da kendi çocuklarını ayağında sallamaya alışmış. her hafta düzeni bozuluyor. battaniyede sallamaya alışmıştı şimdi ayakta sallamaya alıştırmaya çalışıyorum ama ağlıyor, zorla uyutuyorum. ne yapmalıyım kadın nasıl uyutacak bilmiyorum???

x ne zaman çorba vermeye başlamalıyım?

x saçma gelebilir belki ama şirkette süt sağacağım ya her seferinde sterilize etmem gerekmiyor mu? nerede kaynatacam???

yardımcı olursanız sevinirim...

herkese teşekkürler
sevgiler


zeynepanne

sevgil jülide
ikinci kızımın bakıcısında aynı endişeleri yaşadım. bizim kız da gündüz uykusu hiç uyumuyordu. uykuya geçişi problemdi. zaten meme emerek uykuya dalıyordu, ben işe başlayınca ne yapacaktı? gündüz doğru dürüst uyumayan bebeğe bakıcı nasıl bakabilecekti?
bizim bakıcı üstelik sadece tek oğlunu büyütmüş, o da şu anda askerde, uzun zamandır bu kadar küçük bebek bakmamış bir kadındı. tanıdık olduğu için, güvenilir olduğu için onu istemiştim. neticede ben de senin gibi şe başlamadan 1 ay önce onu başlattım. ilk zamanlar bebek ağladıkça çok panik oluyordu, ama zamanla alıştı. şu anda huyunu suyunu benden daha iyi biliyor ve gayet güzel sakinleştiriyor. iş başa düşünce herşeyi halledebiliyorlar.bence ayak ve battaniye dışında bir yöntem bulmanız hepinizin hayrına olur. bir şekilde yoluna girecek. hani yatağa yatırıp, elini tutarak falan yapabilirsen ne ala. denemelere devam...biz ne yaptık? sallanan koltuğumuz var bir tane, emzirme koltuğu. büyük kızı da onda uyuturdum, onda kucakta uyutup yatağına yatırmaya alıştırdık. hala çok başarılı değiliz. bizimki de bazen hep kucakta uyumak istiyor ama zamanla bunu da bırakır diye düşünüyorum.
- çorba konusunu mutlaka doktoruna danış. uygun zamanı sana o söyleyecektir. biz daha yeni başladık mesela.
- benim odamda mini buzdolabı var. eşim sağolsun çalıştığı şirketten artıklardan bir tane ayarladı. ben sağım yaptıktan sonra, buzdolabı poşetine koyup pompa ekipmanlarını orada tutuyorum bir dahaki sağıma kadar. sterlize etmiyorum. akşamları sterilize ediyorum. büyük kızımda ise, sağım sonrası yıkayıp, çayocağında kaynar sudan geçiriyordum, bazen çaycı kadına kaynattırıyordum. şimdi onu bile yapmıyorum.

zeynep


julide

Zeynep, cevabın beni inanılmaz rahatlattı anlatamam. biz de aynen tanıdık olduğu için bu kadını tercih ettik. çocuk bakmayı unutmuştur belki diyerek teselli ediyordum kendimi. ama söylediklerin doğru büyük ihtimalle ben işe başlayınca o da bir düzen tutturacaktır. yeterki kızıma iyi baksın başka bişey istemiyorum.

- doktorumuza kalsa 3 aylıktan itibaren herşeyi verin diyordu. ben hiç oralı bile olmadım. sabahları cici bebe ile kahvaltılık, öğlen elma püresi, akşama doğru yoğurt, gece de muhallebi yapıyorum.
işe başlayınca bu menü ile doyamayacağı için mama veririm sanırım. çünkü sütüm bütün gün için yetmez. hangi çorba ile başlanıyor?? 
- kaynatmasam olur yani??? zeynepanne

jüldecim öncelikle pompa ekipmanını ben +4 derecede sakladığım için kaynatmıyorum. buzdolabında saklama imkanım olmasa mutlaka sağım aralarında bir yıkayıp kaynar sudan geçirmek gerek bence...
çorba konusunda, kızının kilo alımı nasıl? 3.aydan itibaren çok erken bence, hiç duymadım etrafımda da. ayrıca sütün neden yetmesin? bir bak bakalım ne çıkacak sağınca, o ne kadar içecek?
kilo alımı yetersizse belki ondan başlatmak istemiş olabilir.
beslenme düzenininz gayet güzel. aralarda da anne sütü alır. sen işe başlamadan emme sonraları ya da uykusunu uzattığında göğsünde birikenleri sağsan azar azar stok yapsan biraz iyi olur.
sütün bütün gün için yeter, kendini motive et. 3 saatte 1 sağmaya çalış. çıkanı da bakıcısı kızına ertesi gün içirsin. mamaya ihtiyacınız olmaz bence.


julide

hilal, ayakta dolaştırarak uyutmayı ben hiç beceremedim. ama babası ninni söyleyerek, dolaştırarak çok güzel uyutuyor. hala da yatakta uyutmayı o beceriyor ama ben nedense yapamıyorum. sanırım bebeğim benim tedirginliğimi hissediyor.


julide

her ay 1 kilo alıyor. doktor süper dedi. o yüzden ben de çorbaya hemen başlamak istemedim.
dediğin gibi işe başlamadam sağmaya başlayım. yani onun doyması için yetiyor da stok yapmak için yeter mi onu bilemedim. inşallah yeter de mamaya başlamayız.
 burcukorpe

ilk çorbayı 6. aydan itibaren vermeye başlayabilirsiniz. Patates, havuç, kabak, pirinç ve maydanoz, dereotu veya ıspanak gibi bir yeşillik ile yapılıyor. Plastik süzgeç ile koyu kıvamda süzülmesi gerekiyor. Yani mercimek çorbasının kıvamında, kesinlikle su gibi olmaması lazım. Bir de hergün elma değil de, bir gün elma bir gün armut bir gün muz önermişti dr'umuz. Sadece elma kabızlık yapabiliyormuş. Benim oğlum 8 aylık. Biz meyve faslında yarım elma, yarım armut, yarım havuç, yarım muz karıştırıp veriyoruz artık. Sütü sağdığınız sürece gelecektir. Bir de uyku konusunda ben de ayakta sallamayı veya battaniyeyi önermem. Oğlum da zor uyuyor. Kucakta ve maalesef ayakta! Ama bakıcısı 3 aydır bizimle. O da aynı şekilde uyutuyor. Bebekler bazen anneye direniyorlar gerçekten de. Kolay gelsin.


julide

burcu cevabın için teşekkür ederim. fakat elmayı bile hazmetmesi zor oluyor. ağır gelmez mi armut ve muz vermek acaba? bir de hazır meyve püreleri nasıl acaba? katkı maddesi oluyordur değil mi?Cevaplamak için Üye ol