işe başlıyorum ek gıdaya başladım ama için acıyor:(

julide soruyor: 5

 
merhabalar, benim 9.9.2009 doğumlu 5 aylık bir kızım var. 1 martta işe başlayacak olmam nedeniyle sütüm olmasına rağmen ek gıdaya başladım. bir de kızımın bağırsak florası bozulduğu için doktor yoğurt ve gaz maması yedirmem gerektiğini söyledi. oysa ben 6 ay boyunca sadece anne sütü vermek istiyordum. şimdi kızıma sabahları cici bebe, öğlenleri elma püresi, akşam üzere yoğurt, gece yatarken de pirinç unu veriyorum.. aralarda da tabii emziriyorum. fakat elma püresini verdikten bir saat sonra kaka yapıyor ve elma gibi kokuyor kakası. acaba hazmedemiyor mu???

bu arada ayrılık acısı çok kötüymüş..kızım hep emmek istiyor nasıl bırakacam ben bilmiyorum...  ben yokken zorlanmaz mı, durur mu acaba??? 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


burcukorpe

6.aydan itibaren diğer meyveler problem olmadı bizde. ilk gün çeyrek, ikinci gün yarım, üçüncü ve dördüncü günler tam armut vererek başladık. neye alıştırmak istiyorsan önce azar azar başlayıp her gün artırarak vermek gerekiyor. elma senin minikte kabızlık yapmıyorsa devam et tabii ama farklı tatlar da denet muhakkak...ben şahsen kavanoz meyveleri kullanmıyorum. evde kadın var sizde de anladığım kadarıyla. böyle bir lüks varken bunun nimetlerinden yararlanıp herşeyi taze vermek gerekiyor diye düşünüyorum. inanmıyorum katkı maddesi olmadığına da...dr'umuz da önermedi. mecbur kalmadıkça, örneğin dışarıda restorandasınızdır, o zaman verin, restorandan bişey yedirmeyin, ama onun dışında kavanoz mama vermeyin dedi. ben de okuduklarımla biraz da içgüdüsel olarak her gün çorbasını da yapıyorum, meyvesini de taze veriyorum. çorbayı 2. gün dolapta kaldıysa vermiyoruz. evde yapan varsa, vakit de varsa doğalı en iyisi. 


ADA

Merhaba ,

Ben 3 ay önce işe döndüm, her gün düzenli olarak süt sağıyorum. Arçelik' in portatif sterilizatörlerinden aldım( 19 tl ) , pompa aparatını her sağımdan sonra onunla steril ediyorum.Küçük, bir biberon ya da pompa başlığı sığacak kadar.Masamdaki fişe takarak kullanabiliyorum. Sütü de direk olarak tek kullanımlık süt saklama poşetlerine sağıyorum. Onlar zaten steril olduğu için içim rahat, aynı poşetle de buzluğa atabiliyorum. ( lansinoh, madela...her iki markada da bulabilirsin ) , bu şekilde rahat oluyor. Tavsiye ederim.
Ek gıdalara 6. ayın sonunda başladık biz. Mecbur kalmadıkça hazır gıda vermeyin derim ben de. Bir de eve kamera kurdurabilirseniz işteyken hem bebişinizi görür hasret giderirsiniz, hem de bakıcıyı kontrol etme imkanınız doğar. Allah kolaylık versin, ilk zamanlar zor oluyor ama zamanla alışıyor insan. Herşey yolunda gidecetir, merak etmeyin. svg.


julide

arçelik'in portatif


julide

portatif sterilizatör olduğunu bilmiyordum. bunu öğrendiğim süper oldu. peki sağdığın sütleri eve nasıl getiriyorsun. şirkette buzdolabına koyup, özel çantalarla mı getiriliyor?? çok fazla oluyorum ama yardımcı olursanız sevinirim...


ADA

İşte buzdolabına koyuyorum. Akşam kış olduğu için arabanın bagajında götürüyorum. 3 saate kadar oda sıcaklığında dayanıyor anne sütü. İşten eve gitmemse çok daha kısa sürüyor zaten. Ama için rahat etmezse termos çantalar var , onlardan alırsın.
Cevaplamak için Üye ol