nefrolog tavsiyesi olan var mı ?

cigdemabaoglu soruyor: 10

merhabalar. benim oğlumun sağ böbreğinde doğuştan grade 2 vur var. doğduğundan beri takip kontrol ve önleme yapmaya çalışıyporuz. nefroloğumuz academic hospital dan prof.dr.harika alpay hocaydı. kenisi marmara üni. pediatrik nefroloji bölüm başkanı. ancak maalesef academic hospital daki randevularını kapatmış. oğlum şu anda muhtemelen bir İYE geçiriyor. gerçi üreme 50.000..bazı hekimler bunu geçici ve tehlikesiz bir değer olarak buluyor. ama benim avcilen yeni bir çocuk nefreloğuna özelliklede özelde çalışan bir hekime ihtiyacım var. tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

şimiden teşekkürler.

iyi geceler..

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


platin_06

Nefrolog prof.ilmay bilge'ye gidiyor bir arkadşım..  özel muayene ile ilgili bir bilgisi yokmuş ama googleda arattım sanırım amerikan hast. ile çalışması  var.. geçmiş olsun,  sevgiler..


nma

Benim kızımın da doğumdan itibaren takip ediliyor. Biz Prof. Dr. Cenk Büyükünal'a gidiyoruz. Amerikan Hastanesi'nde çalışıyor. Ancak ulaşması zor ama biz çok memnunduk


Asozen

Çok geçmiş olsun. Benim kızımda da doğuştan iki böbrekte de 2 derece Vur var.
Biz de Harika Hanım'a gidiyorduk ancak ona ulaşmak o kadar zor ki acil durumlarda ne yapacağımızı şaşırıyorduk. uzun süre Harika hanım ile çalışmış (öğrencisi diye biliyorum) doktor Neşe Karaaslan Bıyıklı var, Anadolu Sağlık Merkezi'nde, Gebze'de. Çok uzak olmazsa size ona gidebilirsiniz.
Ataşehirdeki ASM de de hasta kabul ediyor.

Benim kızımın doğduğundan beri genel sağlık kontrollerini ve takibini yapan doktorumuz, Harika hanım bu alanda bir numara, Neşe hanım da iki numara demişti. Neşe hanıma ulaşmak çok daha kolay, cep telefonundan da, mail yoluyla da her daim ulaşabiliyorum.


Asozen

Bu arada sanırım voiding yaptırdınız ve bu şekilde öğrendiniz rahatsızlığı?
Sonrasında sintigrafi çektirdiniz mi? Enfeksiyon aralıkları ne şekilde? Koruyucu antibiyotik alıyor musunuz?


emp

geçmiş olsun. acil şifalar dilerim. 2derece vur ne demek?
geçen yıl sık tekrarlayan İYE sonucu Antalya'da nefrolog Gülsün HAnıma gitmiştik. dmsa çekildi. koruyucu antibiyotik kullandık. tekrar kontrol var. voiding henüz çekilmedi.Sanırım İstanbuldasınız.Windy

Benim doğum yaptığım hastaneye yeni başladı nefrolog. Hakkında bir bilgim yok ama yazayım

Central Hospital - Doç. Dr. Suat ÜNVER / Dahiliye-Nefroloji Uzmanı


minikprensim

@emp , sanırım antalyadasın..ben de gülsün hanıma gittim oğlum için bizde de genişleme var ..Gülsün Hanımdam memnun kalmadım..Tıp da Sema Akman a gidiyorum.. Tavsiye ederim..Saygılar..


emp

@minikprensim geçmiş olsun.fethiyedeyim. kızım için antalyaya geldik. bizi yönlendirmişlerdi . özelde devamlı görüşebileceğiniz dr olsun diye.ama Gülsün Hanımın beni zor durumda bıraktığı durumlar oldu. telefonla bile ulaşamadım. derdimi anlatamadım. kızım ateşler içinde yanarken ben oturup ağladım.dmsa sonucu iyi çıkınca rahatladım. voiding yaptırmak istemedim.ama tekrar kontrol istiyorum.Sema Hocadan randevu almak isterim. çok teşekkür ederim.Asozen

@emp, peki size teşhis ne konuldu? Voiding yapılmadan Vur teşhisi konulmuyor bildiğim kadarıyla. Vur (vezikoüreteral reflü) hastalığı, İdrar torbasından böbreklere idrarın geri kaçması demek. Vur'un derecesi de yani grade 1, grade 2 vs diye giden değerlerde, geriye kaçan idrarın böbrekte ne kadar ileriyle gittiği ile alakalı.

Dmsa, geçirilen enfeksiyonların böbreklerde skar (hasarlı alan) bırakıp bırakmadığını anlamaya yarar. Size neye göre koruyucu tedavi verdiler acaba?


emp

@devaninannesi, reflüden şüphelendiğini söyledi. acil dmsa istedi öncelikle. farklı bir yöntem izlemek istiyorum, sondan başa doğru dedi. önce böbrek hasarını görelim dedi.sonuç iyi çıkınca voiding yaptıralim dedi. ama bizim fethiyeden getirdiğimiz idrar tahlili ve kültürü sonuçlarına hep şüpheyle bakıyordu. belki de sizin tahlil sonuçlarınız bizi yanıltıyor, bu çocuğun reflüsü yoktur dedi.önce koruyucu olarak 3 ay bactrim kullanın dedi.biz  bactrim kullandık ama kontrole gitmedik henüz. voiding ile derecesi anlaşılır demişti. ama ileri derece reflü olsa dmsa sonucunda böbrekte hasar olurdu dedi.1-2.derece reflü varsa bile bactrim tedavi eder dedi.sizce voiding yaptırmalı mıyım?Cevaplamak için Üye ol