nefrolog tavsiyesi olan var mı ?

cigdemabaoglu soruyor: 10

merhabalar. benim oğlumun sağ böbreğinde doğuştan grade 2 vur var. doğduğundan beri takip kontrol ve önleme yapmaya çalışıyporuz. nefroloğumuz academic hospital dan prof.dr.harika alpay hocaydı. kenisi marmara üni. pediatrik nefroloji bölüm başkanı. ancak maalesef academic hospital daki randevularını kapatmış. oğlum şu anda muhtemelen bir İYE geçiriyor. gerçi üreme 50.000..bazı hekimler bunu geçici ve tehlikesiz bir değer olarak buluyor. ama benim avcilen yeni bir çocuk nefreloğuna özelliklede özelde çalışan bir hekime ihtiyacım var. tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

şimiden teşekkürler.

iyi geceler..

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


Madre

@emp; arkadasımla gorustum ama malesef yardımcı olamayacagım :( onun dru sizin drmus.bız hep ulasırdık ama bırkac arkadasım daha farklı konularda sıkayetcıydı dedı (önemli ihmalleri olmus).pediatrik urolog varmıs Dr.Selcuk Yücel. Bu arada Gulsun Hanımın cep teli vardır diye istemedim (ulasılamama nedeni bu degıldır dıye dusunmustum), ama yoksa hemen isteyebilirim.


emp

@madre; çok geçmiş olsun.acil şifalar dilerim. ben de kendimi kötü ve cahil hissediyorum. nasıl bu kadar duyarsız davrandım. iyileşti nasıl olsa diye bir daha gitmedim.şimdi içim içimi yiyor. ama sanki dmsa boşa yapıldı, çocuğumun gereksiz yere canı acıdı gibi gelmişti bana.gülsün hanım da voiding çok gerekli görmemişti. reflüsü varsa bile bactrim kullanın iyi gelir, iyileşir demişti. ve daha sonra İYE olmadı kızım. belki de oldu ama ateşi olmadı. of bilmiyorum. İYE bizim kabusumuz olduğu için ben artık her hastalığında kendim talep ediyorum tahlil ve kültür yapılmasını. Gülsün hanım cebini geçen sene vermemişti bana. çok ilginç bir dr niye cebini vermez.oranın çok saçma bir mantığı var zaten. önce tüm detayları sekretere anlatıyoruz. o doktora iletiyor. sonra doktorun söylediklerini bize iletiyor.size tel. ile ulaşamıyorum deyince sekretere ulaşın demişti. bende karşımda muhatap olrak sekreter değil, dr bulmak isterim demiştim.bizde böyle vs dedi.şimdi aynı dr tekrar istemiyorum. ama mecbur kalınca tabi giderim. izmir yada antalya tıp gitmek istiyorum.


knidos

sevgili madre ve emp, ikinize de çok geçmiş olsun.Biz kızımın böbrek reflüsünü öğrendiğimiz ilk andan itibaren her ateşlendiğinde ilk işimiz idrar vermek oldu.Diş ateşi bile olsa veya grip geçiriyor bile olsa ilk işiniz idrar vermek olacak dendi. Yine ateşlenmese bile aylık olarak idrar verip gizli bir enfeksiyonu olup olmadığını öğrenmemiz gerektiği söylendi. Bizim çok şükür hiç ateşli idrar yolu enfeksiyonumuz olmadı ama ben biraz evhamlı birisi olduğum için 15-20 günde bir idrar tahlili ve kültürü yaptırdım. Evde kendim alıyorum artık ve laboratuvara teste götürüyoruz.Bence İYE ciddiye alınması gereken bir hastalık helede böbrekle ilgili bir sorun varsa.Bence enfeksiyona geçti veya ateş bitti gözüyle bakmamak lazım.
Sizi endişeye ve karamsarlığa sevketmeyi veya üzmeyi kesinlikle istemem ama böbrekler onların ömür boyu taşıyacağı en önemli organlarından biri.Tetkiklerin ne kadar zor olduğunu onları ne kadar yıprattığını, ne kadar hırpalandıklarını çok iyi biliyorum.2 kez voiding çektirdik ne kadar yıprandığımı anlatamam. Ama sonuçta rahatsızlığımız tespit edildi ve düzeltebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
Benim tavsiyem, naçizane,geçirilen enfeksiyonun ne olduğunu anlamaya çalışın ve böbrekle ilgili bir rahatsızlık olup olmadığıyla ilgili gerekli tetkikler ne ise yaptırın.
emp bence DMSA sonucunuz iyi çıktığına göre böbrekte bir hasar ve yapısal bir bozukluk yok demek o yüzden çok endişelenme bence.Ama gideceğin doktor reflü araştırması yapmak isterse bence geri durma çünkü önemli bir rahatsızlık.
Şu aşamada bizden DMSA istendi.Daha doğrusu biz birkaç kez doktor değiştirdik ve biri DMSA isterken diğeri istemedi, o yüzden çektirip çektirmemekte şimdilik kararsızım.Ama daha çok çektirmeyi düşünüyorum sanırım.


emp

@knidos çok teşekkür ederim. size de geçmiş olsun. siz nasıl öğrendiniz reflüyü? sizde ateş olmadığı için merak ettim.bizim ultrason görüntümüz iyiydi. dmsa sanki boşa yapıldı gibi geliyor bana.ama içimiz rahat oldu en azından.o psikoloji çok kötü gerçekten. ben hala acaba reflü var mı diyorum. o yüzden en kısa zamanda tekrar doktora gitmeyi düşünüyorum. sizi çok iyi anlıyorum. doktorların yorumu arasındaki tutarsızlık beni deli ediyor. en iyisi güvendiğimiz bir doktor ne diyorsa onu yapmak.
biz artık tahlil için idrar almakta çok zorlanıyoruz. büyüdüğü için poşeti kendisi çıkarmaya çalışıyor.
ve bugünlerde aklıma takılan bir konu var. kızım çok az su içiyor. günlük 100ml zorla içiyor. ne yapmalı?


knidos

@emp,kızım 6.5 aylıkken rutin doktor kontrolüne gitmiştik.Sadece kontrol amaçlı bir idrar vermemizi istemişti o zaman çocuk doktoru.Bazen bebeklerde gizli enfeksiyonlar olabiliyor demişti.Hakikatende kızımda gizli bir idrar yolu enfeksiyonu çıkmıştı.Hiç belirti vermemişti oysaki.Ateşi yoktu,uykusu iyiydi,genel hali hep iyiydi ve tombik bir bebekti.Bunun üzerine doktor bir de böbrek ultrasonu istedi ve böbreğinde hafif genişleme görüldü. Ondan sonra gittiğimiz nefrolog voiding istedi ve çektirdik.Sonuçta 2. ve 3. derece reflü çıkınca beyimden vurulmuşa dönmüştüm o zaman.

Aslında ultrason sonucunun iyi çıkması bir sorun olup olmadığını göstermede kesinlikle bir bulgu değil.Ama eğer ultrasonda bir sorun saptanırsa kesinlikle ileri tetkik yapılmalı.Mesela kızıma bu yıl yaptırdığımız ultrasonda herşey normal çıktı, yani geçen yıl genişleme görülürken bu yıl tamamen normal görünüyordu.Ancak kontol için çektirdiğimiz voiding ile reflüsünün hala devam ettiğini öğrendik.

Bence arka arkaya geçirilen ateşli idrar yolu enfeksiyonu varsa ileri tetkikler için hiç düşünülmemeli. Mutlaka birşey çıkar anlamında söylemiyorum.Belkide sonuçta böbreğinde bir sorun olmadığı öğrenilmiş olur.Ama ya sorun varsa ve tespit edilmediyse, bu daha kötü.

Torbayla idrar alama işi gerçekten çok sıkıntılı.Kızım uzun süredir çok tepki gösteriyordu torbaya.Ben de onu daha fazla tedirgin etmemek için ibr çözüm buldum.İçi çıkan lazımlıklar var,onlardan aldım bir tane.İdrar alacağım zaman onun ortasını çıkarıyorum, kızımı o boşluğa oturtuyorum klozete oturtur gibi.Alttan idrar kabını tutuyorum,hadi çişini yap alkışlıycaz seni falan deyince yapıveriyor çişini.Şİmdilik bu şekilde idare ediyoruz.

Kızının içtiği su miktarı gerçekten çok azmış.Kilo başına 30-40 ml içmesi lazım.Yani mesela 10 kilo ise 300-400 ml içmesi lazım.Ben bunu hesaplarken genelde sadece suyu değil içtiğibütün sıvıları sayıyorum ve günlük 600-900 ml içiriyorum.Her gün sabah suya 1 kaşık pekmez katıp çay diye onu içiriyorum mesela.Sonra 100-150 ml meyve suyu içiriyorum hergün.Bide yatakern 100-150 ml süt veriyorum.Tabi aralarda da kimi zama kendi içiyor kimi zaman az içtiğini düşünürsem kaşık kaşık 1 bardağı bitirtiyorum.Bence sende kızını biraz daha zorla veya seveceği içecekler ver su yerine sevgili emp.emp

@knidos kızınız kaç aylık? benim kızım lazımlığa oturmayı da kabul etmiyor. diğer sıvıları alıyor gün içinde. ayran-meyvesuyu-bitki çayı vs. ama su içmeyi sevmiyor.iyi bir dr arıyorum şimdi.
@minikprensim akdeniz tıp aradım. sema aktan hoca mayıs ayına kadar ücretsiz izinli dediler. asistanlar bakıyormuş. ne yapmalıyım? izmire mi götürsem acaba?


knidos

@emp, kızım 20 aylık.İdrar alırken lazımlığa çiş yapmak için oturuyor,sorun çıkarmıyor. Tabi alkışlar, balonlar eşliğinde. Kızım 16 ve 17 aylıkken 2 ay boyunca her kakası geldiğinde bana haber verdi aslında,biz de lazımlık aldık ve kakasını 2 ay boyunca hep lazımlığa yaptı.Ben o ara bezi çıkarmadım, ürolog "daha küçük, çişini tutması için zorlamayın"dedi ve bende çok bol sıvı alarak çişini sık yapmasını istediğim için bezi çıkaramadım.Sonra o da eskiye dönüp söylememeye başladı.Aslında üsütne gitsem alışacak gibiydi ama bezi çıkaramadığım için fırsatı kaçırdım.

Bende zaten alt temizliği takıntısı oluştu.Enfeksiyon olursa diye hep korktuğum için her kakadan sonra yıkıyorum doğduğundan beri,bezden kurtulmayı bu açıdan çok istiyorum.Ama herhalde yazı bekliycem, tam 2 yaşa gelince denemelere başlıycam.Sizin kızınız tam 2 yaşında sanırım.Hiç bezi çıkarmayı denedinizmi?Alt temizliğini siz nasıl yapıyorsunuz?

Kızınızın sıvı alımıyla ilgili; gün içinde diğer sıvıları alıyorsa su içmiyor diye çok endişe etmeyin bence.Gönül ister ki barbak bardak su içsinler ama maalesef ben de hep zorluyorum.Gün de birkaç bardağı kaşıkla oyun oynayarak içiriyorum.

Biz Cumartesi günü kızıma DMSA çektiricez,randevumuzu aldık.Halen kafam çok net değil aslında ama daha önce hiç çektirmediğimiz için böbreklerinin durumunu görmek iyi olacak sanırım.Umarım kolay atlatırız.Filmlerden çok etkileniyor kızım.Voidingi unutmadığını bize arada bir belli ediyor.

Doktor ismi için size yardımcı olmak isterdim ama biz Ankaradayız.Sanırım siz Antalyadasınız.Umarım iyi birine denk gelirsiniz.Benim artık hiçbir doktora güvenim kalmadı maalesef.Kızımı götürdüğüm birkaç doktor var, hepsi farklı şeyler söylüyor, insan ne yapacağını şaşırıyor.


emp

@knidos: aynı süreçten geçmişiz bez konusunda. benim kızımda sadece kakasını söylüyordu. günde bir defa lazımlığa yapıyordu.çişini söylemiyordu ve bez takmaya devam ettim. sonra kafamı karıştırdılar. lazımlık yerine doğrudan tuvalet adaptörüne alıştır diye. adaptörden hoşlanmadı ve şimdi lazımlığa da oturmak istemiyor. söylemekten vazgeçmişti birkaç aydır. son birkaç gündür ise anne kakam var ama bezime yapıcam diyor:) peki kzım diyorum.
alt temizliği takıntısı bizde de var:)günde bir defa kakasını yapıyor. her kakadan sonra yıkayamıyorum. evimiz kaloriferli değil. arada yıkıyorum.genelde ılık su ve pamukla temizliyorum. dışarıdaysak unibaby yenidoğan ıslak mendil kullanıyorum.28 aylık şu anda.

bende doktorlara güvenemiyorum artık. birinin dediği diğerini tutmuyor ve kücücük çocukları kazanç kapısı olarak görüyorlar. biz fethiyede yaşıyoruz. antalyaya sadece dr için gidiyoruz. izmire de gidebiliriz. yeter ki iyi bir dr olsun.güvenebileceğim dr olsa ankara, istanbul bile olabilir.tabi mesafe uzadıkça bizim için zorlaşıyor.
dmsa inşallah kolayca geçer. damar yolu açılırken kızım çok ağlamıştı.o kadar saçma bir sistem ki düşündükçe sinir oluyorum. akdeniz tıpta damar yolu 3. katta açılıyor. çocuk ağlaya ağlaya zemin katta film çekilecek yere geliyor. koskoca hastanenin içinde çığlıklar içinde...ha bu arada veznede sıraya girip para yatırdık ve  vezneden fiş alıp, malzeme ofisine gidip gerekli malzemeleri de biz temin etmiştik. düzene bak..sonra radyoaktif madde enjekte ettiler, benim kalbim yerinden çıkacak gibiydi.3 saat sonra gelin dediler.hsatane ortamından uzaklaşmak ve kafamızı dağıtmak için yakındaki avm ye gittik.sonra iki ayrı makine ile film çekilecekti. hiç hareket etmemesi gerektiği için uyuttular. tabi sadece 1 saatliğine uyuttuk hemen alalım diye düşünmediler yada içeri almadan hemen önce uyutalım diye düşünmediler ve içerdeki hstayı beklerken yarım saat geçmişti. dolayısıyla işlem tamamlanmadan kzım uyandı ve yine feryat figan. biz 3 kişi elini, ayağını, kafasını bastırıp, ağlata ağlata çektirdik. o devasa makinelerden ödü koptu tabi. o kadar sinirleniyorum ki...umarım siz bunların hiçbirini yaşamazsınız. gerektiğinde müdahale edebilesiniz diye yazdım.şimdiki tecrübemle çocuğumu hemen alın uyanacak derdim.yada sıra tam bize geldiğinde uyutun derdim.yine de voidingten daha kolay bir işlem.kolaylıkla atlatın inş ve dilerim hiç birşey çıkmaz.babu

Merhaba, benim de istanbul'da bir cocuk nefologundan randevu almam gerekiyor. Bu soruyu yanitlayan arkadaslardan ve baska kisilerden yeni tecrubeleri ile oneride bulunabilecek olan var mi?

Nese karaaslan biyikli'yi ziyaret etme imkaniniz oldu mu, onerir misiniz?

Tesekkurler


Asozen

Merhaba babu,Nese hanim cok iyi bir tercih olur.ben tavsiye ederim. cok dikkatli hassas ve istanbulun en iyilerinden. Maillere bile hizlica cevap veriyor,istedigim zaman da telefonla ulasabiliyorum.Cevaplamak için Üye ol