26 aylık çocukta gece uyanmaları ve uyku sorunu...

karanfilim soruyor: 9

Merhaba herkese.Kızım 26 aylık ve 8.ayından itibaren odasında tek başına yatıyor.Yaklaşık 1 yıldır geceleri en az 1 sefer mutlaka uyanıyordu,su veriyordum salıncağında sallayıp tekrar uyuyordu.Buraya kadar normal fakat özellikle son 7-8 aydır geceleri (bütün ihtiyaçları giderilmiş de olsa) en az 2 sefer ,bazen 3-4 bile uyanmaya başladı.Salıncağa alıştığı için uyandığı düşünüp salıncağı da kaldırdık ve uyanmasını engelleyemedik.Aklıma gelen herşeyi denedim,Odasında korktuğunu düşünüp yanımızda da yatırmayı denedim.süt içmediği için uyutmadan hemen önce yemek yedirip de uyuttum.Çalışan bir anneyim ve artık bu gece uyanmaları beni çok yormaya başladı.26 aylık çocuğun geceleri bu kadar sık uyanması normal midir?Sizce nerde hata yapıyorum ?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


canimu

merhabalar...benim 25 aylık bir oğlum var oda geceleri 3-4 defa  uyanıyor ama bana bu rakam çok çok gelmiyor tabiiki uyanmaması en güzeli ama çevremdeki bebeklerde bu kadar uyanıyormuş.Yani bence sizin durumunuzda bir anormallik yok.Tabii insan gecenin o saatinde deli oluyor nedensiz uyanmaya.bebeğim emzik emiyor bazen o düşmüş oluyor,bazen altına geçirmiş oluyor,bence çoğunluğuda bizi özlemiş oluyor.Peki kaçta yatıp kaçta kalkıyor.Benim bebeğim en geç 22:00 de yatıyor bu ara 08:00 08:30 arası kalkıyor,ki bu erken bir saat bizim için ama yapacak bir şey yok.sevgiler...kolay gelsin...


karanfilim

ipek çoğunlukla 23.00 den önce yatmıyor,bazen daha da geç olabiliyor.Geç de yatsa ,erken de yatsa yine de uyanıyor.Artık uyku düzenin olması gerekmez mi? 


yasemin_ekin

Kız çocugu oldugu için, aklıma ilk idrar yolu enfeksiyonu(İYE) geldi. Kızım, bir ara geceleri huzursuz bir şekilde ağlamaya başlamıştı. Doktora götürdüğümde, İYE'den şüphelenmiş, tahlil yaptırmış ve sonrasinda da İYE teşhisi koymuştu.
karanfilim

Yasemin_ekin idrar yoluyla ilgili sıkıntısı olsa ateş de yapardı diye düşünüyorum.Yanlışım mı var? yasemin_ekin

Karanfilim, biz de yanılmıyorsam ateş yoktu, henüz enfeksiyon çok ilerlemeden teşhis konmuştu. Aklıma gelen olasılıklardan biriydi. Mümkünse bir tahlil yaptırmak iyi bir fikir olabilir.


ancak şu var tabi, 7-8 aydır devam ediyor diyorsunuz, İYE olmama ihtimali var, inşallah da yoktur da. kendi tecrubemi paylaşmak istedim ben.


karanfilim

yasemin_ekin geçmiş olsun size.inşallah kuzucuk iyidir şu anda.gündüzleriniz nasıldı?idrar yoluyla ilgili sıkıntı gündüz de var mıydı?


yasemin_ekin

Çok şükür iyiyiz. Bundan 1 yıl kadar önce yaşadık biz. Gündüz bizim anladığımız hiç birşey yoktu, sadece geceleri düzgün uyuyan çocuk, uyanmaya başlamıştı. 


bir de şimdi aklıma geldi, bundan 2-3 ay kadar önce, Ekin'le uyumadan önce Youtube'tan 1-2 masal video izliyorduk. Bitince, uykuya dalıyordu. Ancak daha sonra farkettik ki, ne zaman o videoları izlese, geceleri ağlayarak uyanıyor. Video izlemeyi bıraktık, gece uyanmaları da kesildi.

Bu aylarda rüya görmeye de başlıyorlar, acaba  böyle bir durum da olabilir mi?


karanfilim

hergün oluyor ama.Mesela dün gece yanımızda yattı.gece ağlayarak uyandı.Rüya gördüğünü düşündük.Diğer günler önce uyanıyor,sonra ağlamaya başlıyor.Bebekken uykusuz geceler geçirsek anlayacağım da, 1 yaşından sonra düzenimizin bu kadar değişmesine alışamıyorum :(


exedol

Bence çok normal,benim kızım 30 aylık o da en az 1 defa uyanıyor.25 aylık olduğu dönemlerde daha sık uyanıyordu hatta bazı geceler çılgınca ağlama krizleri yaşıyordu sonra çok şükür geçti.3 yaşından önce hiç uyanmayan yok gibi bişey galiba.
Gazlanıyorda olabilir bizimki bazen karnım ağrıyo diye uyanıyor ve tabi rüyalarda etkiliyor...
Hepimize deliksiz uykular diliyorum...


Cevaplamak için Üye ol