3 aylık bebek ve antibiyotik bronjit

cano soruyor: 7

yaklaşık 1hafta önce hasta olan kızım 3 aylık oğluma grip bulaştırdı yani gripmi soğuk algınlığımı nezlemi anlayamadım .devamlı olarak öksürüyorlardı kızım düzeldi ama oğluşumun öksürüğü dinmedi dr götürdüm bronjit değil ama boğazında birikme olmuş dedi peditus burun sipreyi ve asist öksürük balgam sökücü ilaç verdi.3  gün sonra yine getirin dedi .bugün götürdüğümüzde öksürüğü bronjlara doğru ilerlediğini ama bronjit olmadığını hırıltısı ıslık şeklinde olduğunda  muhakkak getirmem gerektiğini söyledi bu antibiyotiği muhakkak kullanmam gerktiğini ilerlemesi durumunda hava verileceğini söyledi .şimdi sorum şu daha oğluşum 3 aylıkolduğu için antibiyotik kullanmak istemiyorum .yani bu illetten ilaçsız kurtulan varmı acil cevaplar bekliyorum

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


neretva

Biz yaşamadık. Ama doktor dediyse verin. Ciğerlerine inmesi istenmiyor demek ki. Bu bir kar-zarar hesabıdır. Doktorunuza güvenmiyorsanız bir de başka doktora danışın. Ama verilen ilacı kullanın derim.


ozgu_naz

ben 2 aylık bile değildi ilk anbiyotiğini vermek zorunda kaldığımda.orta kulak iltihabı olmuştu ve yemyeşil bir akıntısı vardı.eğer doktora güvenmiyorsanız başkasına gidip onay alabilirsiniz.ama maalesef bazı durumlar antibiyotik gerektiriyor.hiç kullanmak istemediğim bişi benim de ama mecbur olunca kullanıyoruz.


umutyigit

ciğerlerine indiyse antibiyotiksiz geçmez. ama inmediyse antibiyotiğe gerek olduğunu sanmam. esas balgam sökücüyü vermemesi lazım gibi geldi. tabi ki ben doktor falan değilim. doktorunuza güveniyorsanız kullanın ama güvenmiyorsanız mutlaka güvenilir başka bir doktora görünün derim.

 

öksürük için devamlı burnunu açık tutun. serum fizyolojik damlatın. burun akıntısı genize aktıkça tahriş edip öksürüğü arttırıyor.


CokBilmis

2-3 aylık bebeklere böyle şak diye antibiyotik verlebiliyor mu gerçekten? Ne bileyim bunun bir testi mesti bir şeyi yok mu? Ateşi bile yok çocuğun anladığım kadarıyla?

Zaten bildiğim kadarıyla bebeklerde bronşit değil bronşiolit olur.

Ayrıca balgam söktürücü kullanan bebeğin bornşiolit olması da kaçınılmaz sanırım.

Hayır, tıp uzmanı olmadığım için çok da ahkam kesmek istemiyorum ama okudukça sinirleniyorum yemin ederim!

Başka bir doktora gitme şansınız varsa gidin muhakkak.


umutyigit

ayrıca peditus da 2 yaşan önce çok tavsiye edilmiyor diye biliyorum.


cano

offf diyicem çünü çok yorgunum evet antibiyotiğe başladık bugün düne nazaran daha iyiydi .o kadar üzüldümkü dün akşam o ağladı bende ağladım emzirmek istiyorum emmiyor ,uyutuyum diyorum uyumuyor göğsümü istemiyor ne yapacağımı şaşırdım saat 11,30 gibi komşumuz olan arkadaşımı çağırdım geldi veoğluşumu uyuttu o olmasa ne yapardım bilemiyorum .beni en çok üzen kızımda hiç antibiyotik kullanmamamdı o kış çocuğuydu ve doğduğu günden beri hergün sokaklardaydık hekes bana 40 dolmadan çokmaz derdi ben 40 ına kadar 40 kez çıkarmıştım ve hiç hastalanmamıştı kızım ama oğluşum daha 3 aylık kaşıkla ilaç vermeye çaışıyoruz onu bile kabul etmiyor .bakalım salı günü dr gidicez ne olmuş anlıycaz


nisannn

cok gecmis olsun, ayni durumu ben de yasadim malesef, sorum ve cevaplari su sekildeydi. bir bakin oradaki cevaplara da isterseniz.

http://www.nurturia.com.tr/questions/ea3af558-ee3f-49b0-8987-a0ca00d2ef3a/1/bronsiyolit-macrol-anibiyotik-bricanyl-surup
kendi durumuma gelince, ben 7 gun bilfiil kullandim antibiyotigi ve oksuruk surubunu. 7 gunun sonunda dr a goturdum, tamamiyle gecmisti. darisi basiniza.
ben de hic kullanmak istemedim, uzulup durdum, papagan gibi herkese aynis eyi soyliyip duruyordum, kucucuk bebegime antibiyotik verdim iste ne yapayim diye, ama ilerlemeden durdurmus olduk. kan testi yapmadan sadece dinleyerek antibiyotik veriliyor, evet.
insallah sali gunu olumlu sonuclar alirsiniz, insanin kendi basina gelince karsisindakini nasil da iyi anliyor.Cevaplamak için Üye ol