demir damlası ve D vitamini ne zamana kadar?

gulusturkmen soruyor: 10

Demir damlalarından nefret edenler grubu üyesiyim :P
Kızım 11 aylık oldu. Ne kadar veriliyor bu meret? Her yerimiz demir lekesi oldu...
D vitamini için de aynı soruyu sormak isterim.
(Her iki çocuğumda da 3-4 aydan itibaren doktorum otomatik olarak vermeye başladı bunları)

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Loxodonta

Birçok doktor demir damlasını veriyor. Ama ben doktorumuzla bu konuyu görüştüğümde genel kan durumuna bakmadan bunun verilmesinin gerekli olmadığını söyledi. 8 aylıkken kızımın kanına bakıldığında demir seviyesi ve kan durumu oldukça iyiydi ve biz de demir damlasını kullanmamaya karar verdik. Bence kanında eksiklik yoksa verilmesine gerek yok. Tabii bu benim görüşüm. Ancak bir ara öğlen çok az neredeyse hiç sebze yemediği için Seven Seas şurubunu kullanmaya başladık. Bu şurubun içinde D vitamini de olduğu için ayrıca D vitamini vermeyi bıraktık. Doktorumuz D vitamininin en az 1 yaşına kadar verilmesi gerektiğini söylemişti.


gulusturkmen

1 yaş kontrolünde bitirecek muhtemelen doktor.
Bence bizim bebeklere peşinen vermelerinin sebebi, akdeniz anemisinin yaygınlığı olabilir. Her neyse, bunlar sadece varsayım. Sağolun!


Aysegul_

Akdeniz anemisi ayrı, demir eksikliği anemisi ayrı hastalıklardır, demirin akdeniz anemisine bir etkisi olmaz. Hülya'ya da sonuna kadar katılıyorum, ancak ben de düzenli veremiyorum bir türlü 1 gün verdiysem 2 gün eksik kalıyor :) bu arada demir lekesine limonun iyi geldiğini okudum burada, denedim hemen çoğu lekeyi tamamen çıkardı, mama önlüğündekiler ise hiç bir şekilde çıkmıyor.


annevebebis

Demir daması 2-3 gün kullandık, sonra kendi inisiyatifimizde kullanmama kararı aldık. Kan değerlerini ara ara kontrol ettiriyoruz. Multitabs'ı 1 yaşında bırakacaktık, ama elimizde var ziyan olmasın diye 13. aya kadar kullandık. Şu an vitamin kullanmıyoruz. Her gün pekmez yedirmeye ve düzenli beslemeye çalışıyoruz.


kym

drumuz 4 ya da 5. ayda emin değilim demire başlattı,ben itiraz ettim test yapması için ama test yapsak kesin az çıkar dedi,sonrasında zaten çok olan kusmalar iyice artınca veremedim.sonraki ay veremediğimi söyledim ve çok da önemli değil zaten takviyeydi dedi !! 7.ayda hatırlattım tekrar ,artık kusmuyor verebilirmiyim dedim,kıyma tavuk yiyor,oradan alır gerek yok dedi..dolayısıyla demir konusundan hala birşey anlamadım..
D vitaminini multitabs kullanıyoruz 1 yaşına kadar hergün kullanacağız..Aysegul_

bu arada bizimki henüz 8 aylık, ben demiri insülin enjektörüne çekip ( tabi iğnesini çıkartıp ) o daha ne olduğunu anlayamadan direk ağzının içine veriyorum 1 sn.de :) leke olmuyor bu sayede ya da çok nadiren çok az oluyor. ama 11 aylıkken yaptırır mı bilmiyorum.


Aysegul_

bir de dikkatimi çeken demire karşı doktorlar var ama aynı doktorlar multivitamin veriyorlar, çok rastladım burada. sebebini anlayamadım. (ben de doktorum bu arada ). bir de ben düzenli aralıklarla demir seviyesine bakılması için kan aldırmaktansa direkt demir vermeyi tercih ederim :)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben demiri meyve püresine koyup veriyordum. C vitamini demir emilimini artırıyor.

1 yaşına kadar verdim, 1 yaşında kan tahlili yapıldı, doktor artık gerek yok dedi, bıraktık.Aysegul_

ayşegül bizimki nefret ediyor demirden, meyveye katarsam anında anlıyor yemiyor, ben de yemekten soğumasın diye geri vazgeçtim. yese aslında çok güzel gerçekten meyveyle vermek.


gulusturkmen

demir başa bela! :))) herkeste tepki başka oluyor zaten. bir arkadaşım da aylardır yoğurtla birlikte veriyormuş, boşa harcanmış çaba!!!

1 yaşında bırakayım ben de o zaman.
Limon tüyosu harika oldu, deneyeceğim.Cevaplamak için Üye ol