memeden kesme deneyimlerini paylaşır mısınız?

aratgonul soruyor: 7

selamlar,
öğlum 17 aylık...gece çok uyanıyor.dokrotumuz emmek için uyanıyor ,memeden ayırmamız gerekiyor dedi.tabiki travma oluşturmadan kesecekmişiz.önce gündüzleri arayı açaçakmışız.gündüz tamamen bıraktıktan sonra geceleri yavaş yavaş.toplamda 1,5-2 ay gibi bir ssürede kesecekmişim.bunu nasıl başarırız bilmiyorum.korkuyorum.oğlumla ilgili korktuğum endenr şeylerden birisi bu meme muhabbetti...deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


aratgonul

selamlar,
bu bbayram tatilinde meme olayını bitirdik.1 ay oğlumu hazırladım.yani hergün ona bayram tatilinde meme bitecek,artık sen büyüdün dedi.bayram tatilinin ilk günü sabah acı oje sürdüm.emek isteyince verdim.ağzına aldı,yüzünü buruşturdu ve bıraktı.gün içinde bu birkaç kez tekrarlandı.gecede istedi.yaklaşık 1 saat ağladı.bir biçimde uyuttuk.3 gece sancılı geçti. 4 . geceden sonra rahatladık.artık daha rahatız.dün 18 aydan sonra ilkkez 5 saat aralıksız uyudum.:))))
daha tam uzun uykuya geçemedik.mutlaka 1 kez süt istiyor.biberonla süt veriyoruz.sonra uyumaya devam ediyor.
ben çok rahatladım.artık dışarı daha rahat çıkabiliyoruz.öncdeen her yerde meme istediği için zorlanıyordum.


SelmaOnurEmre

Darısı başıma. Önümüzdeki haftalarda bizim de memeden kesme serüvenimiz başlıyor. Umarım korktuğum kadar olmaz. 3 günde bitiririz işi...


bengigencer

Sütün gelmeyeceğini görüntüyle değil de kokuyla göstermenin daha az tramvatik olduğunu okumuştum. Sirke sürmek gibi.. Benim de kızım gece sayısız kez emiyor. Doktor, yavaş yavaş kesmek için geç kalmışsınız dedi. Anne sütünün hala faydaları olduğuna ve inek sütünün yemlerden dolayı yüzde yüz sağlıklı olmadığına inandığımdan, sıkıntı çeksem de ne zaman keseceğime karar veremiyorum :)


CBA

Merhaba,


Aci oje zaten o amacla kullaniliyor. Seffaf bisey oldugu icin surdugunuz belli olmuyor. Sadece tadi kotulesmis oluyor. Sirke filan her cocukta etkili olmayabiliyor, aklinizda olsun...


SelmaOnurEmre

bengigencer sizi iyi anlıyorum, uykusuzluk çok zor ama katlanabildiğiniz yere kadar katlanın derim. Ben geçen hafta kestim, bu hafta 2 yaşını bitiriyor, artık gına getirmişti, olur olmadık yerde istiyor, gece 6-7 kez uyanıyordu. Ona rağmen şimdi arada istedikçe açıp veresim geliyor, canıma tak etmesine rağmen vicdanım sızlıyor. Ama sonra hakkını aldı diyorum, 2 yaşına kadar emdi. Biliyorsunuz doktorların da tavsiyesi bu yönde. Ama tabii bunlar benim görüşlerim, artık çok zorlanıyorsanız kesebilirsiniz ama kesmek istediğinize %100  emin olun önce.

Gelelim benim kesme hikayeme. Ben de buradan okuduklarımdan sonra acı ojeye karar vermiştim ta ki 2 yaş sendromu seminerine katılıp psikolog hanıma "travmatik olmaksızın memeden nasıl keseyim" diye sorana kadar. Psikolog lütfen 2 yıldır bu kadar severek emdiği, kutsal saydığı birşeyden tiksindirmeyin, meme uf oldu deyip de kendinize acındırmayın, anneme zarar veriyorum diye kendini suçlamasın, önceden 1-2 hafta konuşup bittiğini söyleyin. "BİTME" kavramını kesinlikle anlıyorlar dedi. Kafama çok yattı. Uygulamaya başladım 10 gün boyunca hergün birkaç kez "Onur bak meme siyah olacak (renkleri biliyor tabii bu arada) memede süt bitcek sen bir daha emmeyeceksin tamam mı" diye tekrarladım. 10. günün sonunda işten gelince (kapıdan zor girerdim zaten, ellerimi bile yıkamama izin vermezdi) bir güzel emzirdim. Sonra gidip siyah elektrik bandı yapıştırdım. Yanına gidip "Onuur bak meme siyah oldu memede süt bitti" dedim, çok şaşırdı ve "anne meme nerdee?" dedi hayretle:)) Ben de süt bitti oğlum bir daha emmeyeceksin dedim. Sonrasında yatana kadar en az 3-4 kez emmek isteyen oğlum bir kere bile istemedi. Yatarken de yanına yatıp bir şekilde uyuttum. İlk gece biraz ağladı, 2. gece biraz daha az ağladı veeee 3. gece kesintisiz sabah 9'a kadar uyudu. 2 yılın sonunda kesintisiz uyumak mucize gibi oldu benim için. Hala da gayet güzel uyuyor. Gündüzleri ise ara ara istedi ama "süt bitti ya oğlum" deyince ikna oldu ve hiç ağlamadı. Kesinlikle konuşmamın etkisine inanıyorum. Yoksa istediği an alamayınca kıyametleri koparan bir çocuktu. İnanın herşeyden vazgeçirmeye ikna edebiliyordum ama aklına meme düşünce hiçbir şekilde unutturamıyordum. O derece düşkündü yani. Benim oğlum bile bu yöntemle bıraktıysa bence bütün bebeler başarır. Tabii yaşı da göz önünde bulundurmak lazım, bu anlamda da 2 yaş çok iyi. Çünkü anlama kapasiteleri oldukça artmış oluyor. Memeden kesecek herkese kolaylıklar diliyorum...


revve

Şu linkte paylaşmıştım;
http://www.nurturia.com.tr/questions/af0cc128-5f09-4ba9-acb7-9ebd0183b4aa/1/sutten-kesme


Umarım herkesinki bizim ki kadar kolay olur:)


effem

benim doktorum görüntüyü bozmanın (koli bandı veya salça vs vs) cocugun prikolojisini bozacagını ve onu korkutacagını söylemişti. Kesinlikle katılıyorum. Ben 10gündür önce gündüzleri azaltmayı ve kesmeyi deniyorum. Karbonatlı su sürerek tadının değiştigini anlatabılırsın demıstı doktorum,onu denıyorum. Ciddi reaksiyon gösterdi tabi, gündüz uykusunu tamamen bırakacak duruma geldi. Sanıyorum oglum henüz hazır değil buna diye dusunmeye basladım dunden beri. onun ıcın okuyorum her yazıyı:)

heryerde emzirmekten bahsediyor da, dogru duzgun memeden kesmen hakkında hiçbir sey yok. Ne kötü:8
Cevaplamak için Üye ol