ağız yarası çok acil yardımm...

fatmatoprak soruyor: 7

oğlum 30 aylık son 3 gündür müthiş bir ağız yarası oldu.Daha doğrusu olay şöyle gelişti yaklaşık 1 hafta önce ateşimiz çıktı akşam acile gittik ateş düşürücü ve antibiyotik başlandı.Daha sonra hafif bi rağız yarası oldu antibiyotikten olabileceğini söyledi doktorumuz ve biz ilacı kestik.Ama yara ilerledi şimdi 3 gündür su bile içmiyor acıyor diye gece sürekli ağlıyor hiçbirşey yemiyor dişleri sarardı ağzı kokuyor.diş etleri bile şişti ne olur acil yardımmmm....

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Aysegul_

merhabalar, ben dermatoloji uzmanıyım. dermatoloğa götürmenizi öneririm bir an önce. herpanjina diye bir hastalık var yaz aylarında salgın yapan. veya uçuk (herpes) geçiriyor olabilir. ikisi de yüksek ateş yapar.  onun dışında antibiyotiğe bağlı mantar olmuş olabilir gibi gibi çeşitli sebepleri var. dr muayene edip gerekli tedaviyi düzenleyecektir. biz de 1 ay kadar önce herpaanjina geçirdik. kabus gibi bir haftaydı ama çok şükür geçti gitti. geçmiş olsun size de.


SenaMina

Bu durumunuz bana kışın kızımla birlikte geçirdiğimiz rahatsızlığı hatırlattı, yüksek ateş boğaz enfeksiyonu ağızda (özellikle bende) sayılamayacak kadar aft. Serumlarla kendime gelmiştim ama o ağız yaraları kızımda da bende de 1 hafta rahat sürdü. Doktorumuz merhem vermişti kullandık ama pek fayda etmedi. Ben şu ağız içini uyuşturan spreylerle gezdim resmen 1 hafta. Çok geçmiş olsun umarım çabuk toparlar oğlunuz.


kuzununannesi

benim oğlumda mayıs ayında yaşadı buna benzer bir olay.. ve evet hangi doktora götürdüysek antibiyotiği dayadı oğluma.. en son götürdüğüm doktorumdan Allah razı olsun.. hemen hastaneye yatırdı, antibiyotiği kesti.. 4 gün boyunca serum ve arada ağrı kesiciler.. ağız içi bakımı yapıldı da oğlum kurtuldu.. 3. gün resmen yemeklere saldırıyordu.. bence sizde cok gecikmeden iyi bir doktor bulup götürün oğlunuzu.. bi an evvel kan tahlili yapılsın..


doktorumuz oğlumun vücudunun deprem yaşadığını söyledi.. yaralardan dolayı gıdasız kaldı ve vücut direnci düştü.. bu yüzden 2 hafta boyunca vücut kendini toplayana kadar kimseyle görüştürmedik.. beslenmeside düzene girince(yaraları ağız için kullandığımız ilaçlar sayesinde çabuk toparladı) de vücudun toparlaması uzun sürmedi


diğer doktorlar ateşten demişti yaralarına ama son gittiğimiz ateşi yarasından olmuş buna antibiyotik olmaz dedi.. üstünkörü muayene eden bir doktora gitmeyin.. tedavisi çok kolay, ne olur dogru duzgun bir doktora götürün yavrunuzu.. bizimki tedavi edilene kadar resmen zafiyet geçirdi oğlum..

evet doğru duydunuz, yeterince beslenemediği için zafiyet geçirdi.. tedavisi  kolay ama doğru tedavi edilirse.. yok ateştendir yok antibiyotiktendir diyenlere itibar etmeyin.. doğruyu bulana kadar aramaya devam edin.. zaman ilerledikce yasayacagınız sıkıntıların boyutu da değişiyor.. ne kadar cabuk tedavi edilirse o kadar az sıkıntı yaşarsınız..

sevgiler..kuzununannesi

bizde neler neler denedik bilseniz.. sizde ne işe yaradı??

bizde mavi mürekkep çok işe yaradı, birde mantar ilacımız vardı.. ilk gün ağzına döktüklerinde sabaha kadar acılar içinde ağladı oğluym:((( hiç okadar zor bir gece geçirdiğimi hatırlamıyorum.. ölüyorum sandım.. ikinci gün aynı ilacı agzına döktüklerinde agrıtmadı oyle.. faydasını hemen hissettik yani..


ozgezturk

 
Eğer ağzındaki AFT ise korkmayın.

Ben kendimde o sıkıntıyı senelerdir çekiyor-DUM. Vücut zayıf düştüğü zaman onları sinyal olarak algılayın.
Aftın çeşitli sebepleri vardır. Kiminde diş macunundan çıkar, bu kişileri köpürmeyen diş macunu kullanması gerekir.
Kiminde asitli şeyler yiyip içmekten çıkar, dikkat etmeleri gerekir.

Ben kendimi çözdüm hamile kalmadan 2 sene önce...
Aft çıkmaması için dengeli besleniyorum. Yani şöyle; 2 hafta içerisinde sebzeden meyveden et balık tavuk.. ne varsa hepsini tüketmeye gayret gösteriyorum. Her gece mutlaka süt içiyorum. Bunları yapmaya başladığımdan beri aft çıkmaz oldu.!!
Ola ki aft çıkarsa uzun zamandır neyi yemedim diye düşünüp yine yarayı geçiriyorum.

Oğlunuz daha çok küçük; sebebi tahmin ettiğim gibi vücudunun zayıf düşmesindendir. Piyasada çok fazla aft ilacı var. Oğlunuza uygun olanı alıp kullanmanızda zannediyorum ki bi sakınca olmaz ama yine de doktoruna sormalısınız.
Aft ın acısıçok fenadır.

Ben derim hep AFT acısı çekene kadar 10 tane çocuk doğururum :)

Geçmişler olsun.


_lale

aynı şeyleri yaşadık bizde geç.enlerde 6 tane antibiyotik iğne yedik ole geçti aile hekimi boğaz enfeksiyonu dedi bir gün sonra kendi dr ggtik enfeksiyon ilerlemiş tum ağza yayılmış dedi ve çok hızlı ilerler dedi kremler ve iğneyle iki günde kendine geldiCevaplamak için Üye ol