Boşa mı çabaladık biz şimdi?

Umutun_annesi soruyor: 10

protesto

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


ozgeozc

kitap okumaya bayılıyorum, çocuğumun kitabın sayfalarını minnacık eliyle çevirmesine, sayfalarına 5 -10 saniye bakarken onu seyretmeye bayılıyorum..

her zaman okuyalım, araştıralım, doktorları dinleyelim,soralım ama en son kararı kendi annelik sezilerimize göre biz verelim diye düşünüyorum.. bebek için en doğrusunu annesi bilir.

burcaksahin, link ettiğin makaleyi ilk defa okudum ve şok oldum..bu kişinin bebek gelişimi ile ilgili yazdıklarını incelerken aklımın bir kenarında duracak hep. böyle bir yüzü olduğunu, böyle bir makale yazmış olduğunu bildiğime seviniyorum şu anda. daha doğru tartabilicem yazdıklarını. onu da sorgulayacağım artık. 


babu

Benim oglum cok cok kucuklugunden beri kitaplara bayiliyor. Ben de ona yeni kitaplar aliyorum ve en sevdigi aktivitelerden biri hala kitap okumak. Bu durumda niye okumayayim ki?

Sevmiyor olsaydi da niye okuyayim ki diyecektim.

Okuyan zeki olacak ya da ileride acayip entellektuel olacak diye birsey yok bence; okumayan da az akilli olacak veya hic kitap okumayacak diye...

Yani ben pek cok dr her konuda farkli seyler soyledigi ve soylenenler zamanla da degistigi icin kriter olarak cocugumun zevk alip almamasina bakiyorum ve yapiyorsam da simdi zevk aliyor diye yapiyorum. Bir faydasi oluyorsa ne ala, istemeye istemeye yapilmadikca da zarari olacagina da inanmam.


Bona

Burçakşahin+1 yine..

Bir kere SPK psikolog değil..ben de psikolog değilim o yüzden bu konunun uzmanları adına konuşamam tabiki ancak , çok sevdiğim ve güvendiğim bir pedagog SPK yüzünden çok fazla ailenin zarar gördüğünü , çocuklara koyduğu yanlış teşhisler nedeniyle kendilerinin çok uğraştığını söylemişti bir sohbet esnasında..

Ben bugüne kadar rastladığım hiçbir makalesini de mantıklı bulmadım..misal umut-un annesinin bahsettiği makale..

Bir de bu bayanı ilk Ayşe Arman röportajında okumuştum.. 1 yaşındaki kızını bir sene bırakıp ABD'ye gitmişti.. Bana göre bir anne kariyeri uğruna bir yaşındaki çocuğunu bırakıp gidemez.. Gidiyorsa da ben o annenin hiçbir düşüncesini dinlemem , inanmam.. Kendisi bana güven vermiyor..şahsi fikrim bu yönde..


nilaylilayla

ben anti falan değilim ,düşüncelerine çoğu kez katılıyorum ve bence sizi rahatsız eden tavrı..o da beni çok ilgilendirmiyor..bu sorudaki yazısında zaten aman kitaba yaklaşmayın demiyor,0-3 yaş grubunda kitabın zakaya etkisi yoktur diyor..ve bebeklik döneminde alınan kitaplar sadece dişlik olmaya mahkumdur demiş,bence de öyle, lila da şu an kitabını sadece dişliyor,sayfaları çeviriyorum ama ilgilenmiyor bile..kitap okutmalıyım diye bir saplantım yok,ama seçenek sunarım tabiki..direkt gelişimine ve zakasına katkıda bulunucağını zanetmiyorum ..
mesleğinde ceza alması da bir hastasından izinsiz onu kitabında anlatmasıydı..yani hırsına yenildi..


Bona

henna , 0-3 yaş demişsin , sadece dişlik olarak kullanılıyor demişsin .. kızın 7 aylık sanırım , evet 7 aylıkken dişlik olarak kullanabilir ama sen de göreceksin ki 1 yaşından sonra dişlik değil gerçekten kitap olarak kullanmaya başlayacak..

Ben zekası arttırsın diye kitap almıyorum oğluma.. ancak 1 yaşından beri pek çok kelimeyi , şekli , rengi aldığım kitaplardan öğrendi.. zekasını arttırıyor demiyorum ama gelişimi için çok faydalı , bunu bana SPK yada başka bir pedagogun söylemesine de gerek yok... zaten yaşayarak görüyorum ne kadar faydalı olduğunu..

Çocuklar kitaplarla kelime hazinelerini geliştirir , eşleştirmeyi , karşılaştırmayı , zıt kavramları öğrenir , keyif alırlar , güzel vakit geçirirler , kitap okuma alışkanlığı kazanırlar ki bu alışkanlığın tüm yaşamları boyunca hayatlarını pozitif anlamda etkilediğini hepimiz biliyoruzdur zaten..

Konusunda uzman olduğunu savunan bir insanın böyle bir makale yazılması kabul edilemez , en azından anneler tarafından kabul edilmemesi gerekir diye düşünüyorum.Bona

bu yazı bir alıntıdır...kitap okumanın faydaları..hiçkimse zekayı arttırır demiyor zaten ama gelişim sağlamaz demek abesle iştigal etmektir..

Kitap okumanın faydaları

Çocuğun yaşına uygun kitaplar bulmak, onu doğru yönlendirmek gelişimi için çok önemlidir.

Özel Alev Anaokulu Rehberlik servisi: "Çocukları doğru yönlendirmek ilerideki okur-yazarlık yeteneğinin gelişimi için çok önemlidir." diyor. Peki kitap okumak hangi noktalarda gelişimi sağlıyor? İşte kitap okumanın gelişime etkileri:

Dil ve Zihinsel Gelişime Katkısı

• Dinleme, taklit etme ve dil ile ilgili alıştırmalar yapması sağlar.
• Kelime hazinesini geliştirir.
• Hayal gücünü geliştirir, hayal gücünü kullanarak kendi ürününü oluşturma hazzını verir (yaratıcı düşünme).
• Gördüğü şekilleri algılamayı öğrenir.
• Belleğini geliştirir.
• Dikkatini yoğunlaştırma ve dinleme sabrını kazandırır.
• Okuma ilgisini uyandırır.

Duygusal Gelişime Katkısı

• Dinlediği hikâyelerdeki kahramanlarla duygusal olarak özdeşim kuran çocuk başkalarının da aynı duyguları yaşadığını görür, duygu paylaşımı sağlanır ve kendisini yalnız hissetmez.
• Duyguların doğallığını keşfeder.
• Yaşadığı ve yaşayacağı duygusal olaylarda nasıl davranacağına daha önce okunan hikâyelerle hazırlık yapmış olur.
• Yetişkin ile birlikte okunduğunda onunla değerli ve hoş bir zaman geçirmenin yanında ilişkiyi kuvvetlendirir.

Sosyal Gelişime Katkısı

• Sosyal ilişkilerin (aile, arkadaşlık, komşuluk gibi) daha kolay anlaşılması sağlanır.
• Sosyal hayatta önemli olan insan ilişkilerinin (paylaşma, sorumluluk alma, yardımlaşma, hoş görülü olma vb.) önemini ve nasıl uygulanması gerektiğini hikâyelerle yaşayarak öğrenir.
• Örneklenen olaylardan etkilenerek sosyal uyumu kolaylaştırır

 


nilaylilayla

spk kitap ve tv2yi 2 boyutlu olduğu için pek desteklemiyor..o anlattığınız kavramları, 3 boyutlu dünyada daha iyi kavrayacağını düşünüyor ve yine bu konuda da hocaya katılıyorum..yani renkleri ve objeleri kştaptan gösterip anlatmaktansa, direkt kendisini göstermek daha mantıklı..şimdi diyeceksiniz ki ama hayvanları öğreniyor oradan, mesela hipopotam var kitapta,onu nasıl öğrenecek?onu da zamanı gelince öğrenir:)sonuçta bilginin sınırı yok.


nilaylilayla

ya tamam kitap okusunlar, ama 3 yaşından sonra başlasalar da bişey kaybetmezler yapmayın ya:)Bona

sevgili henna , burada kendi fikirlerimizi birbirimize empoze etmeye çalışmadığımız için ve karşılıklı fikir paylaşımı yapabildiğimiz için çok mutluyum inan..bunu söylemeden edemedim :)

renkleri tabiki gerçek hayatta da gösterip öğretiyoruz ama kitaptan görmesi algıyı pekiştiriyor..
ayrıca ben oğluma günlerdir duyguları anlatmaya çalışıyordum başarılı olamamıştım.. geçen hafta adım-adım serisinini bu ayki kitabı geldi ve duygular vardı.. Kitap sayesinde Batu şu anda duygularını ifade edebiliyor , 1 haftadır üzgün , mutlu , korktu ifadelerini biliyor.. bunu kitapsız da anlatabilirdim belki ama kitapların faydasını es geçemem..


Bona

henna 3 yaşından sonra başlasalar pek çok şeyi kaybederler.. 0-3 yaş arası çocuk gelişimi için çok önemli bir dönemdir..

umut_un annesi , kesinlikle katılıyorum , olayı soyut kavramlara ve boyuta çevirmesi akıl alır gibi değil.. TV'de örümcek adam binadan binaya uçuyor bu soyut ve çocuğun anlayamayacağı bir kavram ama kitapta gördüğü kırmızı elma soyut bir kavram değil...Cevaplamak için Üye ol