Boşa mı çabaladık biz şimdi?

Umutun_annesi soruyor: 10

protesto

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


Bona

umutun_annesi , o dönemdeki erkek çocuklarında oluyor o traktör , vinç vs. takıntısı..

Batu da kendi kitabında araçlar sayfasına takılıp kalırdı , o minik parmağını herbirinin üstüne götürüp ısrarla bu bu bu derdi , tekrar tekrar söyletirdi bana ne olduklarını :))

Şimdi yavaş yavaş konuşmaya başladı , geçen gün yolda gördüğü traktöre trattöööö diye seslendi.. sanırım faydası oluyor kitapların :)))


nilaylilayla

benim de çok yakın bir arkadaşımın 1.5 yaşındaki dil gelişimi bozukluğu hiperaktivite ve ayrılık anksiyetesi teşhisi koyduğu kızına, oyuncakları yasakladı sadece doğal olanlarla kum,su,toprak vs..oynamasına izin verdi..spk, benim izlediğim bir programında da ,resimlerinde yağmur çizen bir çocukta muhakkak bir problem vardır demişti,şimdi anneler aa olurmu canım ,bizimkide çiziyor ama problem yok diyebilirler..konduramıyoruz belkide çocuklarımıza..neye inanıyorsak öyle yapalım o zaman..


burcaksahin

Henna arkadaşının kızını tanımıyorum, dr'likle alakam yok ve gerçekten meraktan soruyorum.

Hiperaktivitenin 1,5 yaşında teşhisi mümkün değil diye biliyorum. En az 4-5 yaş olması gerekiyor. Ayrıca sadece 1,5 yaşındaki çocuğa dil gelişim bozukluğu teşhisi konur mu ayol? 1,5 diyoruz! Başa dr'ye götürdüler mi? Sadece SPK mı?

(Bilmediğim başka seyler de olabilir, farkındayım. Her çocuk farklıdır, onun da farkındayım)


Bona

" İnsanları yanlış yönlendirmek için bir neden de göremiyorum ben.Yazdığı yazıda öyle çok önemli bir konu üstüne değil.Kimsenin o öyle yazdı diye çocuğuna kitap okumaktan vazgeçeceğini sanmam."

evet bizler vazgeçmeyiz ama emin olun vazgeçecek tonlarca insan var.. geçmiş deneyimlerinden biliyorum.. bence bilim insanlarının özellikle çocuklar konusunda yanlış yönlendirme yapmamaları gerekiyor..

ve bahsettiğiniz örnekteki gibi çocuğun tersten çizmesi eline erkenden kalem verilmesinden de değildir sanırım değil mi? Ancak bu konularda uzman olmadığından mantıksız açıklamalar yapıyor ve tv'de onu seyreden insanlar bundan etkileniyor..

kalem/kağıt/kitap hiçbr yaşda çocuklara zararlı değildir.. bunu da hiçbir bilim insanı söyleyemez..gerçek bilim insanlarından bahsediyorum..


Bona

1,5 yaşındaki çocukta dil gelişimi bozukluğu ve hiperaktivite teşhisi , inşallah ikinci bir doktordan da görüş alırlar ve gerçekten  sorun varsa inşallah  en kısa zamanda düzelir bebecik..

bizim pedagogumuz 5 yaşından önce zeka testinin yapılamayacağını belirtmişti , SPK sağolsun 3 yaşındakilere bile yapıyor zeka ve gelişim testini..Meryem_

Oncelikle belirtmeliyim SPK'nin meslekten men cezasinin sebebi hastasinin bilgilerini izinsiz kullanmasi degildi. Kendisi uzmanlik alani olmadigi halde psikiyatrist gibi Dissosiyatif Kimlik Bozuklugu olan eriskin bir kadini (ki cocuk hastasinin annesidir) tedavi etmeye kalkmis, tum 'terapi' boyunca topladigi bilgileri soz konusu kisiden habersiz kitabinda yazmistir. Bu yaptigi baska bir gelismis ulkede cok ciddi cezaya sebep olurdu, fakat Turkiye'de sadece 1 ay meslekten men cezasi aldi. Ona da itirazla sanki boyle buyuk bir hata yapmamis gibi algilaniyor. 


Unvani ne olursa olsun kisilerin hata yapabilecegini ve hata yapmaya devam edebilecegini asla unutmamak lazim. Bence SPK hala alani disinda konularda cok fazla iddiali konusuyor ve ebeveynleri yanlis yonlendiriyor. Ilk uc yil cocukla birlikte yatilmali diyen bir doktorun 4 yasinda cocugunu bir yilligina birakip ihtisasi icin baska bir ulkeye gitmesidir benim SPK ile ilgili suphelerimi baslatan. 

Soz konusu yazisinda kitap okumak kucuk cocuga zarar vermez sadece yararsizdir demiyor SPK. Dikkatli okuyun: 
Soyut algı sıklıkla kaygı ile eşlenerek de kodlanabilir. Sonunda sakin uslu bir çocuk anlaşılmaz bir şekilde yaramaz, hiperaktif, hırçın, saldırgan gibi sıfatlar ile tarif edilir olur.

Acikcasi neredeyse  20 yillik bir calismadan oylesine bir bahsederek (ee ne yapar o ayna motor hucreler?) sadece bilimsel bir yazi yazdiginin vurgusunu yapmaya calistigini dusunuyorum. Oysa 1992den yana ayna motor hucre dedigi bugunlerde ayna sinir hucreleri/noronlar (mirror neurons) diye bilinen hucreler ile ilgili cok cok onemli makaleler yazilmis. On bilgi icin suraya bakabilirsiniz, videonun kisa bir Turkce ozetini de yazmistim: http://yok-ki.blogspot.com/2007/05/ayna-nronlar.html
Diyecegim o ki: Ayna noronlar sadece annenin hareketlerinin taklit edilmesini(gor, kopyala, uygula kodunu) saglamiyor. Cocugun cevresindeki tum faktorler etkili bu noron aglarinin calismasinda. Sadece anneyi cocugun merkez dunyasina koyup basta baba olmak uzere cevresindeki tum bireyleri/faktorleri dislamayi yanlis buluyorum. 


Bona

meryemD+1.000.000

ben çocuğu 1 yaşındayken bırakıp gitti diye hatırlıyordum , yanlış kalmış sanırım aklımda..


nilaylilayla

burçak  ve bona dea, evet birçok uzmandan da görüş aldılar ve tedavi oldular..hiperaktivite erken dönemde de teşhis edilebiliyormuş ,hatta bazen anne karnında bile..dil gelişim (konuşma)bozukluğu tanısı alması için de, 1.5 yaşına kadar 8-10 anlamlı kelime söylememiş olması etkendi (sürekli tv karşısına koydukları içinmiş)..ayrılık anksiyetesi de, bebeğin temel ihtiyaçlarını bebeklik döneminde anneden başkalarının karşılamasıydı...alt değiştirme, yemek yedirme vs..konuşma terapisi aldı,anneyle 7-24 diye bir program uygulattı,ve hiperaktivitede kendiliğinden oldukça azaldı, şimdi kızı 2.5 yaşında durumu gayet iyi..

bona, arkadaşımın kızına zeka testi yapmadı ki:)dil gelişimi bozukluğunu anlamak için, 8-10 anlamlı sözcük söyleyemiyor olması gerekiyor,oradan anlaşılıyor..

çocuğun tersten çiziyor olması, tabiki erken dönemde eline kalem verildiği için olabilir niye olmasın?her çocuk, her hareketten aynı şekilde mi etkileniyor?birçok bebeği anneden farklı bir kişi besliyor,ama çoğunda da ayrılık anksiyetesi oluşmuyor..yada sürekli tv karşısında oturan her bebekte dil gelişim bozukluğu gözlenmiyor,ama herşeyi denemek serbest değilmi çocuklarımız üzerinde?uzmanları boşverelim..
normal bir pedagogdan veya bir çocuk psikiyatristinden farklı olarak ve bir nörolog olarak 0-3 yaş beyin gelişimini diğerlerinden daha iyi bildiğini düşünüyorum...Bona

henna , arkadaşının kızının sorunlarının çözülmesine çok sevindim..

ben zeka testini sizin için söylememiştim , aklıma geldi o an , o yüzden söylemiştim..
kendi pedagogumuza söylemiştim SPK'nın kitabını almış annem , yapsak mı o testi diye..direk çöpe at demişti , zekasını belirleyemezsiniz bu yaşta çocuğun demişti.. o sebeple yazdım anekdot olarak..


Bona

panik yapma canım Batu da baba , dede , bisiklet ,mama haricinde bir kelime kullanmıyordu..
gelişim bozukluğu farklı şeylerden anlaşılır , önemli olan kullandığı kelime sayısı değil..Cevaplamak için Üye ol