Boşa mı çabaladık biz şimdi?

Umutun_annesi soruyor: 10

protesto

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


beatrix

Ya bir de telefonumu falan verdim ya ama kac zaman oldu iki hafta falan oldu yani arayan falan yok belkide beni aramazlar.. Biliyordum yaa yemin ederim biliyordum

Babam der ki

Dunyada en pahali olan sey bedava olandir. Bedava kitabi aldik si ir bozan telefonlarla bedel mi odeyecegiz..

Cebi arasalar madem sessizde zaten hep evden ararlarsa kotu olur.

Canim sikildi simdi bak


babu

Konunun disindaki konu (konusma gecikmesi) ile ilgili bazi soyleyeceklerim var oncelikle. Bizim turkiyedeki pediatric norologumuz bu konuda sunu soylemisti: konusma gelisimi anlama ile ilgilidir. Anlama varsa konusma da gelir. Yani anliyorsa sorun yok.

Yasadigimiz ulkedeki ped. Nor. da ben oglumun ince motor gelisimiyle ilili endiselerimi soyleyince sunu soyledi 'bazi cocuklarda bazi yonler digerlerine gore daha yavas gelisebilir ama sonra arayi kapatirlar. Su durumlarda endise ederiz: zamanla gelisme yoksa, gerileme varsa, yasitlarindan cok cok gozle gorulur bir gerilikteyse.

Spk da norolog oldugu icin alternatif norolog goruslrri vermek istedim. Ancak belli yas icin belli kriterler var ve cocuk o kriterleri gerceklestirmiyorsa, o konuda daha geride oldugu matematiksel bir durum ama bunu dert edilecek bir durum olarak gorup gormeme konusunda bizim dr.larin yprumlari boyleydi. Spk matematiksel duruma dayanarak iyilestirme icin neler yapilabiliri onermis olabilir.

Kitap konusunda ise, bildigim kadariyla 3 yasina kadar kitap okumak zararlidir diyen tek kisi spk degil. Waldorf ekolu de oyle diyor bildigim kadariyla cunku cocugunu o ekolle yetistirmeye karar veren bir arkadasim evden cocuk kitaplarini kaldirmisti. Eminim baska norolog/pedagoglar da vardir bu goruste olan. Sonucta birileri(cogunluk) okusun diyor birileri de (azinlik olsa da bazi bilim insanlari) okumasin zararli diyor. Ben kendimi hangisinin hakli oldugunu tartisacak donanimda bulmuyorum. Dolayisiyla da daha once de yazdigim kritere bakiyorum: biz bunu yapmaktan zevk aliyor

muyuz? Evet. O zaman devam.


babu

Bu arada spk ci de anti spk ci da :)


babu

Spk ci da degilim anti spk ci da yazmak isteyip yazamamisim. Silemedim de isin aci yani :)


CiciAnne

Bu kadının "yapmıyorsa sorun vardır" ları beni öldürecek...

Nörolojiyle ilgilense artık ve kendini pedagog zannetmekten vazgeçse keşke...ozge_oyku

Cicianne +1


ozge_oyku

He bir de bu SPK bir programa katılmış, sormuşlar ''Peki siz SPK hanım, hiç çocuğunuza vurdunuz mu?'' diye. ''Evet vurdum, ama bunu şunu yaparsan vuracağım diye önceden söylemiştim. '' demişşşşş. Bir arkadaşımdan duydum, kendim izlemedim.

Başka da birşey demem artık.


somurlu

Öncelikle ben ne bir çocuk gelişimciyim, ne bir pedagog ne de çocuk psikiyatristi ancak bütün bunları içinde barındıran bir aileden geliyorum. Özellikle bu üç mesleğe atıfta bulundum çünkü eğer çocuk nörologları bütün konuların hakimi olsalardı sanıyorum ki bu üç uzmanlık dalını çöpe atmak yerinde olurdu. Sabiha hanımın alanı dışında kalan hiç bir tespit ve tavsiyesine katılmıyorum, bu naçizane şahsi görüşümdür.
Annem 25 yıldır öğrenme güçlüğü ve yaygın gelişimsel bozukluğu (otism bunun içindedir) olan çocuklar ile birebir çalışmaktadır (kendisi hem pedagoji hem de klinik psikoloji mastırlıdır) . 1,5 yaşına kadar bir çocuk şu kadar kelime söyler ya da söyleyemezse dil gelişim bozukluğu gösterir diye birşey bugüne kadar hiç duymamış durumda. İkincisi çocuğun eğitiminde "erken" diye bir dönem de söz konusu değildir (ha tabi hiç birimiz tahta karşısında öğren öğren demiyoruz zaten) bugün zeka engelli çocuklar dahi 2-3 yaşından itibaren eğitime alınıyorlar. Algısal stimülasyon diye birşey var.
Hiç otistik veya asperger çocuk gördünüz mü? Onlar başkalarının eliyle iş yapmazlar, kaygılanmayın. yalnız ailemdeki bütün bu insanların beni çocuk konusunda uyardıkları belki de en önemli şey ilk 3 ay ve 3 yaş dönemi... İlk 3 ay bebekte (her bebekte) derin otism dönemdir, bebek çıkar, çıkamazsa epey uğraştırır. İşte bu tehlikenin belki de çok daha hafif bir hali bir de 3 yaş döngüsünde ortaya çıkıyor. Bu dönemde çocuğun aile ve etrafı ile iletişimi ve kendini güvende ve sevilen hissetmesi çok önemli.
Çok uzattım, affınıza sığınıyorum. Demek istediğim kısaca; uzmanların kendi alanlarında çok faydalı görüşleri olabilir ama dışarıya taşmaya başladıkları anda hata payları da o oranda yükseliyor.Bona

somurlu paylaşımın için çok teşekkürler..çok güzel şeyler yazmışsın..anlatmak istediklerimi özetlemişsin :)


Bona

somurlu paylaşımın için çok teşekkürler..çok güzel şeyler yazmışsın..anlatmak istediklerimi özetlemişsin :)Cevaplamak için Üye ol