Boşa mı çabaladık biz şimdi?

Umutun_annesi soruyor: 8

protesto

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


chroma

Konu kapanmış gerçi ama, SPK'nın olduğunu tahmin ettiğim sitede şöyle bir makale var: http://www.annelikakademisi.com/Makale_Detay.aspx?aID=38&typ=1.

"Ebeveynlerin çocuklarına sesli olarak kitap okuması ileriki yıllardaki okuma başarısı için gerekli altyapıyı sağlamak amacıyla yapabilecekleri tek ve en önemli aktivitedir"


chroma

Buyrun konu ile ilgili bir tutarsızlık daha:
SPK'nın ücretsiz gönderdiği Bebeğim kitabını talep etmiştim. Dün geldi. Kitapla beraber bir de dergi geldi. "Annelik Akademisi Dergisi". Derginin  "Bebeğinizin gelişimini desteklemek için" başlıklı 6. sayfasında, madde 6.'da aşağıdaki cümle yazılı:

"Her fırsatta kitap alın. Minik bir bebeğin henüz kitaplardan hoşlanabilemsi için çok küçük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bu pek doğru değil. Çünkü okuyamasalar bile kitaptaki resimlere bakmaya bayılırlar ve sayfa çevirme sesi çok hoşlarına gider."

Bu arada, anti SPK'cı sayılmam, hatta bazı söylemleri hoşuma bile gider ama genel olarak bir samimiyetsizlik hissediyorum Sabiha Hanım'da.


tekatan

kım ne dferse desın..ben bebegımı kendım bılırım...ılk oglumda kıtap okumadım ..yanı  1 yasını gecene kadar..ama çok konuştum...herseyı anlattım anlamasada..kuş.böcek.kedi mıyav.köpek hav..
ne bıleyım...1,5 yasında bulut kelımesını gökyüzü kelımesını bılınçlı kullanıyordu..ve 1,5 yaşında çok güzel konuşuyor cumşle kuruyordu..ben 1 yasını gecınce kıtap okudum..ama tüm kıtapları yırttı..dınlemedı..ben okumaya baslayınca cart cart yırttı...dınlemedı bıle.
bende tüm bebek dergılerını çıkardım..hanı hamılelık ve bebek dergılerı..
onları çok sevdı...tektek egılıp baktı resımlere..bebekler cocuklar çok dıkkatını cektı..kımı bebek oyuncak oynuyordu resımde.kımı parkta koşuyordu..o dergılere ççok ozen gosterdı.hiç yırtmadı..yaklasık 15 dergı vardı..yatmadan onlara bakıyorduk..ben anlatıyordum..o bıtınce sayfa cevırıyordu...
ben bebegıme gore hareket edenlerdenım..onu oyalayabılmek ıçın kıtap sevıyorsa kıtap.yada dergı..neye ılgısı varsa ona yönlendım...
çok parka gıttık 1 yasından ıtıbaren.yaklasık 2 satımız parkta gecıyordu...hayvanları topragı böceklerı kesfedıyordu..ben sabıha hanımı begenıyorum..dedıklerını uyguluyorum...ama bana mantıklı gelenlerı uyguluyorumtabı..1 yasından once kıtap dergı vs..sadece yırtıyordu benım buyuk oglum...ıkıncı oglum severse kıtap ona seve seve okurum..ne zaman dınlerse..ıster 8 aylık ıster 10 aylık...bebegımın ıstegıne baglı...


pinarmermer

Merhaba,
Aslında konuya malesef oldukça vakıfım. Siz değerli anneler , çocuklarla bol bol konuşun, onlara en tatlı sesinizle kitaplar okuyun, beraber sayfalar çevirin, şarkı söyleyin, masaj yapın, evdeki malzemeyle hamur yapın, her şeye birlikte dokunun. Daha fazla fikre ihtiyacınız olursa memnuniyetle paylaşırım.
Bir de bir ekleme biraz da iç dökme:  Malesef bazen b kümesi dediğimiz kişilik özellikleri, meslekte başarılı ancak insani ilişkiler, değerler açısından zayıf  olma haline neden olabiliyor. Bunu SPK için değil, genel bir bilgi olarak kabul edin.
Bu özellikteki insanlar da tıpkı belirttiğiniz gibi kimi kuralları hiçe sayabilme, empati becerisini veya acıma gibi duyguları yitirebilme durumuna yol açıyor. Bu nedenle bazen bir insanın kişiliği mesleğini etik kuralları hiçe sayarak icra etmesine neden olabiliyor.
Çocuk ve aile çok ciddi, hassas mesele... Bu kadar bilinçli, araştıran ebeveynlerin değerli çabaları karşısında çok çok özenli olunması gerek. Çok konuşmak, çok kitap yazmak doğru gelmiyor. Hem her bebek, her aile biriciktir, özeldir. Kim genellemeler yapabilir ki? Ben konuşulanların, yazılanların referanssız olması durumundan rahatsızım. Çok büyük fikirler de mutlaka bilime dayanmalı. Ki buna rağmen her araştırma sonucu doğru olmayabilir, ya da sonuçlar günümüzde rüzgarın estiği yöne doğru yorumlanabiliyor.
Keşke "Ben bilmiyorum" diye bilsek. "Ben her şeyi bilirim" çocukları yetiştirmesek.
Bence siz yine böyle araştıran soruşturan cin gibi anneler olmaya devam edin ve en çok da eleştirin!
Sevgiler
Uzm.Kli.Psk. Pınar MERMERvanessa


ANNE BABALAR VE ÇOCUK GELİŞİM EĞİTİMCİLERİ ÇOCUKLARINIZIN HEKİMİNDEN DOĞRU VE DÜRÜST TEDAVİ ALMALARI İÇİN, HEKİMİNİZİ SEÇERKEN TEHLİKELİ ELLERE DİKKAT !nadia

Baştan beri sabiha paktuna'yi begenmem. Tamamen sov yaptigini dusunuyorum. 3 yasina kadar calismayin gibi sacma sapan soylemleri var. Ama kendisi cocuguna annesine birakip yurtdisina gitmis :) ayrica kadin pedagog bile degil norolog :)


vanessa

Dr.SABİHAPAKTUNA KESKİN'in bir hastasını tıbbi etik dışı izleyerek                                             " 7 SENE SÜREN ESARET TERAPİSİ ! Gazete haber başlığı altında, hastasını NE KADAR AKILALMAZ YANLIŞ VE İNANILMAZ ŞEKİLDE TEDAVİ ETTİĞİNİ ve bu ağır süreci de izinsiz romanlarında konu ve kurgu yazdığı için de kendisine karşı açılan davalar neticesinde bir süre MESLEKTEN MEN cezası aldığını öğreneceksiniz.
Cevaplamak için Üye ol