Bebek dolabını nasıl düzenlemeli?

yolcu soruyor: 5

Bugün bütün gün boyunca bebiş için aldığımız, hediye gelen tüm cicileri yıkadım, ütüledim. Soru cevapları okurken çoğunluğun hacı şakir granül sabun kullanıp tavsiye ettiğini görmüştüm. Ben de gidip markete aynısından aldım. Kokusu çok hoşuma gitmedi açıkçası. Ama tertemiz, yumuşacık oldular. Şimdi sıra ütülenen kıyafetleri yerleştirmede. Arkadaşlar, bol bol boş çekmecem ve rafım var. Kusursuz düzenli dolaplara bayılıyorum. Bebişimin dolabı da mağaza rafları gibi olsun istiyorum. Nasıl yapsam karar veremedim. Uzun kollular bir yerde, kısa kollular bir yerde, hırkalar ayrı, yelekler ayrı... Siz yeni doğacak bebişiniz için dolapları nasıl düzenlemiştiniz?farklı fikirleri olan varsa, ilham verirse sevinirim!

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


cankush

merhaba sevgili yolcu :), benim düzenim seninki gibi olamaz sanırım, mağaza düzeni özellikle çocuklardan sonra çok zor bence... ama ben en çok kullndıklarımı en üst çekmeceye koymuştum. body, çorap, tulum, eldiven gibi şeyleri. bir başka çabuk erişebileceğim üst çekemeceye de ağız ve omuz bezleri, önlük vb gibi şeyleri yerleştirdim, bu düzeni aylarına göre tüm çekmeceler için yapmıştım ve aşağı doğru ayları artıyordu. yani en üst çekmece 0-3 ay, bir altı 3-6 ay gibi. küçülenleri ya verdim ya kaldırdım ve üst çekmeceye zamanı geldiğinde hep kullandıklarımı koydum. kıyafetler büyüdükçe ilk iki çekmeceyi ayırmaya başladım. hepsini kısa kollular, kolsuzlar kollular, evde giyilecekler ve dışarı çıkarken güyülecekler olarak da ayırmıştım. böylece biri bana yardım ederken tarifi de kolaylaşıyordu. iki bebek olunca sistem kurmadan olmuyor :).

umarım faydası olur.

sevgiler...


peyibal

Ben de doğmadan önce mağaza stilinde katlayıp üst üste çekmelere yerleştirmiştim ve herşeyi çeşidine göre ayrı çekmecelere dizmiştim; hırkalar,bodyler,çoraplar,patik pantolonlar gibi.

Sonra elim ayağım birbirine karıştı, bebeğin üstünü değiştirmek için herşeyi ayrı yerden almak eziyet oldu.Baktım olmayacak en sonunda hep takım halinde çekmecelere dizdim.Mevsimine göre 1 body,1 uzun kollu t-şhirt,1patik pantolon,1 çift çorap şeklinde takımlayıp içiçe katlayarak hazır halde tuttum.Bu şekilde çok pratik olmuştu ve rahat etmiştim.

Alt değiştirme yapılan yerde herşeyin el altında olması da önemli, yedek bezler,alt açma örtüleri,kremi,ıslak mendili,yedek kıyafet takımı,çöp kovası yada poşeti.


yolcu

cankush bence de bebekten sonra evin düzenini sağlamak zorlaşacak, oyüzden doğuma 2 hafta kala evdeki bütün dolap ve çekmeceleri indirip, gereksizleri eleyip, herşeyi yeniden düzenledim. başıma geleceklerden haberdarım sayenizde :) muhtemelen ben de uzun süre evdeki düzenle ilgilenemeyeceğim. anladığım kadarıyla bebek odasında da önceden nasıl bir sistem kurgularsan kurgula, yaşadıkça sistem kendini yeniliyor. herşey zamanla yer değiştirip kendi düzenini oluşturacak gibi görünüyor :) galiba ben peyibal gibi başlayıp, sonra sistem değiştireceğim...

bu arada bebek odasında çöp kovası gerçekten gerekli mi? ben pek haz etmem çöp kovalarından. hep boşaltmayı unuttuğum için çalışma odasında da bulundurmazdım. bebek odasında olmazsa olmuyor mu?


yolcu

bebek bezlerinin kokusu bir efsane gerçekten. o minicik popolardan böyle atom bombası etkisinde kokular nasıl çıkıyor hayret verici. odamıza çöp kovası koyayım o zaman ben de bir tane, nasılsa ne koyarsanız koyun kendinden koku alarmlı olacak :)))


jildando

http://www.ikea.com.tr/urundetay/70103207/lattsam_bebek_alt_degistirme_aksesuari.aspx

ben odadaki çöp için bunu almıştım. Alt değiştirme sehpasının yanına astım, hemen elinizi altından kalkmış oluyor cop, ufak oldugu içinde zaten hemen doluyor uzun sure kalmadan boşaltıyorsunuz.
İlk dogduklarında gobek için betadine surmustum, o zaman oyle vermişti doktorları şimdi başka olmuş olabilir, gazlı beze su akıtmıştım falan, o tip işleride uzerinde yapınca ortalık batmıyordu.
Cevaplamak için Üye ol