Mandalina,portakal ve nara hala izin yok

kle soruyor: 10

merhaba arkadaşlar,doktorumuz geçen yıl mandalina,portakal ve narı hem bana hemde oğluma yasaklamıştı.Oğlumda asit yapar diye.Geçen Kış en sevdiğim meyveleri yiyemedim.
 geçen kış 1 yaşını doldurmamıştı.Ancak bu kışta 1-2 dilimden başka asla yemesin,narı hiç verme,hiç birinin suyunu da asla verme dedi.Ben bu işe şaşırdım.oğlum özellikle mandalinayı seviyor.Zaten yediği şey sınırlı bu nedenle ne kadar isterse o kadar veriyorum.Nar da yemek istiyor ama çekirdeklerinden korktuğum için vermiyorum.Sizler kaçıncı aydan sonra bu meyveleri yedirmeye başladınız.Doktorunuzun tavsiyeleri var mı?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


tubavekizlari

benim büyük kızıma doktor demir damlasını portakal suyu içinde ver dişlerine leke yapmasın demişti. neden yasaklamış bu meyveleri bilmiyorum doğrusu, biz 6 aylıktan itibaren portakal ve mandalina verdik, narı da çiğnemeyi öğrendiğinde verdik. küçüğe ise gelecek haftadan sonra yavaş yavaş portakal suyuna başlayacağım. zaten verdiğimiz yarım portakal suyu ondan da bişey olmaz bence


aakin

doktor bize hiçbir şey demedi. ben veriyorum bir sorun olmadı.


beatrix

Bizim de narenciye alerjimiz var. Mandalinayı deli gıbı sever ıkı dilim yese poposu kıpkırmızı olur çiş yaparken yanar ciğer gibi kızarır. İlk ek gıdaya gectıgımızde mandalinayla basladı dr ıkı yasında gecer dedı ıkı yastan sonra yenıden denedık yine gunlerce popoya kantoron yagı surduk yaz gunu su bile içemiyordu çişi gelir poposu yanar diye korkusundan. Portakal aromalı surup dahi veremiyoruz o kadar hassas. Mandalinayı o uyuduktan sonra yada gizlice yiyoruz. Okulda herkes portakal suyu içiyor kahvaltıda ona kutu seftali kayısı aldık o baska içiyor. Ne zaman yiyebilecek narenciye bilemiyorum


Ezgi_MertBora

1 yas sonrası doktorumuzun bıze verdıgı ornek menulerde her sabah mandalına yazıyordu. Bız hepsını verıyoruz saydıklarınızın. her sabah meyva suyu olarak sıkıyoruz. gun ıcınde de yıyor. nar asıdık de degıl bıldıgım kadarıyla, Sansımıza alerjı tepkısı vermedı. Sız denedınız ve alerjı mı gosterdı? Ben de anlamadım eger boyle bır oyku yoksa? Doktorunuz nedenıni sordugunuzda ne yanıt verdı?


esma2012

Bende hepsinden veriyorum ve kendimde yiyiyorum.nilgun27

Doktorumuz mandalina, portakal, kivi ve avakadoyu 9. aya kadar  vermeyin Alerji yapabilir dedi. Ama narı sormak aklımıza gelmedi oda söylemedi.


ipekkusgoz

Ben epeydir sabah kahvaltılarına duruma göre birer ya da yarımşar greyfurt + portakal suyu veriyorum. Üzerine su ekliyorum bardağı tamamlasın diye. Doktoru her gün verme vs diyor ama ben su ile karıştırarak dengelediğimi düşünüyorum. Yani o bardağın tamamını sıkılmış narenciye suyu ile doldurmayarak ve suyu ne kadar çıkmış olursa olsun bir adet de tuttarak doktorumuzu dinliyorum. Bu yıl da nar a başladık. Gayet de seviyor,ben çekirdekleri olduğu için yiyemez sanmıştım ama kendi talep ettiği için devam ediyoruz.Doktorunuza sorun en iyisi nedir bu kadar karşı olmanızın sebebi diye.


fiyonk

Kizim gecen kis mandalina portakal yediginde pisik oluyordu biraz ama abartmamak kosuluyla yedi yine de. Bu sene sorun olmadi hic, zannederim gecti. Nar da suyunu ilk ictigi meyvelerden. Gecen sene meyve olarak da yedi. Cekirdegi cok buyuk de degil, bence yiyebilir artikkle

Arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.Oğlumun herhangi birşeye alerjisi yok.Ama doktoru pipisi ve poposu asitten kızarır diye geçen yıl vermiyordu.Bana da yasaklamıştı.Gerçektende geçen yıl yarım mandalina ile bile poposu kızarıyordu.Oğlumda ekşi meyveleri çok sever.Geçen yıl masadaki limonu bile alıp yiyordu.Bu yıl poposunda fazla bir kızarıklık olmuyor.Doktoru da zaten kızarıklık olup olmadığını hiç sormadı.Ben telefonda narı sormuştum o da bana asla dedi.Mandalina portakalda verme dedi.Rutin kontrollerimiz 3 ayda bir.24 aylık olunca görüşeceğiz, o zaman unutmazsam sorarım.Telefonda çok uzun konuşamıyoruz.Çünkü çok meşgul.


kle

bizim doktor hiç oğlumda alerji teşhisi koymadı.Tüm bebeklere asit yapar ve pişik olur diye bu meyveleri yasaklıyor.Zaten bu meyveleri deneyin, kızarıklık oluyormu bir bakın bile demedi.Yarın unutmassam doktoru arayayım nedenini tekrar sorayım ve kaç yaşına kadar olduğunu sorayım cevabı sizlerle paylaşırım.Cevaplamak için Üye ol