Ek gıdaya geçiş

denizserengul soruyor: 2

merhabalar herkese oğlum 6.ayını bitirmek üzere :):):)

17 ağustos 2016 doğumlu yalnızca ilk 1 ay anne sütü aldı sonrasında bugüne kadar hipp mama veriyoruz 5.ayında ek gıdaya geçti kilosu su an 7 kilo 700 gram   boy 64 cm doktor gelişimi iyi demiş eşime ama fazla almamış gibi sankı dişleri çıkartma dönemı çok kasınıyor agzı sulanıyor ondn mı acaba aksamları huysuz bıraz da bu kılo boy ideal mı su an ayına gore yeterlii mi  ? ek gıdada sımdılık sebze corbası meyve püresi  yoğurt ve kahvaltı ( pekmez yumurta peynir bebe bisküvisi) veriyoruz sizce kilosu ve boyu normal mi artı sebze corbası tarhana pek begenmıyor az içiyor kahvaltıda da pek begenmıyor birde normal hipp2 numara mama verıyoruz 150 cc hipp mama onu bıtırıyor doktor özellııkle liste vermedi netten bakın verin dedi orada mevcut ben listeye baglı kalmak istemem dedı bildiğiniz kilosuna daha iyi gelecek birl isteniz var mı yada tarifiniz benım yazdıklarım dısında tecrubelı anneler babalar onerılerınız fıkırlerınız nelerdır

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


seyircikoltugu

Merhaba, benim oğlum da sizinki gibi 75 gün emdi ve sonrasında Hipp'le devam ettik. Bebeğin gelişiminde kilosu değil boyu önemlidir. Eğer doktor gelişimi iyi diyorsa kilo aldırmak için fazla besleyip reflü vs gibi sıkıntılar yaşamayın boşa. İnternette uzman doktorların, hemşirelerin sitelerini takip edin derim. Oğlumun doktoru da bir liste vermedi ama yememesi gerekenleri anlattı, ay ay yeni şeyler deneyerek 10. ayı bitirdik. Formül sütü vermekten vazgeçmeyin. Bugün kontrolü vardı ve hala günde 400 ml civarı alması gerektiğini söyledi. Ben 6. ayda bile sizinki kadar beslemiyordum ek gıdayla.

Tarhanayı oğlum da başta sevmedi. Birkaç farklı marka denedim ve en sonunda makarnalütfen.com sitesinden bebek tarhanasını sevdirdim. onu da ilk başta zor yedi ama alıştı. Sabırlı olun, illa ki sevecektir. Bir süre ara verin, büyüdükçe kabul edecektir. Ben 7-8 aylıkken vermeye başlamıştım tarhanayı. Baharattan kaynaklanabilir.

Ben uzman değilim ama araştırmalarım, kitap ve doktor tavsiyeleriyle devam ediyorum. www.sinemaseveranne.com'da ek gıdaya geçiş sürecini yazdım. Ay ay da doktor kontrolünde neler yemesi/yememesi gerektiğini yazmıştım. Bir göz atın isterseniz.

Ayşe Öner'in sitesinde de faydalı bilgi var.


KahveAnne

İnternette ordan burdan okuduğunuz "kilosu şu olmalı, boyu bu olmalı" gibi şeylere hiç aldırmayın derim. Doktorunuz "Çocuğunuz sağlıklı" diyorsa gerisi fasa fisodur, nokta. Bütün çocuklar aynı ayda aynı kiloda olacak diye bir kaide yok. Sizin çocuğunuz size çekmiştir ince yapılıdır, ne bileyim halasına çekmiştir minyon olacaktır (sallıyorum) Minyon yapılı bir insanın sırf bebek diye irikıyım olmasını bekleyemezsiniz, genetik genetiktir, önüne geçemezsiniz.

Sağlığı yerindeyse o "persentil"lere kafa yormayın.

Bir diğer konu, bebeklerin temel besini 1 yaşa kadar süttür. Tüm ek besinler adı üstünde "ek"tir, ve bu tatlarla "tanışma" dönemidir. Bunlarla doyma dönemi değildir yani. Onu sevdi bunu sevmedi diye düşünmeyin. İnternette öyle listeler/menüler var ki, sıradan bir çocuk 7. ayda o kadar şeyi bir günde yese bildiğin obez olur yani, bir abartıdır almış gidiyor. Siz çocuğunuzun temel gıdasının süt olduğunu unutmadan, beslenme sistemini bu zihniyetle kurun. Geri kalan her şeyi "tadına baktırma" gibi düşünerek verin. Beğenmezse beğenmeyiversin, 2-3 ay sonra yine denersiniz...

Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol