Baş çevresi lütfen:((

ketrin soruyor: 10

21.07.2011 doğumlu 14.5 aylık bir kızım var. 1 ay erken doğdu.Doğduğundan baş çevresi 31cm di. şuan son ölçümünde 43,5cm çıktı. kendi çocuk doktorumuz problem yok algıları çok açık her denileni anlıyor dedi ama başa bir prof dr.(arasıra götürdüğüm biri) Beyin MR çekelim dedi:( Genel anestezi ile yapacaklarından vede hemen yaptrmak istemediğimden yaptırmadım. Başka bir çocuk doktoruna daha gittm oda endişelenme şu aşamada gayet iyi bıngıldağıda zaten açık baş büyümeye devam ediyor ve zeki görünüyor kızın dedi. Kızlar bu soruyu 2. soruşum ama lütfen yardımcı olun benimle aynı olmasada bu aylarda benzer ölçülerde olan var mı?

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


Peerren

Merhaba, aynen dr dediği şekilde anlatmaya çalışacağım.


"14-15 aylık bebeklerin kafa ölçüleri (12 aylıktan sonra) 46-47 cm olur bahsettiğiniz 43,5 cm küçük ama bunun nedenleri de olabilir, misal bebek erken doğmuştur, misal bebeğin doğduğunda kafa ölçüsü yine normale göre düşüktür, gelişiminde bir sorun yoksa, komutları az çok anlama, kendini az çok ifade etme vb + beslenme, sorun yaşamıyorlarsa, ama yinede içi rahat olsun diye harici bir çocuk dr daha götürebilir . " dedi.

3 dr gördüyse ve bir sorun yok dediyse sorun yoktur, ama çok dert ettiyseniz birde bir çocuk prof. (gittiğiniz harici) gidin. 


ketrin

peren cevabın için çok sağol. Bende dün bebeğim doğduğundan bu yana takibimizi yapan ve bu durumu hiç dert etmeyen doktorumuza gittim. O bir saat bebeğimle oynadı taklitler yaptırdı. yaptığı herşeyi taklit eden, küplerle oynayan, kavanoz kapakları açıp kapatan, ve duyduğu yabancı şarkıyı çat pat söyleyen komutları alabilen bir kızın var altında birşey arama bence dedi.Zaten 31 cm baş çevresi ile doğdu ve 35 haftalık doğdu ve bir yılda 12,5 cm baş çevresi arttı dedi. Sizinde doktorunuz aynı şeyleri söylemiş gibi. Birde başka bir uzman dr.a daha gittim oda cin gibi bir kızın var çok küçük doğmuş ama gelişimi iyi bence ve şuan hiç problem görmüyoprum bu minyon olmasıyla ilgili baş büyümeye devam ediyor dedi.


Peerren

:)) çok sevindim sizin için. Artık içiniz rahatlamıştır. :))


ketrin

evet rahatladım biraz olsun. yardımlarını hiç unutmayacağım peren çok sağol. Allah hepimize sağlık versin gerisi çok boş gerçekten.


umutpasa

Benim oğlumda doğduğunda önce bıngıldağı küçük dediler, daha hastaneden çıkmadan film çektiler. Fakat beyin cerrahı prof normal dedi. Daha sonra da baş çevresi küçük dediler. Hep de küçük devam etti. SAdece bir doktor problem çıkabileceğini söylemişti. DAha sonra götürdüğüm doktorlar eğer baş çevresi büyüyorsa problem değil dediler. Yapısal olarak küçüktür, hepimizin kafası aynı büyüklükte değil sonuçta. Anladığım kadarıyla sizinkide büyüyor. Sürekli takip edildi bizimki. bir problem yok çok şükür. İnşallah sizinkinde de problem yoktur.

Bence mr falanda çektirmetin küçücük cocuğa. Yazıkketrin

umutpasa bizimkide büyümüyor değil milim milim de olsa büyüyor. mesela buraya yazdığımda 2 ay önce 43.5 du sonra 44.5 oldu. şimdi ne bilmiyorum ama çok hızlı büyümüyor. zaten 12 aydan sonra hızlı bir büyüme olmuyor 12 aya kadar daha hızlıydı. doğdugunda 31cm di şimdi 44.5 sizinki ne kadar acaba?


ayberk_aynur

15 aylık 47 şimdi cnm


umutpasa

Bizimki doğduğunda 36 cm di. En son 20 aylıkken ölçüldü 48 cm. olmuştu. Yani 20 ayda 12 cm büyümüş. Büyümesi devam ettiği sürece problem yok diye biliyorum ben. Bizim doktorumuz babasını görünce babasına benzemiştir kafa yapısı demişti. 14 aylıkken 46 cm. di oğlumun kafası. Sizinki kız çocuğu erkek çocuğuna göre daha küçük olması normaldir. İçini ferah tut derim ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. Bebeklerimiz bizim herşeyimiz.

 ketrin

umutpasa cevabın için çok sağol. evet kızların persentilleri erkeklere göre bayağı fark ediyor. birde benimki erken doğum olunca 1 ay geriden hesaplanıyor baş çevresi doğumda o yüzden 31 cm di. 12 ayda 12 cm büyüme var ve çok iyi demişlerdi. birde herşeyden önemlisi çocuğun algılarının açık olması demiştiki her dediğimizi yapan bir cadı zaten kızım:) Ama işte kafamı kurcalıyor her seferinde.


umutpasa

Ben oğluma bakıp bakıp ağlardım. Her hareketinde acaba gerçekten bi problem var mı diye kendimi yerdim. Ama maşallah cin gibi şimdi. Üzme kendini. Biz üzülünce onlar hissediyor. Tacrübe kazandıkça öğreniyoruz bişte. Allah yavrunla beraber mutlu ve huzurlu olmanı nasip etsinCevaplamak için Üye ol